bezchmurnie
21°
16°
wtorek
Reklama
fot. klobucka.pl
Stażystki gminne opiekunkami dzieci?
01 października 2018 r. | 12:26
6

Panki. Skontaktował się z nami zaniepokojony rodzic jednego z dzieci dowożonych do szkoły podstawowej w Pankach. Uzyskaliśmy od niego informację o nieprawidłowościach, do których dochodzi przy dowozie i odwozie dzieci „do” i „ze” szkoły. Według słów rodzica, który się do nas z problemem zgłosił, osoby konwojujące dzieci nie powinny się tym w ogóle zajmować, gdyż w tym czasie powinny być w urzędzie gminy w Pankach, gdzie odbywają staż z Powiatowego Urzędu Pracy w Kłobucku.

Potwierdziliśmy tę informację w pankowskiej szkole, gdzie niejako przy okazji okazało się, że problemy z opiekunem występują od początku września. Pierwsze odwozy były realizowane przy udziale nauczycieli, którzy „konwojowali” swoich uczniów. Następnie w gminie ktoś wpadł na pomysł, by zaangażować do tego celu pracowników interwencyjnych - i tę wiadomość udało nam się potwierdzić, jednak pracowników tych ostatecznie nie delegowano. W rezultacie wysłano osoby, które w gminie pracują na stażu z Powiatowego Urzędu Pracy. Sprawie przyjrzeliśmy się bliżej.

Stażystki według słów Eweliny Kotkowskiej z Powiatowego Urzędu Pracy powinny przebywać w czasie gdy realizowane są dowozy - w urzędzie gminy. Tam według umowy powinny pracować pod nadzorem opiekuna. Jeszcze tego samego dnia wystąpiliśmy z zapytaniem do PUP, by w odpowiedzi od Dyrektor Małgorzaty Szymańskiej otrzymać pismo, w którym czytamy między innymi:

„Powiatowy Urząd Pracy w Kłobucku informuje, że obecnie są realizowane staże w Urzędzie Gminy Panki dla trzech osób bezrobotnych, to jest w ramach dwóch zawartych w dniu 20 sierpnia 2018 r. umów - o odbywanie stażu przez bezrobotnego dla stanowisk pracownik kancelaryjny, a także w ramach zawartej w dniu 20 sierpnia 2018 r. umowy - o odbywanie stażu przez bezrobotnego realizowanego w ramach bonu stażowego dla stanowiska pracownik kancelaryjny. Każda osoba bezrobotna i kierowana na staż zostaje zapoznana z programem stażu, dodatkowo zobowiązuje się między innymi do sumiennego i starannego wykonywania czynności i zadań objętych programem stażu oraz stosowania się do poleceń organizatora i wyznaczonego przez niego opiekuna, jeżeli nie są sprzeczne z prawem. Organizator stażu w ramach zawarcia umowy również zobowiązany jest do zapoznania bezrobotnego z programem stażu oraz z jego obowiązkami i uprawnieniami oraz zobowiązuje się do zapewnienia należytej realizacji stażu zgodnie z ustalonym programem.

Zgodnie z wyjaśnieniami z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 lutego 2013 r. w opinii Departamentu Rynku Pracy - opiekun bezrobotnego odbywającego staż powinien wykonywać swoje zadania w tym samym miejscu co stażysta, chyba że charakter pracy nie wymaga stałego nadzoru nad stażystą. W ramach wskazanego przez organizatora - Urzędu Gminy Panki programu stażu, w zakresie zadań jakie będą wykonywane przez jednego z bezrobotnych została wpisana między im pomoc przy sprawach bieżących.”

W gminie okazało się, że opiekunem co najmniej jednej stażystki jest Elżbieta Wachowska – gminna sekretarz. Początkowo podano nam, że opiekunem miała być inna urzędniczka, ostatecznie jednak to sekretarz nim została. Dlaczego w Pankach druga po wójcie osoba sprawuje opiekę nad stażystką? Elżbiety Wachowskiej nie udało nam się o to zapytać. Dwukrotnie gdy odwiedziliśmy urząd, pani sekretarz nie było - podobnie zresztą jak wójta. Gdy w urzędzie pojawiliśmy się po raz trzeci, okazało się, że nie ma wójta, sekretarz, skarbnik, a nawet kierowniczki USC - aż czterech najważniejszych w gminie urzędników - to niepojęte.

Ostatecznie dotarliśmy do informacji i tak, pomimo braku rozmowy z prawą ręką wójta. Jak się okazuje, jedna stażystka z PUP, to prywatnie osoba pośrednio związana z tutejszą sekretarz i być może to tłumaczy szczególny tryb opieki. Niestety nie tłumaczy, dlaczego opiekunka nie jeździ autobusem wraz z podopieczną – chociaż powinna wykonywać zadania w tym samym miejscu co stażysta – jak wynika z pisma PUP. Samą stażystkę pytaliśmy dlaczego jest przy odwozie dzieci, a nie w urzędzie gdzie jej miejsce? Nie zechciała informacji udzielić. Gdy ostatecznie do gminy trafiła kilkanaście minut po godzinie ósmej, w obecności innych urzędników zadano pytanie czy jest w urzędzie na stażu z Powiatowego Urzędu Pracy? Odpowiedź była wyjątkowo zaskakująca:

- „nie jestem kompetentna, by na to pytanie odpowiedzieć”.

Jako redakcja rozumiemy więc, że przyszła urzędniczka „kompetencje” będzie stale podnosić i już pod koniec stażu będzie wiedziała skąd się wzięła w urzędzie gminy w Pankach. Jesteśmy też niemal pewni, że godziny przyjścia i wyjścia z urzędu zostały odnotowane dokładnie w dniach, w których stażystki zajmowały się konwojowaniem dzieci do szkoły. Na pewno też stanie się to obiektem szczegółowej kontroli, którą zapowiedział Powiatowy Urząd Pracy w pankowskim urzędzie w związku ze sposobem realizacji staży dla bezrobotnych.

Dodatkowo okazuje się, że w poniedziałek 17 września „konwojentka” nie dopilnowała, by wszystkie dzieci dotarły bezpiecznie do domu. Dwoje dzieciaków z miejscowości Pacanów zostało w szkolnej szatni, gdy autobus już odjechał. Jak łatwo się domyślić w szkole zapewniono im odpowiednią opiekę, pytanie jednak należy zadać inne - co w sytuacji, gdy dzieci zapomni się zabrać z przystanku? Trudno mieć o to jednak pretensje do stażystek w sytuacji gdy należałoby raczej dokonać odpowiedniego przygotowania i przeszkolenia osoby kompetentnej, by pracę o tak szczególnym charakterze wykonywać. Tematu nie będziemy rozwijać, odpowiedzcie sobie państwo sami – kto powinien zadbać o prawidłowe zabezpieczenie dowozów dzieci.

AKTUALIZACJA

Powiatowy Urząd Pracy od poniedziałku 1 października prowadzi kontrolę w Urzędzie Gminy w Pankach. O rezultatach poinformujemy.

JAROSŁAW BRZĘCZEK
Klobucka.pl6 odpowiedzi na “Stażystki gminne opiekunkami dzieci?”

 1. Karol pisze:

  a czy to nowosc? nie od dzis taki proceder trwa do przedszkola tez stazystki byly oddelegowane

  27
  4
 2. Mama pisze:

  To bardzo dobrze że je tam wysłano i tak za dużo w urzedzie nie robią .Przyda sie przejechać z dziećmi .Pewnie nie ma żadnych wymogów co do osób ktore mogą to robić.

  16
  10
 3. Tobi pisze:

  Do mamy . rozumiem że twoja córka studiując ekonomię może mieć praktykę w polu wraz z agencji towarzyskiej a do emerytury dorabiać w kopalni.czy to wogole wiesz co to staż?

  26
  3
 4. Mama pisze:

  A no tak nie można .Rozumiem.

  22
 5. mieszkanka Panek pisze:

  lepsza taka opieka niż żadna, stażystki stale nie powinny tym się zajmować, ale jeśli był problem z opiekunami (a wyniknal z powodu zachowania dyrektor szkoły w Pankach) to całe szczęście że są stażystki chętne do pomocy i pojechały z dziećmi. Jak zwykle szukanie dziury w całym!

  • Stefan pisze:

   Wyślij córkę na staż i co jakiś czas ją będą wysyłać do kopania rowów. Wiadomo że dużo nie wykopie ale lepszy taki kopacz niż żaden.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *