zachmurzenie duże
12°
12°
sobota
Reklama
fot. CBA
CBA zatrzymało dziewięć osób w związku ze sprawą w Urzędzie Gminy Panki
02 października 2019 r. | 09:37
7

Katowicka delegatura CBA, zatrzymała dziewięciu członków zorganizowanej grupy przestępczej działającej w kilku gminach na terenie Polski. Wskutek ich działań gminy były narażone na znaczne straty finansowe. Dotyczy to między innymi gminy Panki.

Przypomnijmy. Przed rokiem, w drugiej połowie maja w Urzędzie Gminy Panki pojawili się funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego. Była to ich druga wizyta, a agenci CBA spędzili w urzędzie wiele czasu przeglądając i zabezpieczając dokumenty. Wizyty funkcjonariuszy dotyczyły spraw związanych z zawyżonymi przetargami, które wygrywała jedna z firm spoza powiatu kłobuckiego. Zainteresowanie funkcjonariuszy dotyczyło m.in. projektów realizowanych w latach 2007-2013. Wyjaśnienia składali wówczas urzędnicy gminy Panki i Opatów, w tym była urzędniczka referatu inwestycji, która od kilku miesięcy pracowała już dla innej gminy, agenci CBA badaniem objęli jednak wyłącznie okres jej pracy dla Urzędu Gminy w Pankach. Jak wówczas pisaliśmy - będziemy informować czytelników o tej sprawie…

Ciąg dalszy sprawy właśnie nastąpił. Zatrzymanie dziewięciu osób potwierdził w rozmowie z naszą redakcją rzecznik CBA Temistokles Brodowski. Jak wynika z jego słów doszło do przeszukania mieszkań zatrzymanych osób, gdzie zabezpieczono dowody przestępstw, ponadto śledczy ustalili, że zatrzymani oferowali włodarzom gmin – Panki, Herby i Opatów – pomoc przy zdobywaniu środków z unijnych funduszy. W zamian za to mieli wygrywać przetargi na tzw. projekty miękkie. Chodzi o szkolenia dla szkół i przedszkoli.

Takie działania naraziły samorządy na straty blisko 3 mln zł. Prokuratura Regionalna w Katowicach przedstawi zatrzymanym zarzuty działania na szkodę gmin, prania brudnych pieniędzy, fałszowania dokumentów, prawdopodobnie pojawią się też inne związane z korupcją. CBA nie wyklucza kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

JAROSŁAW BRZĘCZEK
Klobucka.pl7 odpowiedzi na “CBA zatrzymało dziewięć osób w związku ze sprawą w Urzędzie Gminy Panki”

 1. Arkadiusz pisze:

  To się teraz co niektórzy majątków będą na szybko pozbywac

  16
 2. Janek pisze:

  trochę lokalnych biznesmenów ma od wczoraj biegunkę… w końcu nie wiadomo było za jaki przekręt posadzili, kto siedzi i kogo sypie…
  na razie tematy szkolne, następnie zawyżone przetargi i odebrane inwestycje przed ich ukończeniem, tak mówią na Pankach, ale kto wie.
  Pomiędzy szóstą rano, a ósmą lepiej być poza domem jak się ma coś na sumieniu, żeby nie usłyszeć z rana dzień Ziobry

  14
 3. Z Panek pisze:

  Faktury na naj droższe meble z Internetu a meble za parę groszy z Panek brawo

  11
 4. A no pisze:

  A kogoś z Panek aresztowano?

  • Mieszkankaniec pisze:

   Nikogo z Panek nie aresztowali. Artykuł napisany tendencyjnie, żeby czytelnik tak pomyślał. No chyba że
   Czy wymieniony tu pracownik “urzędniczka referatu inwestycji, która od kilku miesięcy pracowała już dla innej gminy” to Jolanta dwojga nazwisk?

   6
   3
 5. Dorotka pisze:

  Ci co pracują w urzędzie to są wszyscy, nie wiem co z pozostałymi którzy już nie pracują

  6
  5
 6. Olka pisze:

  Redaktor jak często bywa mija się z prawdą. Dotacja była na zajęcia dla dzieci i pomoce naukowe a nie na szkolenia.
  Wymienił tylko trzy gminy a to dotyczy kilkunastu jak nie kilkudziesięciu gmin w całej Polsce. A zatrzymane osoby wcale nie są z okolicznych gmin.
  Szkoda tylko że nie napisał że dokumenty fałszowała tylko wspomniana urzędniczka od inwestycji. Uciekła do gminy Przystajń… ciekawe dlaczego. I tak CBA ja znalazło

  5
  5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *