zachmurzenie duże
20°
20°
sobota
Reklama
Były Wójt skazany
25 marca 2020 r. | 10:32
8

Mamy pierwszy nieprawomocny wyrok wobec byłego wójta gminy w Pankach Bogdana P. Prokuratura wszczęła śledztwo wobec byłego włodarza Panek na podstawie artykułu 233 kodeksu karnego o fałszywych zeznaniach, który brzmi: § 1. Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Dlaczego w ogóle prokuratura zajęła się wójtem?
Wielu ludzi prowadzi konta społecznościowe w Facebooku, Instagramie i innych kanałach socjalnych, wyjątkiem nie był też Bogdan P., na którego koncie w poniedziałek 22 sierpnia 2016 zamieszczono za pośrednictwem fałszywego konta nagranie aktu seksualnego z jego udziałem. Materiał był autentyczny, lecz wójt temu od początku zaprzeczał. Samo nagranie nie rodziło żadnych skutków prawnych dla osoby w nim występującej. Jednak wójt przekonywał, że to oszustwo mające na celu jego dyskredytowanie w oczach opinii publicznej. Broniąc się przed efektami skandalu, który mógł zakończyć samorządową działalność Bogdana P., on sam zgłosił się na policję, gdzie złożył zawiadomienie, w wyniku którego policja pod nadzorem prokuratury wszczęła dochodzenie w sprawie podstępnego utrwalania wizerunku osoby w trakcie czynności seksualnej oraz rozpowszechniania tego wizerunku w sieci internetowej. Składając zawiadomienie o możliwym popełnieniu przestępstwa, a także zaprzeczając swojemu udziałowi w materiale wideo udostępnionym w Internecie, złożył fałszywe zeznania. Postępowanie prokuratury zakończyło się skierowaniem w połowie września ub. roku aktu oskarżenia przeciwko Bogdanowi P. - byłemu już Wójtowi Gminy Panki - w zw. z art. 233 par.1 k.k. Pierwsza rozprawa odbyła się prze drzwiach zamkniętych we wtorek, 21 stycznia 2020 roku w Sądzie Rejonowym w Częstochowie. Proces byłego urzędnika zakończył się w minioną środę, 19 marca – również przy drzwiach zamkniętych. Byłego wójta Bogdana P. skazano 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata, 1 tys. zł grzywny (50 stawek, po 20 złotych), a także obciążono kosztami procesu w wysokości 330 złotych. Dla byłego urzędnika, to nie koniec sprawy, może wnieść od niej apelację.

CO DALEJ Z BOGDANEM P.?
Obecny wyrok nie przekreśla jego szans w ubieganiu się o stanowisko wójta, to jednak kwestia jego dalszych decyzji. Skazany prawomocnie odzyska prawo wybieralności w wyborach zgodnie z art. 106 Kodeksu karnego, z chwilą zatarcia skazania. Po upływie wskazanego w przepisach czasu, liczonego od momentu uprawomocnienia się wyroku, skazany formalnie przestaje nim już być. Informacja o wyroku zostaje wykreślona z rejestru karnego. W przypadku zawieszenia wykonania kary, zatarcie skazania następuję po pół roku od chwili zakończenia się okresu próby – w tym wypadku 2 lat. Gdyby dzisiaj były wójt pogodził się z wyrokiem, istnieją matematyczne szanse na start w kolejnych wyborach samorządowych. Wówczas już tylko mieszkańcy będą władni, by wybrać lub odrzucić jego kandydaturę. Przy apelacji od obecnego wyroku, szans kandydowania w najbliższych wyborach nie ma.

Jarosław Brzęczek
KLOBUCKA.pl8 odpowiedzi na “Były Wójt skazany”

 1. Stefan pisze:

  No to jak to ? To jednak jego ręka była??

 2. Anna pisze:

  Tego oszu i zboczeńca miejsce jest w więzieniu .jak i ludzi z bliskiego otoczenia którzy o tym wiedzieli i pomagali mu tuszować prawdę.

 3. Arkadiusz pisze:

  To prawda kłamał conajmniej jeszcze w trzech sprawach. Scena pod halą działka Jarosława k pobór wody w ubojni .oczyszczalnia pomawianie o odkręcone koła zamach na życie itp

 4. gość pisze:

  Dla czego koledzy Bodzia ,nasi bizmesmeni nie stosują się do kwarantanny i latają po całej gminie i i nie tylko. ?

 5. Judasz pisze:

  A gdzie teraz jest Irena. Orędowniczka tego pana. Juz chyba tez sobie zdała sprawę ze jednak Bodzio nie jest taki kryształowy jak twierdziła.

 6. Anonim pisze:

  Jest jeszcze jeden Zboczeniec w radzie gminy. To dopiero jest typ.

  • Krysia pisze:

   A Panie redaktorze czemu teraz nic Nie pisze jakie są uchybienia w pracy Gminy?? W pracy Wójta? Wszystkie wnioski odrzucone przez błędy.czyżby miał Pan jakieś korzyści za milczenie??? Każdy szanujący się redaktor powinien być obiektywny i pisać prawdę A nie być wazeliniarzem…

   2
   1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *