zachmurzenie duże
11°
11°
poniedziałek
Reklama
Dziś koniec procesu?
06 grudnia 2019 r. | 11:57
24

Twarde prawo, ale prawo. Niestety maksyma ta, mimo iż odnosi się do wszystkich podmiotów działających w określonych ramach prawnych ustroju, przez niektórych bywa lekceważona.

Hala sportowa przy Ogrodowej w Pankach. Jej budowa rozpoczęta wiosną 2010 roku pochłonęła ponad 4,7 mln zł. Rok później w grudniu wykonawca zakończył prace i przekazał obiekt inwestorowi. Ten jednak uznał po kontroli, że wykonawca popełnił szereg błędów i wezwał go do ich usunięcia. Wykonawca wskazanych błędów nie zdecydował się naprawić. Aby nie stracić dotacji, ówczesny wójt Bogdan Praski zlecił wykonanie prac na kwotę około 50 tys. zł innej firmie – jak informował. Rezultatem poprawek było przesunięcie otwarcia hali na wiosnę 2012 roku. Wówczas też Gmina wykorzystując zapisy w umowie, wystąpiła z pozwem za nieterminowe wykonanie prac. Od wykonawcy zażądano ponad 900 tys. zł. Pieniędzy nie odzyskano do dziś.

Tymczasem prawo działa w obie strony. Również wtedy, gdy to urzędy nie płacą za wykonanie robót. Przekonał się o tym Urząd Gminy w Pankach gdy przed rokiem przegrał kolejny z procesów wytoczony przez firmę wykonującą prace przy Orliku.

Wykonawca tego obiektu, firma Bruko-Budowa z Babienicy wytoczyła gminie proces o 442 tysiące złotych, należne jej od 2013 roku. Gmina w grudniu ubiegłego roku kosztem ponad 20 tys. złotych wniosła apelację do ostatniej już instancji. Wyrok wyczerpie całą drogę prawną i w razie wygranej przez przedsiębiorcę umożliwi mu żądanie zaległych pieniędzy wraz z odsetkami i kosztami postępowania we wszystkich instancjach.

Według wójt Urszuli Bujak, scheda po jej poprzedniku w tym przypadku może kosztować gminę blisko milion złotych, który trzeba pożyczyć, bo środków na to nie ma.

Jak mówi mecenas Piotr Nowak reprezentujący pankowski urząd, jest kilka niewyjaśnionych okoliczności w tej sprawie, które sąd może wziąć pod uwagę nim wyda ostateczny wyrok. Czy jednak rozstrzygnięcia dla gminy będą korzystne przekonamy się być może jeszcze dzisiaj, o ile nie dojdzie do odroczenia procesu.

Wygląda na to, że pankowscy urzędnicy pod wodzą byłego wójta tej gminy w sprawie Orlika strzelili sobie samobója, o czym przekonamy się być może już dzisiaj. Wyroku sądu spodziewamy się około godziny siedemnastej. Szkoda tylko, że za ich błędy zapłacą mieszkańcy...

JAROSŁAW BRZĘCZEK
Kłobucka.pl24 odpowiedzi na “Dziś koniec procesu?”

 1. Anka pisze:

  Skoro wszechwiedzaca Ula wiedziała jaka schedę jak nazwał to Redaktor dostaje w spadku- to powstaje pytanie -PO CO SIE PCHAŁA NA TO STANOWISKO??? Mogła spokojnie pracowac w słuzbie zdrowia a nie uzdrawiac Gmine-do czego jednak trzeba miec przygotowanie zawodowe i doswiadczenie.
  Moje drugie pytanie -widac ze trwaja prace koło gminy powstaje parking -a gdzie przetarg czy to może zlecenie z wolnej ręki dla firm znajomych???? Miałobyc czysto i przejrzyscie a jest wszystko robione po cichu a Redaktor Naczelny nie tropi afer i tez milczy a Czesław gdzie ???Jest przyzwolenie na wszystko! I to jest to dobro gminy i mieszkańców-redaktorze prosze sie nie osmieszac!

  6
  5
  • Jarosław Brzęczek pisze:

   Wystarczy wysłać zapytanie do gminy kto, dlaczego i za jaką kwotę wykonuje schody, których poprzednik przez osiem lat nie umiał zrobić. Na ich temat pisała klobucka.pl, ale nie tylko my, w końcu napisała też konkurencja – o czym poniżej.

   W wydaniu 40 z 6 października 2017 roku w konkurencyjnym tytule – Gazecie Kłobuckiej, przeprowadzono wywiad z wójtem Praskim. Pierwsze słowa wywiadu brzmiały:

   – „Gazeta Kłobucka”: Nie najlepszą pan sobie wystawia wizytówkę jako gospodarz, sądząc po tych schodach wejściowych do pankowskiego urzędu. Bogdan Praski: W tym tygodniu będą zrobione. Mamy bardzo ciężki rok, brakuje wykonawców, ponieważ większość z nich pracuje na dużych budowach i autostradach….

   Kolejne dwa lata obejście pankowskiej gminy wyglądało identycznie jak przed wywiadem. Trzeba było interwencji dwóch lokalnych gazet i kilku lat starań, aby schody do urzędu gminy zostały ostatecznie „załatane systemem gospodarczym”. Zdjęto stare płytki, oczyszczono z kleju i nałożono na betonową wylewkę ponownie. Tanio, własnym przemysłem, pracownikami zatrudnionymi w urzędzie

   – „(…) naprawiliśmy, jak naprawiliśmy, a jeżeli załapiemy się na dofinansowanie na 85 proc., uda nam się bardzo ładny budynek zrobić z terenem wokół i jeszcze mamy zamiar zagospodarować tam jakby drugą część ze zbiornikiem” – to cytat wypowiedzi wójta Bogdana Praskiego.

   Potrzeby rewitalizacyjne wójta były spore, ale wyzwaniu nie podołał. Urząd do końca jego urzędowania wyglądał tragicznie, łącznie z nocnikiem na strychu…

   Teraz udało się zrobić część remontów wewnątrz, wrócił wydział księgowości oświatowej z wygnania na Konieczki, gdzie w kantorku wuefistów powstało kilka lat temu “biuro” dla nich, zadbano o sensowny podział pomieszczeń dla urzędników, jest spokój i normalna, biurowa atmosfera.

   Czy można napisać, że Bujakowa się nie zna i niepotrzebnie się pchała na urząd? Można. Wszystko można napisać, tylko po co? Wszystkiego w rok nie zrobi, bo kasa pusta, a dalej trzeba spłacać zobowiązania poprzednika. Za 10 dni wyrok w sprawie Orlika, milion trzeba będzie znów zapłacić.

   O innych sprawach wkrótce w klobuckiej.pl

   4
   4
  • Leszek pisze:

   a Ty Brzęczku kim ty tu jesteś , rzecznikiem prasowym Urzędu Gminy , zachwycasz się małymi rzeczami , może wytłumaczysz mi dlaczego poprzednik nie płacił za fuszerkę firmą za źle wykonaną pracę ,a może miał lepszego mecenasa . Teraz piszesz że to wszystko przez poprzednika , bo teraz nowy Wójt musi za niego płacić , pomyśl troszeczkę zanim coś napiszesz , przecież myślenie nie boli . Nie za wszystko trzeba było płacić jak hala , “złote spawy” czy teraz Orlik.

   9
   4
  • Ala pisze:

   Ciekawe właśnie z jakich funduszy ma na tą inwestycje.Tak niedawno zabrała pracownikom obsługi szkół i przedszkoli premie gdyż każdy grosz się dla Wójtowej liczył.A może to z tych pieniążków zrobiła?Jak we wcześniejszych komentarzach ŻAŁOSNE !!!!!

   5
   2
  • Anka pisze:

   do Jarek Brzeczek-nie opowiadaj bzdur ze moge skierowac zapytanie i mi odpowiedza..
   Tak według prawa powinno byc a z doswiadczenia wiem że nie odpowiada.I co polece ze skarga na opieszałość urzedu i Wójta-daj spokój -jest takie madre przysłowie-KAŻDA MIOTŁA ZAMIATA DO SIEBIE!!!

   5
   4
  • Anka pisze:

   Do Jarek Brzeczek-pisałęs kiedys ze pierwotny wykonawca Orlika pomimo wezwań nie przystapił do prac to jakich macie prawników że musicie płacic jesli wykonawca nie podjął sie wykonania to on jeszcze powinien zapłacic odszkodowanie. Chyba cos żle prowadza prawinicy Wójtowej sprawe.

   4
   4
 2. Mieszkankaniec pisze:

  Gmina tych pieniędzy nie musiała płaci, wystarczyło tylko dobrze zakończyć sprawę. . Chyba że przeswietna wójt Bujak razem że swoim mecenasem spieprza ten proces, co czytając ten artykuł jest bardzo prawdopodobne.
  Redaktorze masz za mała wiedzę na ten temat żeby się wypowiadać. Mówiąc prosto – za głupi jesteś.

  6
  7
  • Do Leszka pisze:

   Drogi Leszku, trochę faktów przypomnę bo ewidentnie masz problem z logicznym myśleniem. Po pierwsze wyrok niekorzystny zapadł w październiku kiedy U. Bujak nie była wójtem więc ze sprawa nie miała nic wspólnego. Obecny radca prawny wniósł odwołanie czyli pracował na tym co zrobił poprzedni prawnik. Tyle w temacie. Sprawa spawacza też była prowadzona przez poprzedniego prawnika i linia obrony wójta to była jedna wielka kpina stąd koszty. Pomysl trochę kogo tu chcesz wprowadzać w błąd? Ktoś pisał o Niku co będzie świetnym pomysłem na pokazanie dlaczego jest jak jest.

   6
   1
  • Inspektor pisze:

   To dlaczego Praski płacił pierwotnemu wykonawcy? Znowu kłamiesz klamczucho!!

  • Krys pisze:

   Do Inspektor -No właśnie czytaj ze zrozumieniem redaktor napisał ze Praski nie zapłacił pierwotnemu Wykonawcy bo ten ni robił nic .poza tym ze wniósł sprawę do sądu .

 3. do Mieszkankaniec pisze:

  takiemu idiocie/idiotce to faktycznie trzeba wytłumaczyć w prosty sposób. Praski robił wszystko aby Kałmuk wygrał i skończył robotę. Takie są fakty. Jeżeli nie wiesz to przyjdź w poniedziałek i zobacz kwity. Po drugie zobaczysz jak przyjedzie NIK i zobaczy co tam robiłeś/robiłaś ?

  8
  1
 4. Inspektor pisze:

  przyjrzymy się, przyjrzymy… prawda wychodzi na jaw

  jeszcze troche i beda wystawione listy gończe, a krąg zagrożonych coraz wiekszy

  i co niektórzy pamięć sobie beda musieli odświeżyć

  • Anka pisze:

   do Inspektor- a kto uciekł z kraju czy opuscił miejsce zamieszkania że trzeba listy gończe słać.Ale jestes dobry w podsycaniu nastrojów. Jak sie przygladasz tak to odpowiedz mi skoro gminy kasy swieca pustkami czemu robi sie parking i ile to kosztuje i kto i z jakiego zamówienia dostał ta fuche-przyjrzymy sie…….aaaa pewnie własnymi srodkami bo remont pokoju Wójt tez zrobiła podobno z własnych pieniedzy jak pisał redaktor.

   2
   7
 5. Wyborca pisze:

  Warszawiak też wróci do domu

 6. Prorok pisze:

  NIK niech ściągną parlamentarzyści, za inwestycje i braki w dokumentach odpowie więcej osób, trzeba raz na zawsze skończyć z tym dziadostwem

 7. Robi pisze:

  JUŻ NIEBAWEM BĘDZIE RAPORT PO KONTROLI RIO W URZEDZIE
  I ZOBACZYMY KTO SIE BEDZIE TŁUMACZYŁ

 8. Sam pisze:

  Leszek a kto walił gruche publicznie? Praski czy łudząco podobna do niego osoba? Nie przejdzie wam wybielanie Praskiego i gwiazdy Wachowskiej. Jesteście historią właściwie to patologiczna historia

  7
  2
  • Leszek pisze:

   łudząco podobna do niego osoba !!!

   2
   4
  • Vizir do wybielania pisze:

   Oby skazano też wyjątkowo podobną osobę 🙂 Brzęczek pewnie pojedzie na rozprawę, sprawdzi jak bardzo są do siebie podobni… Może Bodzio ma brata bliźniaka?

   2
   1
  • Lena pisze:

   Miał brata bliźniaka tylko w czasie porodu gdy położna się odwróciła to kot go ze stołu ściągnął i zeżarł a silnorękim się brzydził 🙂

 9. do Leszka pisze:

  taaaaaak? to dlaczego prokurator postawił mu zarzut? Powinien postawić zarzut łudząco podobnej osobie!!! nie miglancie?

  4
  2
 10. Jasnowidz pisze:

  za te ostatnie 8 lat rządów nie odpowiadają poprzednicy tylko KOSMICI !!
  przylecieli narobili bajzlu i odlecieli !
  ot i cała sprawa jasna…

  7
  1
 11. Darek pisze:

  Ala jesteś żałosna jak nie wiesz dlaczego wójtowa zabrała pracownikom obsługi nagrody. Nagroda jest za szczególne osiągnięcie a nie za przychodzenie do pracy, a za to otrzymywali nagrody. I to było chore. Co do pozostałych nagród podobno ma być wszystko wyjaśniane. Radzę pomyśleć dlaczego i przez kogo w budżecie nie ma pieniędzy i jakie do dzisiaj to ma skutki dla ludzi a nie pieprzyć trzy po trzy jak Ty Ala

  8
  3
 12. Darek pisze:

  Jeszcze raz napiszę do Ciebie że sąd wydał wyrok za czasów Praskiego i Wachowskiej – niekorzystny wyrok, że podwykonawcy należą się pieniądze. Sąd wydał wyrok! Gmina za czasów U. Bujak jedynie się odwołała, nie rozumiesz tego tępa dzido? Więc w końcu zacznij to rozumieć bo jak na razie to wprowadzasz ludzi w błąd. Napisałbym co o tobie myślę ale słowniku ludzi kulturalnych nie ma słownictwa które zdołałyby opisać ciebie

  6
  1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *