bezchmurnie
22°
22°
sobota
Reklama
Czy były wójt Bogdan Praski popełnił przestępstwo?
08 lutego 2019 r. | 09:55
22

Uzyskaliśmy informację, że 7 stycznia 2019 roku do Prokuratury Rejonowej w Częstochowie wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę Gminy Panki.

Zawiadamiającym jest urząd, który działając w oparciu o artykuł 304 paragraf 2 Kodeksu Postępowania Karnego zawiadomił o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w okresie od 31 marca 2016 roku, do 31 grudnia 2018 roku. Chodzi o świadczenia usług prowadzenia audytu wewnętrznego w gminie Panki. W zawiadomieniu przywołany jest też czyn z artykułu 231 paragraf 1 Kodeksu Karnego odnośnie byłego wójta, a także artykułu 286 paragraf 1 Kodeksu Karnego odnośnie audytora.

Gmina w zawiadomieniu wnosi o ściganie i ukaranie Bogdana Praskiego oraz Mariusza S. za popełnienie wskazanych powyżej czynów zabronionych. Ponadto wniesiono o wyłączenie prowadzenia postępowania w niniejszej sprawie komendanta Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku oraz Komisariatu Policji w Krzepicach gdyż mogą zachodzić okoliczności budzące wątpliwości, co do bezstronności podejmowanych przez tutejszych funkcjonariuszy policji działań w stosunku do Bogdana P. w związku z bliskimi relacjami emerytowanego funkcjonariusza policji, byłego komendanta KPP w Kłobucku. Z uzasadnienia wynika, że chodzi o umowę zawartą w dniu 31 marca 2016 roku pomiędzy gminą Panki reprezentowaną przez sekretarza Sylwię Piątkowską działającą z up. wójta, a spółką Audit Consulting (…) reprezentowaną przez jej prezesa. Zawarto wówczas umowę na usługi prowadzenia audytu wewnętrznego w gminie w określonym umową zakresie. Zgodnie z zawartym w niej paragrafem drugim wyodrębniono szereg zadań w ramach przedmiotowego audytu. Firma miała w obowiązku sporządzanie pisemnych sprawozdań z wykonanych zadań oraz notatek informacyjnych, w tym rzetelnych informacji o wynikach przeprowadzonych czynności, a także wielu innych analiz oraz sprawdzanie akt bieżących. Umowa była dwukrotnie przedłużana. Raz w dniu 31 marca 2017 roku z okresem jej obowiązywania od 1 kwietnia 2017 roku, do 30 kwietnia 2018 roku oraz w dniu 30 kwietnia 2018 roku z okresem obowiązywaniaod 1 kwietnia 2018 roku, do 31 marca 2019 roku.

W Urzędzie Gminy w Pankach po rozpytaniu pracowników nie wykazano, aby realizacja usługi była wykonana w sposób odpowiadający zapisom umowy. Urzędnicy nie stwierdzili wykonania umowy w sposób odpowiadającej jej założeniom. Z informacji, które uzyskano - jedynie stwierdzono, że firma kilkakrotnie kontaktowała się z Urzędem Gminy w Pankach począwszy od 2016 roku do chwili obecnej, nie dostarczając opłacanych dokumentów. Pomimo tego Urząd Gminy w Pankach zrealizował płatność aż za 27 faktur VAT wystawionych od 16 maja 2016 roku, do 28 listopada 2018 roku na łączną kwotę 49 815 zł. Większość faktur VAT zostało opisanych przez urzędników, jako usługi zrealizowane zgodnie z zamówieniem. Odpowiedzialność za nadzór nad wykonaniem zlecenia spoczywała bezpośrednio na ówczesnych urzędnikach gminy w tym wójcie Bogdanie Praskim, sekretarz Sylwii Piątkowskiej oraz skarbniczce Elżbiecie Wachowskiej (później sekretarz za Piątkowską.

Gmina wystosowała pismo datowane na 13 grudnia 2018 roku, o udzielenie informacji do firmy, Bogdana Praskiego oraz Elżbiety Wachowskiej o udzielenie informacji gdzie znajduje się dokumentacja potwierdzającą wykonanie umowy zlecenia począwszy od 2016 roku. Do chwili złożenia zawiadomienia do prokuratury Urząd Gminy w Pankach otrzymał jedynie odpowiedź od firmy świadczącej usługi na rzecz urzędu, że 15 listopada 2018 roku zostało wysłane do gminy w formie elektronicznej zawiadomienie o rozpoczęciu wykonywania zadania w zakresie prawidłowości elektronicznych zapisów Księgowych w Urzędzie Gminy w Pankach. Z pisma tego wynika, iż audytor firmy konsultingowej nie otrzymał stosownego upoważnienia a kontakt z wójtem gminy był utrudniony. W piśmie tym, wniósł też o dokonanie zmian w planie audytu dla gminy Panki na 2018 rok i przesunięcie realizacji zadania oraz czynności sprawdzających na przyszły rok. Wynika z tego wprost, iż zadanie za które Urząd Gminy w Pankach zapłacił wynagrodzenie, nie zostało wykonane w 2018 roku. Ponadto pracownicy urzędu gminy w Pankach poświadczyli nieprawdę podczas opisu faktur VAT wystawionych przez zleceniobiorcę. Firma reprezentowana przez Mariusza S. zobowiązała się do przekazania gminie dokumentów potwierdzających wykonanie prac, czego dotychczas nie dokonała. Były wójt Bogdan Praski nie dopełnił obowiązków poprzez brak jakiejkolwiek kontroli nad wykonywaniem zlecenia przez wynajętą firmę, czym naraził gminę na szkodę majątkową. To kolejna już sprawa, która rzuca nowe światło na działania urzędników w ostatnich latach. Wynika z niej wprost, że środki wydatkowane przez urzędników nie podlegały drobiazgowej kontroli, co wyniknie ponadto, dowiemy się zapewne niebawem.

JAROSŁAW BRZĘCZEK
Klobucka.pl22 odpowiedzi na “Czy były wójt Bogdan Praski popełnił przestępstwo?”

 1. Olo pisze:

  To kiedy wpłynęło to zawiadomienie?

  14
  1
 2. Marek pisze:

  7 stycznia z artykułu wynika, czytać nie potrafisz mądralo?

  14
  3
  • Olo pisze:

   A którego roku? Ty widać czytać potrafisz, tyle że nie ze zrozumieniem. Mądralo

   13
   1
  • Kolorowe sny pisze:

   Chyba koniec współpracy Bogdana i Marka. Ciekawe czy męczy już o pracę na Skorupki? Wizerunkowy strzał w kolano, jak Heniek da się namówić. Już jednego “byłego” muszą tam znosić.

 3. Drogowiec pisze:

  a ja z innej beczki, czy w gminie jest ABI i kto to jest? Mamy pytanie w firmie i potrzebujemy dorady

  14
  2
 4. Marek pisze:

  Olo czytam ze zrozumieniem tzn. z tekstu wiem że zawiadomienie jest z 2019 r. a nie z 2018 r. Omyłka pisarska, każdemu się zdarza. Od siebie proszę cię może zaczniesz w końcu pisać coś konstruktywnego bo jak na razie to argumentów nie widać

  12
  4
  • Krzyszu pisze:

   No elokwentny się odezwał. Gość dobrze mówi jest błąd? Jest.

   15
   1
  • Krzychu pisze:

   W przypadku redaktora do pomyłka pisarska, błąd byłby gdybyś to Ty napisał. Coś dużo tych omyłek redaktor ostatnio robi. Datę w przypadku sekretarz Kłobucka też źle napisał. Może by tak czas uzupełnić edukację bo byk byka goni

   5
   14
  • Stefan pisze:

   Redaktor pomyłka. Nieuk jeden ?

   5
   13
 5. Drogowiec pisze:

  Trzeba się wziąć za przegląd dróg w gminie. Wszystkie mają gwarancje. Sprawdzać i sprawdzać cm po cm każdą inwestycję drogową w gminie

  15
  1
  • Krzychu pisze:

   Świetny pomysł. W pierwszej kolejności cm po cm sprawdźcie te na które wójt utraciła gwarancję swoim działaniem. Nie wiedzą? Głupota? . Ciekawe jak się z tego wytłumaczy. Tylko wpiszcie rzetelny protokół ????? oczywiście czekamy tutaj na publikację. ??????

   3
   16
 6. DNA pisze:

  wójt utraciła czy wójt utracił, nie ma z powodów do śmiechu , będziecie się tłumaczyć ze wszystkiego 😉 ha ha ha, jak tam na bezrobociu ???

  13
  3
 7. Iwonka pisze:

  Praski by was z Wachowską nie żałował pamiętajcie o tym !!!! Działajcie ile wlezie !!!

  15
  2
  • Rysiek pisze:

   Działajcie, działajcie. Tylko się pogrążacie swoim działaniem. Nie wiadomo czy śmiać się czy plakac. Czego się patałachy nie tknął to jest się z czego pośmiać. A ilość spraw sądowych rośnie. A tak redaktor i Urszula krytykowali że Bogdan tylko sądy . Teraz nowa Pani niech sobie wykupi kartę stałego klienta w sądzie . Może wyjdzie taniej.

   3
   14
 8. Anastazja pisze:

  Krzychu myśli że jest mądry ale roboty nima

  10
  2
  • Krzychu pisze:

   No znów pomyłka. Ja pracę mam i nie narzekam ???
   Ech redaktorze, jak dzieci we mgle …

   2
   13
 9. Anastazja pisze:

  masz robotę u brata a brat szuka pracy

  13
 10. Anastazja pisze:

  Rysiek nie obrażaj bo możesz za to beknąć, popatrz w lustro

  13
 11. Lidka pisze:

  Od jutra Bogdan P !!!!!!

  12
 12. Lena pisze:

  Smieszne komentarze! Nikt nie odpowiedzial na temat:Czy Bogdan Praski popelnil przestepstwo?Przekomazacie sie jak dzieci!

  • Stefan pisze:

   Pani Heleno, popełnił i to nie jedno. Teraz tylko jest problem że żaden prokurator nie chce ukarania urzędnika państwowego. Ale to się niedługo zmieni i znajdzie się taki który będzie oskarżał.

   12
   1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *