zachmurzenie duże
23°
23°
piątek
Reklama
fot. klobucka.pl
Ale szambo!
04 maja 2018 r. | 10:32
9

W Pankach i Przystajni jest łącznie około 1300 domostw podłączonych do wspólnej oczyszczalni ścieków, która nie spełnia podstawowego zadania – oczyszczania ścieków. Obiekt będzie musiał zostać poddany remontowi i oczyszczeniu, co wygenerować może ogromne koszty. Oczyszczalnia jest pod zarządem Związku Międzygminnego Panki-Przystajń ds. Ochrony Wód. Przewodniczącym jest zawsze jeden z wójtów gmin, które związek ten tworzą. Kadencja przewodniczącego trwa rok, a następnie dochodzi do jego zmiany.

W czasie pierwszej kadencji Bogdana Praskiego (na stanowisku wójta) w 2013 roku, prawdopodobnie decyzją zarządu wyłączono jeden z reaktorów oczyszczalni. Prawdopodobnie – gdyż nie udało nam się uzyskać informacji na temat powodów wyłączenia reaktora, ani tego kto podjął decyzję o wyłączeniu. Przewodniczącym w tym czasie mógł być wójt Andrzej Kucharczyk (Przystajń) lub Bogdan Praski (Panki). Reaktor po zaprzestaniu pracy powinien być wyczyszczony i zakonserwowany, by można go było ponownie uruchomić. Zaniechano jednak tych czynności. Obecnie konieczny jest jego ponowny rozruch, jednak zaniedbania sprzed lat spowodowały, iż nie jest to możliwe.

Wstępne koszty niedbalstwa szacowane są na około 200 tysięcy złotych, w czym zawarte jest tylko czyszczenie zbiornika. Nie można obecnie stwierdzić czy niekonserwowany sprzęt już po wyczyszczeniu okaże się sprawny. Jeśli nie, koszty wzrosną niebotycznie. Związek będzie musiał zapłacić za czyszczenie i ewentualną naprawę, jednak środki konieczne do utrzymania oczyszczalni nie biorą się znikąd - to podatki i wpływy z płatności mieszkańców – zapłacą więc solidarnie wszyscy podpięci do kanalizacji. Okazuje się też, że kolejne 80 tysięcy złotych rocznie, budżet tej instytucji traci na nielegalnych przyłączach kanalizacyjnych. Od jakiegoś czasu zaprzestano też przyjmowania nieczystości dowożonych wozami asenizacyjnymi, to niestety kolejna strata dla związku.

To nadal jednak nie koniec. Nielegalne odprowadzanie ścieków spowodowało niewydolność drugiego reaktora oczyszczalni i ta nie spełnia obecnie wszystkich standardów, a ścieki trafiają do Pankówki, o czym jak nam nieoficjalnie wiadomo poinformowano już instytucje zajmujące się ochroną środowiska. Czy winni tego stanu rzeczy poniosą jakiekolwiek konsekwencje prawne, finansowe, społeczne? Nic na to obecnie nie wskazuje. Straty poniosą niemal na pewno mieszkańcy obu gmin i ich budżety.

JAROSŁAW BRZĘCZEK
klobucka.pl9 odpowiedzi na “Ale szambo!”

 1. Mieszkaniec pisze:

  Niech koszty poniesie teraz ten kto nielegalnie się podłączył na spólke z wójtem

  8
  2
 2. IRENA pisze:

  Panie Jarku jeśli chce się pan bawić w dziennikarstwo, to proszę nie używać słowa ” prawdopodobnie” , aby napisać artykuł trzeba znać fakty , bo ja słyszałam że “prawdopodobnie” zaniedbania te nastąpiły w tym roku i “prawdopodobnie” podłączenie tego reaktora po wyczyszczeniu nic nie będzie kosztować !!!! ale to tylko “PRAWDOPODOBNIE” ! Proszę o rzetelny artykuł .

  7
  10
  • Panki pisze:

   To oczyszczalnia sama sie popsuła że wszystko idzie do rzeki , samo czyszczenie rurociągu 150 tys a oczyszczalni ile ? ? ? ?
   I co sie stało że mararnia wyraz zaczęła wozić ścieki na Złochowice

   4
   2
  • Ks pisze:

   To jest prawdopodobnie profesjonalista. Ze tez nie ma wstydu stary chlop bawić się w taką dziecinadę… ahh

   2
   7
 3. Yusuf pisze:

  Ks bawić możesz się małym. Szacunek dla gościa, pokazuje jak się w gminie bawią

  4
  1
  • Ks pisze:

   Pokazać to ty mozesz swojego małego, odąc twoim tokiem myslenia tempy palu ?

   3
   1
 4. Ela pisze:

  Dobrze że są wolne media i tacy lokalni redaktorzy jak pan Brzęczek , bo dzięki nim możemy zwalczać patologię jaka wytworzyła się w Polsce przez ostatnie lata . Włodarze miast i gmin czuli się jak królowie , urzędy stały się nie transparentne , ale my możemy to zmienić idąc do wyborów ! , kończąc z “układami” , niekompetencją i nieodpowiedzialnością urzędniczą .

  6
  2
  • Ks pisze:

   Jasne ze dobrze. Tylko ze te wolne media tez nie zawsze sa w porzadku. Chyba nie musze ci przypominać? Jakie szczescie ze tych niedostrzegajacych tego jest tak mało w naszej gminie. Dzieki temu gminna społeczność uwazana jest za madrą, a nie glupią ??

 5. As Pik pisze:

  Jeśli przyjąć radnych gminnych za przekrój mądrości społecznej w tej gminie, to uchowaj Panie.

  4
  1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *