zachmurzenie duże
23°
23°
piątek
Reklama
Gmina kontra spawacz
31 maja 2019 r. | 10:07
31

Za nami koniec przegranego przez Gminę Panki procesu w głośnej sprawie o zapłatę. Przypomnijmy. Wójt Bogdan Praski, co zostało już pierwszego dnia procesu udowodnione ponad wszelką wątpliwość - zlecił wykonanie prac spawaczowi Tomaszowi Chyrze. - Za kilka dni swojej pracy majster zażądał kwoty opiewającej na kilkanaście tysięcy złotych. Jego oczekiwania są oderwane od realiów rynkowych. Żądania jakie przedstawił traktujemy jako próbę naciągnięcia gminy na koszta niewspółmierne do zakresu wykonanego zadania – mówił wówczas Bogdan Praski nie przyznając się do zlecenia

- Nie zlecałem - mówił. W tym czasie byłem na urlopie. Konieczność wzmocnienia sceny zasugerował w rozmowie telefonicznej ze mną organizator Pankowiska. Zaproponował, że tę pracę za rozsądną stawkę może wykonać właśnie Tomasz Chyra. Przystałem na sugestię, gdyż uznałem, że jeśli wzmocnienie sceny wpłynie na podniesienie poziomu bezpieczeństwa, to nie ma o czym dyskutować. Ochrona życia i zdrowia ludzi jest sprawą priorytetową – przekonywał Praski. Przesłuchanie świadków podważyło słowa wójta. Obciążył go miejscowy twórca Pankowiska i zeznający tuż po nim pracownicy gminy, którzy potwierdzili, że prace zostały zlecone przez wójta, a następnie wykonane przez Chyrę i odebrane bez zastrzeżeń. Od początku nie było żadnych wątpliwości, że Gmina reprezentowana wówczas przez Bogdana Praskiego sprawę przegra. Pozostawało jedynie pytanie czy Chyra otrzyma od władz gminy w Pankach około 14,5 tysiąca złotych, których żąda i jakie koszty poniesie z tego tytułu urząd. Zastępstwo procesowe, koszty rozpraw i wszystkie pozostałe obciążyć musiały urząd. We wtorek 28 maja zapadł w tej sprawie nieprawomocny wyrok, w którym czytamy: Zasądza się od pozwanej Gminy Panki na rzecz powoda Tomasza Chyra kwotę 11467,17 zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia 8 września 2017 roku do dnia zapłaty. Zasądza się od pozwanej Gminy Panki na rzecz powoda kwotę 6761,60 zł tytułem zwrotu kosztów procesu. Obciąża się pozwaną Gminę na rzecz Skarbu Państwa Sądu Rejonowego w Częstochowie kwotą 248 zł tytułem części wydatków sądowych, które nie obciążają powoda. Tomasza Chyrę na rzecz Skarbu Państwa Sądu Rejonowego w Częstochowie obciąża się kwotą 62 zł tytułem części wydatków sądowych, które nie obciążają pozwanej.

Gmina Panki zapłacić musi ponad 18,5 tys. za niezrozumiałą decyzję wójta Bogdana Praskiego, który postanowił oszukać majstra i nie zapłacić za jego wysiłek. Pytanie czy gmina się odwoła od decyzji sądu co może zwiększyć koszty? Czy zapłaci, a następnie w procesie cywilnym spróbuje odzyskać różnicę pomiędzy oczekiwaną zapłatą przez majstra, a pełnymi kosztami procesu i o zapłatę pozwie byłego urzędnika Bogdana Praskiego? Przekonamy się niebawem.

JAROSŁAW BRZĘCZEK
Klobucka.pl31 odpowiedzi na “Gmina kontra spawacz”

 1. IRENA pisze:

  Porażka ! od czego mamy radcę prawnego ?

  3
  8
  • Adrian z Panek pisze:

   sprawę prowadził Marek Witecki poprzedni radca prawny tak dla informacji

   8
   2
  • IRENA pisze:

   Czyli co wyrok zapadł po ponad pół roku , kiedy była ostatnia sprawa ? Jak był Witecki , to spawacz nie otrzymał kasy , gdzie był nasz radca , żeby ” bronić” naszej wspólnej gminnej kasy ?

   4
   6
  • Leszek pisze:

   Do Adrian z Panek . Uważam że ta sprawa podlega pod art.286 kk , dlatego należy ją ponownie rozpatrzyć , teraz nasz mecenas ma pole do popisu .

   2
   4
  • Vizir do wybielania pisze:

   Leszek, Ten artykuł należy zastosować chyba do poczynań byłego wójta. To on nie płacąc za pracę doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia majątkiem majstra, ponadto wprowadził go w błąd itd. Cały przepis można pod to zdarzenie podpiąć.

   6
   1
  • Leszek pisze:

   Na takie zlecenie za 15 tys zł , to powinna być zawarta jakaś umowa przedwstępna , a majster powinien dać kosztorys . Praski zachował się należycie , tak jak powinien zachować się każdy doświadczony samorządowiec. Jak było w jednym z artykułów napisane że do Praskiego zadzwonił organizator i zaproponował że za niedużą kasę pospawa scenę znajomy spawacz , więc nie ma się co dziwić że mógł się zgodzić ( tym bardziej że zależało na czasie ) , robiąc to trochę w systemie gospodarczym , materiał i ludzi do pomocy dał U.G. , Wcale się nie dziwię , bo taki wystawiony rachunek mógł wyrwać niejednego z butów. Spawacz gdyby wiedział że zmieni się Wójt , to mógł wystawić rachunek za milion. Dam teraz przykład ; pękła rura wodna , jest niedziela , należy usunąć szybko awarię , Wójt dzwoni do lokalnych przedsiębiorców i jeden zgadza się , po wykonaniu pracy wystawia rachunek na 100 tys . zł , i co wy na to , czyja będzie wina ?

   4
   5
  • Jarosław Brzęczek pisze:

   “Leszek”, wina będzie zawsze po stronie zamawiającego, bo to w jego interesie i z jego inicjatywy wynajęty został spawacz. To zamawiający powinien zadbać o siebie i majątek gminy, którym z wyboru suwerena zarządza.

   Inną sprawą jest to, że spawacz chciał znacznie mniej niż ostatecznie otrzyma. Oczekiwał około ośmiu tysięcy za pracę, z czego część planował dać na klub KS Panki. Dopiero gdy wójt wycofał się z obietnicy zapłaty zdecydował się za radą innych zażądać stawek rynkowych wiedząc, że sąd zweryfikuje to u rzeczoznawców. Jak widać postąpił bardzo mądrze z punktu widzenia jego interesu.

   W interesie gminy jest obecnie zapłacić wygórowane kwoty zasądzone na jego rzecz i postarać się o ich odzyskanie od osób, które podjęły decyzję niekorzystną dla budżetu gminy.

   2
   1
  • Leszek pisze:

   Jaką część planował dać nasz spawacz – filantrop na klub ?

  • IRENA pisze:

   1 % !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Janek pisze:

   ile chciał dać, to chciał. Nie da już nic, za to dostanie trzy razy tyle ile mógł dostać dwa lata temu. Menadżer od długów powiększył wydatki gminy o nie mniej jak dziesięć tysięcy, znowu.

 2. Mieszkaniec pisze:

  Dlaczego poraźka !!! Facetowi się należało za wykonaną pracę. Przykre, źe trzeba było aż sądu ,żeby dostać zapłatę .Taka smutna rzeczywistość . 🙁

  11
  2
  • IRENA pisze:

   Może te parę groszy dla Ciebie to 15 tys , a dla większości to bardzo dużo , nawet w Norwegii mało kto tyle zarabia za parę dni .

   2
   9
  • Bono pisze:

   Jak jedzie taki co pędzla trzymać nie umie to co się dziwić. Spawacz zarobi dobrze

   8
   2
  • Qwert pisze:

   Skoro…. Praski zachował się należycie , tak jak powinien zachować się każdy doświadczony samorządowe…. to czemu w sądzie wypieral się się wszystkiego…powinien beknac za składanie fałszywych zeznań..
   A jako były pracownik PSO MASKPOL (stanowisko chyba związane z produkcją) powinien zdawać sobie sprawę że taka naprawa będzie kosztować
   A takie rzeczy jak kosztorys czy umowa Przedwstępna też powinny leżeć w gestii wójta jeśli chciał mieć porządek w papierach… chyba że od początku jego celem było niezaplacemie za usługę…
   A tak się raczej nie zachowuje… każdy doświadczony samorządowiec…raczej….doswiadczony kretacz i oszust…
   Bo przecież to nie Pierwsza jego sprawa..

 3. Qwert pisze:

  Robota wykonana to i zapłacona być powinna… Niepotrzebne tylko koszty uboczne…. typu.. .odsetki, koszty sądowe…
  Gmina powinna sobie Bogusia P pociągnac o zwrot niepotrzebnych kosztów…

  12
  3
  • Coff pisze:

   Mogło się skończyć (jeśli dobrze pamiętam) na ok.14 tys. a tak będzie ok 20tys…..(z kosztami sąd. i z odsetkami)
   Tak postępuje… każdy doświadczony samorządowiec….?

 4. Piter pisze:

  Dla mnie jeśli ten oszołom praski w sądzie zeznał że nie zlecał a wszyscy 8 osób potwierdziło że zlecił to należy mu się czapa za składanie fałszywych zeznań. Zresztą kłamstwo to jego drugie imię .

  11
  1
  • Ela pisze:

   Gmina powinna się odwołć , bo takie sprawy nie załatwia się na “gębe” , to tak samo jakby poprosili źeby przed Urzędem poprwić 5 płytek , które odpadły , a fachowiec wystawiłby rchunek na 20 tys zł . Tą sprawą powinna ponownie zajająć się Prokuratura . Czekmy na reakcję Gminy .

   4
   6
 5. Piter pisze:

  Niektóre firmy mimo że wygrały przetarg na 200 tys dostawały od Bogusia prawie 300tys tytułem prac dodatkowych ot co tam rozrzutnik z tego twojego Bogdana tempa ireno kosel .

  12
  3
  • Qwert pisze:

   ……Tą sprawą powinna ponownie zajająć się Prokuratura…. i zaś koszty….
   Sad powołał biegłego… ten robotę wycenil…. sędzia wydał wyrok…
   Ot i wszystko w temacie….

   4
   1
  • IRENA pisze:

   Masz rację Qwert te spawy były złote ! Jak jesteś taki bystry to napisz ile zarabiają spawacze , tylko nie bierz tych informacji od chłopaków spod sklepu , bo ci fachowcy zarabiają od 30 do 150 zł na godz. , tylko nie mają ani na fajki , ani piwo . Jak nie wiesz to wejdź na wynagrodzenia.pl .

   1
   2
  • Leszek pisze:

   Do IRENA – Qwert na pewno da ci sprawdzoną informację na temat zarobku spawacza , tylko “naczelny” pewnej lokalnej gazety nieraz pisze z nieoficjalnych źródeł ( możliwe że od chłopaków z “pod budki”) że przeciętny murarz ma wypłatę taką samą jak Wójt czy Burmistrz.

   1
   2
 6. Jan pisze:

  mieszkańcy tej gminy jeszcze długo będa spłacać wybryki poprzedniego wójta
  niestety głupota zawsze jest kosztowna

  • Qwert pisze:

   Cennik firmy zajmującej się spawaniem i nie tylko…
   Spawanie Kładzenie spawu….
   Spawanie balustrad 180,00 zł – 260,00 zł za 1 m/b
   Spawanie bramy samonośnej 350,00 zł
   Spawanie furtki 160,00 zł
   Spawanie przęsła 40,00 zł za 1 m/b
   Spawanie bramy dwuskrzydłowej 250,00 zł
   Spawanie balkonów 60,00 zł za 1 m/b
   Spawanie konstrukcyjne (przęsła, balustrady) 130,00-180,00 zł za 1 szt.
   Spawanie konstrukcyjne 350,00 zł za 1m/b

   Spawanie Aluminium 750,00 zł za 1 m/b

   To tylko niektóre pozycje…
   Wg tej stawki jak by policzyl majster metraż spawu….

  • Jadwiga pisze:

   Do Qwert – czyli ile wyszła godzina pracy spawacza ?, zakładając że robił to przez 3 dni , czyli 72 godz . , bez spania , za kwotę 14 tysi . Czy znasz realia ile zarabiają spawacze w naszym regionie , daj przykład

   3
   1
  • mieszkańcy pisze:

   z tego wynika że jakby pracował przez miesiąc to zarobiłby ponad 100 tys . zł , dobrze liczę Qwert ?

   2
   3
  • Bono pisze:

   Ale gównoburza. Co was obchodzi ile gość wychodzi na miesiąc czy na godzinę. Szanujący się spawacz liczy za mb. Jest akord jest zarobek. U nas pracowity hydraulik zarobi 7500-9000zl na TYDZIEŃ pracując po 12-14h dziennie od poniedzialku do piątku. Minus hotel paliwo i wyżywienie oraz zus ksiegowa i 5,5 % zryczaltowany podatek dochodowy. Miesięcznie na czysto 25-35tys pracując w Polsce przy stosunkowo prostych pracach hydraulicznych. Takie czasy.

   7
   1
 7. Qwert pisze:

  Nie wiem ile dni robił…
  Tak wycenil…
  Było się uczyć za spawacza… ???

  4
  1
 8. Coff pisze:

  Jadwiga… 3 dni… zastanów się co piszesz…
  Dowiedz się na czym polega taka usługa a nie pisz bzdur…

 9. lisek chytrusek pisze:

  już nie o tą robote idzie i nie o to czy za dużo powiedział spawacz czy nie
  – tylko zamiast negocjować cenę to się zawlekli do sądu a nam mieszkańcom przyjdzie za to wszytko płacić,
  koszty sądowe i odsetki ! wyrzucona kasa !

  9
  1
 10. Mieszko pisze:

  Zalujecie chlopu pieniędzy…
  A gdzie byliście jak ten… doświadczony samorządowiec….i pewnie do spółki z Jarosławem. W. (współorganizator pankowiska) kupowal ta niekompletna scenę… i jakie były koszty tego zakupu…
  Aż dziwne że nikomu na głowę nic nie spadło…. konstrukcje dachu stanowiły…….. .pasy transportowe…..
  Teraz przynajmniej konstrukcja dachu wygląda solidnie
  Pozdrawiam

  8
  1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *