zachmurzenie duże
24°
24°
niedziela
Reklama
Ambicja czy głupota? Ponad 20 mln zł na inwestycje w 2018 roku!
24 listopada 2017 r. | 11:04
31

Wójt Bogdan Praski założył, że w 2018 roku gmina wyda łącznie 20 446 147,74 zł na inwestycje! Z kasy gminy pójdzie tylko 5 197,747,58 zł, reszta z kredytów, pożyczek i aż 10 935 175,28 zł z pozyskanych środków zewnętrznych.

Plan kosmiczny i praktycznie niemożliwy do zrealizowania.

Pożyjemy, zobaczymy.

Listę inwestycji znajdziecie w zadaniach poniżej.

PAWEŁ GĄSIORSKI31 odpowiedzi na “Ambicja czy głupota? Ponad 20 mln zł na inwestycje w 2018 roku!”

 1. MIESZKANKA pisze:

  Droga od powiatowki do torow to z pieniedzy soleckich 2016 i 2017 soleckie to okolo 40000 a biedna gmina dorzuci 20000 wstyd hanba zlodziejstwo kretactwo jak pieniiadze soleckie z tamtych lat mozna wydac 2 lata pozniej.nawet nie wydac tylko zaplanowac wydanie.

 2. Floo pisze:

  Głupota napewno…., ale twoja – nieudaczniku !!!!

 3. IRENA pisze:

  Bodzio jak zawsze stawia poprzeczkę wysoko , bardzo dobre inwestycje – brawo !

  • Zenek pisze:

   Głupota nie ma granic
   Praski dopisał te 8 mln co chce ukraść sąsiednim gminą
   A nigdy nie dostanie

  • Ciekawy pisze:

   Ale to są tylko plany inwestycji, mają znaczenie wyłącznie propagandowe, budżet będzie w ciągu roku wielokrotnie zmieniany, tak jest zawsze. W przyszłym rok są wybory trzeba było taki budżet uchwalić, zapewne napisać o tym w lokalnej prasie, jaki to nasz budżet wspaniały i otrąbić sukces. A co będzie zrealizowane z tego ? Zapewne nie wszystko, jak zawsze zresztą…

   W 2017 plany były takie:
   – Budowa kanalizacji etap IV – rzeczywiście udało się zrealizować
   – Budowa wodociągu na Zwierzynieckiej – nie udało się zrealizować
   – Wykonanie drogi dojazdowej do pól Panki-Praszczyki – nie udało się zrealizować
   – Modernizacja ul. Polnej – zrobione
   – Modernizacja drogi Źerdzina – zrobione
   – termomodernizacja przedszkola w Praszczykach – nie zrealizowano
   – termomodernizacja przedszkola w Pankach – zrobione
   – montaż instalacji solarnych – zrobione
   – budowa biblioteki w Pankach – nie zrobione

   W 2016:
   – Budowa kanalizacji w miejscowości Pacanów – nie zrealizowano w tym roku
   – Budowa kanalizacji w miejscowości Praszczyki i Kałmuki – nie zrealizowano w tym roku
   – Modernizacja drogi dojazdowej do pól W miejscowości Aleksandrów – zrobione
   – przebudowa ulic 3 Maja, Głębockiego, Słoneczna i Wspólna – nie zrealizowano w tym roku
   – montaż instalacji solarnych – patrz wyżej jest to opisane
   – Budowa Centrum Kultury w pankach nie zrealziowane

   Jak widać to wcale tak różowo nie wygląda, w poprzednich latach nie jest lepiej, nawet wręcz odwrotnie. Aha i informuję krytyków tego posta że to opracowanie nie zawiera inwestycji z funduszy sołeckich, nie pisałem o inwestycjach za kilka tysięcy, bo nie ma sensu.

 4. Praszczyk pisze:

  To głupota

 5. GOść pisze:

  Zawsze należy dążyć do rozwoju i realizacji planów nie znam szczegółów ale podobają mnie się plany trudne ale realizowane . Może urzędnicy do wójta mają jakieś urazy ale liczy się efektywność i działania zgodne z prawem .

  • Floo pisze:

   Masz rację, zgadzam się liczy się efekt. Niestety ludzìą, najczęściej takim którzy mało w życiu osiągnęli bo wola tylko płakać i biadolic jak to im ciężko tego nie wytłumaczysz.

 6. Jarosław Brzęczek pisze:

  Floo, czego nie rozumiesz?

  “Ciekawy” napisał prosto, bez pozamerytorycznych ozdobników, podając kilka przykładów. Co zaplanowano, i ile z tego wyszło. Można do tego jedynie dodać, że montaż instalacji solarnych udało się zrobić wyłącznie dzięki urzędnikom z Przystajni. Od sierpnia do dnia dzisiejszego nie udało się jednak programu rozliczyć – to już leży po stronie lidera czyli urzędu w Pankach – mamy grudzień.

  • Floo pisze:

   Tak tak w Pankach co kolwiek się dzieje dobrego to już nie jest zasługą Panek. Śmieszne!!! 🙂 Ktoś musiał się chyba dogadać z władzami z Przystajni, kto to zrobił Ty czy gmina Panki ?

  • Jarosław Brzęczek pisze:

   Nie wiem czy to śmieszne. Według mnie – nie. Gospodarz pięciotysięcznej gminy nie radzi sobie z problemami wynikającymi z konkursu, w którym wziął udział i tylko “dobrosąsiedzka” pomoc uratowała inwestycję. To nie jest wyssane z palca czy wywróżone z fusów.

   Sesja z szóstego stycznia w Przystajni. W jej trakcie Henryk Mach odniósł się do informacji płynących z sąsiedniej gminy, jak również do artykułów prasowych odnośnie solarów. Na początku stycznia wójt Bogdan Praski zwrócił się do wójta Henryka Macha, aby to on przeprowadził postępowanie przetargowe – tłumacząc, że w Pankach brakuje kadr.
   W poczuciu obowiązku o wspólny nasz projekt, całą procedurę przeprowadził referat inwestycji gminy Przystajń. Przewodniczącym komisji przetargowej pierwotnie została Sylwia Piątkowska, a po jej odejściu Jolanta Mann-Matuszczyk z UG w Przystajni, a zastępcą Jolanta Wydmuch z UG w Pankach, a członkiem komisji Agnieszka Zabawa.
   Postępowanie było bardzo trudne. Wpłynęło ponad 70 zapytań w trybie przetargowym złożonych przez oferentów, na które trzeba było odpowiedzieć. To głównie na barkach Jolanty Mann-Matuszczyk i Agnieszki Zabawy spoczywał obowiązek odpowiedzi. Precyzując specyfikację istotnych warunków zamówienia, urzędnicy korzystali z pomocy wielu ekspertów – takich, którzy nie brali udziału w przetargu, jak również nie mających wykonywać jakichkolwiek robót związanych z wykonaniem instalacji.

   Wójt Henryk Mach: „byłbym usatysfakcjonowany, gdybym usłyszał z ust partnera będącego liderem w projekcie – Bogdana Praskiego – słowo dziękuję. Zwykłe podziękowanie, za nasz wkład pracy, bez którego nie zakończono by postępowania przetargowego i nie wyłoniono wykonawcy. Ono nie wybrzmiało, jest mi przykro. Długo zastanawiałem się czy o tym mówić, ale gwoli zwykłej przyzwoitości trzeba to powiedzieć, bo nasi ludzie wykonali pracę i wypada ich docenić. Wójt Praski – stroi się w cudze piórka – przypisując sobie nasze zasługi. Chcę być uczciwy wobec naszych pracowników. Oni zrobili dobrą robotę, na której skorzystają również nasi sąsiedzi z Panek. Szkoda, że wójt Praski nie umie podziękować za naszą pracę, a chwali się jej efektami na sesji i w gazetach. To nieuczciwe, tak nie powinno być”.

   To jak, Mach okłamuje wszystkich wokół – skoro to jego słowa? Łatwiej mi uwierzyć w kłamstwa Praskiego, bo z tymi spotykam się na co dzień. Wierzę więc, że bez urzędników z Przystajni nie byłoby żadnych solarów w Pankach z tej dotacji. I tyle tytułem komentarza.

  • Floo pisze:

   Dla mnie jak i dla pozostałych mieszkańców, liczy się efekt, a ten jest pozytywny. Życzę gminie dalszych sukcesów ????

  • Mieszkanka pisze:

   Naprawdę panie Brzęczek? Redaktor powinien znać podstawy ortografii i gramatyki, to po pierwsze czytając pana wypowiedź… W dalszej kolejności, od kiedy to pan Brzęczek nie sprawdza wszystkich materiałów źródłowych, niczym nie poda ich do opinii publicznej? Chyba pan nie wie, ile pracy kosztuje rozliczanie projektu i kto naprawdę projekt rozliczał. Przetarg na taką skalę z 70 zapytaniami to naprawdę niezbędne minimum… Gdzie pan był, kiedy pojawiła się kontrola z UM ( standardowa podczas wniosku o płatność końcową), kiedy lider projektu, czyli Gmina Panki, wręcz błagała wskazanych pracowników UG Przystajń o niezbędne dokumenty, w których posiadaniu powinien być przytoczony sąsiedzki Urząd, a ich nie było? Projekt nie kończy się na przetargu, zabawa pojawia się dalej i akurat tutaj pomocy nie było… Sugeruję panie Redaktorze zagłębić się w kwestie dotacji i rozliczania RPO WSL i doszkolić w materii rzetelnej informacji publicznej.

  • Też Mieszkanka... ale Przystajni pisze:

   Tak…… specjalistka Matuszczyk, buahahaha… ciekawe od czego. Zwłaszcza jak spieprzyła 4 chyba wnioski do LGD. Były tak źle napisane, że nawet nie mogły być rozpatrywane… buahahaha…
   A w Pankach dlaczego teraz wniosek przeszedł na Schetynówkę na ul. 3 Maja, Słoneczna i Wspólna? Bo był dobrze napisany. Wcześniej jak przygotowywała go specjalistka dwojga nazwisk to zajął jedne z ostatnich miejsc. A teraz proszę … da się? Da się!
   Panki szczęśliwe że poszła a u nas w Przystajni tylko wydatek większy bo przecież wcześniej nie było tego stanowiska a teraz przypadkiem jest na nim “ko……ka” kolegi z partii. Panie Mach, wstyd!

  • Ciekawy pisze:

   A można zapytać, skąd wzięła Ci się tak kuriozalna teza?
   Zauważ, że w Pankach ta osoba nie pracuje już, jakoś od przełomu 2015/2016. I bez jej udziału, gminie nie udało się pozyskać pieniędzy na budowę biblioteki (dwa razy), pieniędzy z RPO dla OSP, pomijam już fakt że gmina nie składa wniosku w II edycji Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej, Tak, w tej której Przystajń pozyskała dotacje na drogę na Kuźnice Starą, w międzyczasie na kanalizację z PROW… A co nas tutaj obchodzi czyjeś życie prywatne? O ile to w ogóle jest prawda. Pamiętaj tylko ze nie liczą się same nabory z LGD, stąd też powyższy problem jest od początku do końca błędny, dlatego, że skupia się jedynie na jednym wycinku zagadnienia, zupełnie lekceważąc inne.

  • Ferdek pisze:

   Rozczochrana nie kompromisuj się 🙂

 7. Mieszkanka pisze:

  a tak na marginesie… Gmina nie robi nic- ludziom jest źle ( por. portal analogiczny dla Gminy Starcza), jak robi cokolwiek ( por. analogiczny portal dla Gminy Żarki)- też jest źle… Naprawdę? Zastanówcie się ludzie, bo w internecie wszyscy są anonimowi, a ilu z Was korzysta lub będzie korzystać z dotacji? Czemu tym się nie pochwalicie, ilu Was wpisało się do projektu?
  Blisko 500 z Was skorzystało z dotacji na solary, ok. 200 z dotacji na PONE, blisko 500 będzie korzystać z nowego projektu OZE… Ile jest domów w Gminie Panki? Rachunek prosty… Podobna sytuacja w Gminie Żarki- ponad 91 solarów, ponad 434 montaży OZE, blisko 200 domów zgłoszonych do PONE… i nowe projekty w drodze… A czyta się same brednie….
  Czy naprawdę Wam-mieszkańcom tych gmin- jest aż tak źle, gdy inne gminy nie robią nic? Wstyd…
  Komu będzie głupio za te brednie, jak Gmina Panki pozyska dotację z obecnego konkursu? Kto wtedy przeprosi, a kto powie- dziękuję? Odważy się pan, panie Redaktorze, napisać wtedy kilka miłych słów i PRZEPROSIĆ?
  Powinniście być dumni, że tyle inwestycji jest w drodze, bo to kosztuje pracy wielu ludzi, sukces ma zawsze jednego ojca, za którym idzie ciężka praca wielu osób. Dotacje to nie sklep, trzeba się o nie postarać,to Wy- mieszkańcy, powinniście podziękować.

  • Ciekawy pisze:

   Blisko 500 z Was skorzystało z dotacji na solary… Bardzo ciekawe dane, bo przetarg był na montaż 180 kompletów w gminie Panki i 179 w gminie Przystajń… ok. 200 z dotacji na PONE… w pierwszym etapie 190. Swoją drogą żeby odnaleźć te liczby musiałem trochę pokopać na BIP, pytanie skąd Pani je miała? Z tego co się orientuję mieszkańcy są mało świadomi w takich danych statystycznych, albo mamy do czynienia na tej stronie z pracownikiem UG, albo rzeczywiście się Pani przygotowała do rozmowy. Szczegóły rozliczania projektów z RPO… raczej mamy tu do czynienia z pracownikiem urzędu, czyżby Pani sekretarz?
   A dlaczego mieszkańcy mają przepraszać? Za co? Za brak inwestycji w poprzednich latach i skumulowanie wszystkiego w roku wyborczym? Idąc tym tokiem rozumowanie to wójt powinien za to przeprosić, najlepiej w kościele z ambony… za niespełnione obietnice wyborcze, brak inwestycji w 2016, za skłócenie lokalnego społeczeństwa (można o tym poczytać w artykule odnośnie dyrektora szkoły na Konieczkach- te komentarze znajdujące się tam obrazują jaki jest podział społeczeństwa).

  • Jarosław Brzęczek pisze:

   A może jakieś konkrety – tak w sprawie ortografii, jak i pozostałych? Pięćset solarów? Wg mnie brakuje 140 sztuk do 500.
   Gdzie Pan był kiedy pojawiła się kontrola z UM ? Na pewno nie w urzędzie, bo i po co? Na każde pytanie zadane do tego urzędu czekam od kilku do nawet 60 dni.
   Wójt nie odpowiada na żadne pytania, a często wzorem pani sekretarz ucieka na mój widok.
   To urząd powinien zabiegać o transparentność, by nie być narażonym na zarzuty nieprzejrzystości. Gazeta pyta, urząd odpowiada, tak się to odbywa w pozostałych gminach. Tam można prowadzić dialog i wtedy działa to z korzyścią dla urzędu, gazety i przede wszystkim czytelnika.

   W Pankach od trzech tygodni staram się umówić na osobistą rozmowę z wójtem. Zgłosiłem to do sekretariatu, dzisiaj ponowiłem prośbę, poniżej odpowiedź:

   Dzień dobry,
   w nawiązaniu do dzisiejszej rozmowy telefonicznej w związku z umówieniem spotkania Pana z Wójtem Gminy Panki, informuję, iż Pan Wójt przekazał mi, aby wszelkie pytania skierowane do Niego przesłać drogą elektroniczną na adres e-mail sekretariat@panki.pl

   Po co? Żeby mógł odpowiedzieć ktoś w jego imieniu? Bo ON nie zna odpowiedzi? Wystarczy pójść na sesję, żeby zobaczyć pod czyją spódniczkę się chowa i gdzie szuka oparcia.

   Powinien oddać urząd pani sekretarz i skarbnik, bo one sobie bez niego poradzą, on bez nich nie bardzo.

 8. Mieszkanka pisze:

  Dobrze wszyscy wiedzą ( wystarczy poczytać w ogólnodostępnych źródłach finansowania np. RPO WSL ), że nie ma możliwości udzielania dotacji mieszkańcom i realizować inwestycji bez finansowania ich z innych źródeł, a takowe rozpisywane są na konkretne lata. I tak np. lata 2017 -2020 to lata realizacji inwestycji pozyskanych z rozdania unijnego na lata 2014-2020. Ocena składanych wniosków trwa nawet ponad 1,5 roku. Trzeba przeszkolić Państwa w matematyce?
  Ponownie wychodzi Państwa niewiedza w zakresie dotacji UE… wówczas możemy mówić o DIALOGU, na który się państwo powołujecie.
  I nie- nie jestem pracownikiem Urzędu, tylko czytelnikiem Pana portali i niech nie wmawia Pan ludziom, że nie potrafi uzyskać informacji z Urzędu, bo tylko pan podważa swoje kompetencje jako “redaktora”, bo kto wpuszcza w eter informacje bez ich uwiarygodnienia? Który dziennikarz? Może pora wybrać się na studia…
  A czytając inne portale pod Pana banderą- cokolwiek Pan napisze, zawsze ma negatywny oddźwięk, szukając sensacji…. może jak zależy Panu na sensacji, może otworzę antyportal, bo tak najprościej- “klika się”…

  • Ciekawy pisze:

   Wszystko ładnie pięknie tylko do czego się odnosi ten wywód o finansowaniu z RPO? Przecież każdy wie że to nie mieszkańcu osobiście składają wnioski, IZ danego RPO by sobie z takimi rzeczami nie poradziło.

   O dofinansowanie mogą ubiegać się następujące typy podmiotów:
   Jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia;
   Podmioty, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki i stowarzyszenia;
   Jednostki zaliczane do sektora finansów publicznych (nie wymienione wyżej);
   Podmioty wykonujące działalność leczniczą, w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej, posiadające osobowość prawną lub zdolność prawną;
   Szkoły wyższe;
   Organizacje pozarządowe;
   Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe;
   Towarzystwa budownictwa społecznego.

   Tylko co do ma do rzeczy? To Pan pierwszy odwrócił kota ogonem…. po co? Szpanersko brzmi posiadanie tajnej prawdy objawionej którą można znaleźć tutaj: http://rpo.slaskie.pl/lsi/nabor/35
   To ja zarzuciłem Panu pracę w urzędzie… niestety pomylił się Pan, bowiem nie ma do czynienia z redaktorem Gąsiorskim. On się podpisuje jako ~r bądź też z imienia i nazwiska, tak samo jak i Pan Brzęczek. Ale ten nick -Mieszkanka jest mylący, nie lepiej z uwagi na płeć było podpisywać się Mieszkaniec?

   ,,Gdzie pan był, kiedy pojawiła się kontrola z UM ( standardowa podczas wniosku o płatność końcową), kiedy lider projektu, czyli Gmina Panki, wręcz błagała wskazanych pracowników UG Przystajń o niezbędne dokumenty, w których posiadaniu powinien być przytoczony sąsiedzki Urząd, a ich nie było?” a skąd ma Pan takie informacje, jeśli można wiedzieć ?

 9. Mieszkanka pisze:

  A skąd pomysł, że jestem per Pan?
  Widocznie lepiej rozeznać należy temat nim zacznie się komentować cokolwiek, merytorycznie…a nie na podstawie informacji wyssanych z palca lub pobieżnie.
  Nie interesuje mnie komu odpowiadam, bo wiem, że “szanowny” redaktor czyta każdy post, bo przecież z tego niestety żyje…. szkoda tylko, że ma małą wiedzę w pewnym zakresie i wprowadza w błąd opinię publiczną siejąc zamęt…
  I jaka szkoda, że przytacza Pan stary konkurs dawno rozliczony i zamknięty, bo każdy konkurs jest inny- dokumentów odnoszących się do wytycznych RPO WSL jest znacznie więcej, nawet nie potrafi Pan/Pani dobrze znaleźć, a szkoda 🙂 Stąd się bierze niekompetencja 🙂

  • Ciekawy pisze:

   ,,I nie- nie jestem pracownikiem Urzędu, tylko czytelnikiem Pana portali “- A czy do zdanie nie jest napisane w rodzaju męskim? Pracownik w rodzaju żeńskim brzmi pracownica, taka kompetentną osoba, powinna wiedzieć chyba co pisze… Nieprawdaż? Stary konkurs przytoczyłem bo pewna ,,kompetentną” osoba podała niemerytoryczne dane, zawierające kłamliwe dane odnośnie liczy instalacji solarnych.

  • Ciekawy pisze:

   Oczywiście małe sprostowanie nie chodziło mi o wyrac pracownik tylko czytelnik, ale sens wypowiedzi jest ten sam. jest Pani czytelniczką ?

 10. Ciekawy pisze:

  Ponadto mam jeszcze jedno takie małe pytanie to wybitnych i kompetentnych osób w zakresie funduszu europejskich, aktywnie tutaj udzielających się…. dlaczego gmina Panki nie startowała w konkursie z PROW na zadania z zakresu gospodarki wodno-ściekowej?

 11. Mieszkanka pisze:

  I znowu kłania się gramatyka i podstawy języka polskiego 🙂 Może jednak przyda się napisanie wniosku na podniesienie kompetencji?
  No cóż… a skoro jest Pan taki Ciekawy to proszę samemu sobie odpowiedzieć na pytanie postawione w ostatniej wypowiedzi, skoro wszyscy wiedzą wszystko lepiej 🙂

  • Ciekawy pisze:

   Wolałbym usłyszeć odpowiedź od wybitnych specjalistów z zakresu funduszy europejskich. W końcu na forum udzielają się specjaliści w tej dziedzinie, ale jak widać ich jednymi argumentami są wycieczki personalne…. Czyli jednak reprezentujesz miejscowy urząd, przenosisz atmosferę tam panującą na to forum. Miałem jednak racje.

  • Mieszkanka pisze:

   Proszę sobie nie dodawać, gdyż błędnie Pan rozumuje…
   Nie jesteśmy na “Ty”, nie rozumiem stwierdzenia “wycieczek personalnych”…
   Chcąc dyskutować na temat funduszy musiałby Pan wiele nadrobić…

  • Stefan pisze:

   Zrozum trollu upominany już nie raz, w internecie nie ma PANÓW /PAŃ. Jeżeli to nie pasuje to wiesz co masz zrobić.

  • Ciekawy pisze:

   Jestem zwykłym mieszkańcem gminy, nie zajmuje się pozyskiwaniem funduszy unijnych zawodowo. Oceniłem tylko jak mieszkaniec efektywność miejscowych władz. Rozumiem że wielu osobom może się to nie podobać, ale cóż nie mój problemem. Ja napisałem tylko fakty, życie pisze różne scenariusze, tak jest prawda. prawda poczynań miejscowej władzy wskazuje na pewien trend – nie wszystkie inwestycje znajdujące się w planach są terminowo realizowane. I takie są fakty, ale rozumiem że zbliża się rok wyborczy. Dlatego jest to chwalenie się planami a nie efektami ?

 12. ATRO pisze:

  Generalnie to w dyskusji na forum internetowym, występuje pewne przyzwolenie społeczne na zwracanie się do interlokutora w drugiej osobie, liczby pojedynczej. I nie jest to traktowane jako uwłaszczające godności osobistej.

  Załóżmy, że Ciekawy nie jest ekspertem w dziedzinie funduszy europejskich, ale zadał pytanie i oczekiwał odpowiedzi. Oczywiście merytorycznej… poniekąd chyba takie hasło głosisz Mieszkanko? Ja również jestem zwyczajnie w świecie ciekawy dlaczego gmina nie uczestniczyła w tym naborze.

  Ponadto jak to już zasugerowano, forum czytają osoby związane z wysokimi stanowiskami w naszej lokalne społeczności. Jeśli to prawda to mam takie małe pytanie… Jak gmina jest przygotowana do wdrożenia nowelizacji o publicznym transporcie zbiorowym?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *