zachmurzenie duże
11°
11°
niedziela
Reklama
Gmina wydała blisko 40 tys. zł na “doradcę od VAT-u”!
04 listopada 2016 r. | 10:22
24

Poprosiłem gminę o przesłanie mi wszystkich wydatków dotyczących "usług prawniczych" za 2015 rok. Otrzymałem niepełną informację, o czym zawiadomiłem Jolantę Kiepurę - główną księgową Urzędu Gminy Panki, od której dostałem mejla w tej sprawie.

Informacja ta nie zawierała usług oferowanych przez zatrudnionego radcę prawnego. Mam nadzieję, iż doczekam się pełnej informacji publicznej i dowiemy się, ile gmina wydała na "prawnika".

Poniżej informacja z gminy, którą otrzymałem mejlem. Bardzo zastanawia mnie pozycja "usługi doradztwa podatkowego w zakresie podatku VAT". Za owe doradztwo gmina zapłaciła 39 625,93 zł. Skoro Panki mają tak wybitnych fachowców od księgowości, którzy są nagradzani przez Wójta, to po co ktoś za blisko 40 tys. zł rocznie doradza im w kwestii VAT-u? Dziwne...

PAWEŁ GĄSIORSKI

Urząd Gminy Panki
ul. Tysiąclecia 5
42-140 Panki

W odpowiedzi na wniosek o udostępnienie informacji publicznej z dn.14.10.2016 r. dot. kosztów ponoszonych przez Gminę Panki w 2015 r. z tytułu korzystania z wszelkich usług prawnych, informujemy:
1. W 2015 r. Gmina Panki poniosła następujące koszty w zakresie objętym Pana zapytaniem:
- usługi prawnicze dot. spraw sądowych – na kwotę 14 536,02 zł.,
- opinie biegłych dot. spraw sądowych – na kwotę 12 127,77 zł.,
- usługi doradztwa podatkowego w zakresie podatku VAT – na kwotę 39 625,93 zł.,
- koszty egzekucji komorniczej – na kwotę 2 466,04 zł.,
- operaty szacunkowe dot. sporów pozasądowych- na kwotę 2 345,00 zł.

Jolanta Kiepura
Główny Księgowy Urzędu Gminy Panki24 odpowiedzi na “Gmina wydała blisko 40 tys. zł na “doradcę od VAT-u”!”

 1. Jamuz pisze:

  Masakra…

 2. Wróżka pisze:

  Było to wiadome od pewnego czasu, gdy wójtem został Praski .Powinnam dodać pan,ponieważ rozwala się w tej gminie jak wielkie panisko za nie swoje pieniądze.Rozprawy sądowe ? Po co ? Biegły też po co ? i tych przypadków jest wiele .Może by tak wydać te pieniądze na spłatę zadłużenia . Teraz znowu będzie potrzebny prawnik w sporze o konkurs dyrektora w Konieczkach . Wyda gmina pewnie następne pieniądze .Cóż, kiedy wójt jest ,, dobry,, w rozprawach sądowych i nie tylko .

 3. ALDONA pisze:

  Czy Gmina musi korzystać z doradztwa podatkowego czy z usług prawniczych ??? Niech mi ktoś wyjaśni od czego zatrudniamy główną księgową czy panią radcę prawną i to napewno nie za małe pieniądze ! A może to są jakieś “wałki” , albo osoby na tych stanowiskach są niekompetentne . Czy UG jeszcze istnieje czy tylko teoretycznie , bo od jakiegoś czasu nie można nic załatwić ani nikogo zastać z naszych włodarzy !

 4. Urzędnik pisze:

  Urząd Gminy jest czynny codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30. W tych godzinach są obsługiwane petenci. Czego nie udało się pani tam załatwić? Bo z tego co widzę to wszyscy urzędnicy na bieżąco obsługują sprawy.

 5. Wróżka pisze:

  Ha ha ha uderz w stół a nożyce się odezwą .Czy ten urzędnik to ktoś z przenajświętszej trójcy ?

 6. Urzędnik pisze:

  Nie odpowiedziała pani na moje pytanie.

 7. realista pisze:

  pewnie tak boja sie krytki hehe

 8. Jamuz pisze:

  A ten vat został jakoś zwrócony? Ktoś wie?

 9. Księgowa pisze:

  Kwota 39 625,93 zł stanowi wynagrodzenie prowizyjne dla prawnika w wysokości 8% + VAT od kwoty odzyskanego dla gminy podatku. Czyli gmina otrzymała zwrot VAT w wysokości mniej więcej 10-krotności tej kwoty. Jak łatwo policzyć gmina na tym zarobiła prawie 400 tys. zł.

 10. Tomasz pisze:

  Kto jest tym wybitnym prawnikiem który musi dbać o interesy gminy pomimo tak wspaniałej kadry dobrze wynagradzanej i dodatkowo nagradzanej w UG ?????

 11. Krzychu pisze:

  Z pewnością nie ty

 12. Tyż prawnik pisze:

  Proste. Prawnik wiedział, że odzyska to wynegocjował 8% plus VAT. Chciał zarobić to zarobił… Absurdem jest, że nie robiła tego zatrudniona na etacie radczyni prawna. Wójt zapłaciłby jej za kilka godzin myślę, że nie specjalnie duże pieniądze, a reszta kwoty by została. Jestem przedsiębiorcą i w życiu bym sobie na to nie pozwolił ale wójt to nie przedsiębiorca, on dostaje pieniądze którymi jest dysponentem, jak by prowadził swój biznes to oszczędzałby tam gdzie można, a środki które by w ten sposób zostały przeznaczyłby na inwestycje !

 13. Tyż prawnik pisze:

  a za 40 tysięcy można naprawdę dużo zrobić!

 14. Krzychu pisze:

  Za 400 tys. też.
  I myślę że to bardzo dobry biznes mieć 400 tys. za 40 tys. . Patrząc z pozycji przedsiebiorcy

 15. Adrian pisze:

  Ale można było mieć 400 tys., a nie 360 tys ! jest różnica czy nie?

 16. Adrian pisze:

  Wysokość minimalnych stawek opłat za czynności adwokackie i radcowskie od 2016 roku

  Zasadnicze stawki minimalne w sprawach cywilnych, ze stosunku pracy i ubezpieczeń społecznych wynoszą od 1 stycznia 2016 r. (zgodnie z § 2 obu rozporządzeń) przy wartości przedmiotu sprawy:

  1) do 500 zł – 120 zł;

  2) powyżej 500 zł do 1500 zł – 360 zł;

  3) powyżej 1500 zł do 5000 zł – 1200 zł;

  4) powyżej 5000 zł do 10 000 zł – 2400 zł;

  5) powyżej 10 000 zł do 50 000 zł – 4800 zł;

  6) powyżej 50 000 zł do 200 000 zł – 7200 zł;

  7) powyżej 200 000 zł – 14 400 zł.

  Dlaczego wójt się umówił na procent, a nie na stawkę, może nam odpowie?

 17. Adrian pisze:

  W mojej ocenie gmina maksymalnie powinna zapłacić 14.400 zł. Czym się wójt sugerował podpisując umowę na procent?

 18. Z Panek pisze:

  To nie jest sprawą sądowa więc powyższe stawki nie mają tutaj zastosowania. Z tego co się orientuję to te 8% to najniższa stawka na rynku odzyskiwania VAT no chyba, że ty wziąłbym mniej. W ościennych gminach płacą podobnie a nawet więcej więc proszę najpierw rozeznać właściwy cennik.

 19. Adrian pisze:

  Nie znasz tematu bo w nim nie siedzisz, a tym samym piszesz w obronie czego? Słusznie wydanych pieniędzy? Wójta? czy innej osoby bądź osób?

  Stawki są właśnie w takim celu. I nie są wyłącznie do stosowania wówczas kiedy sprawa toczy się przed sądem. Zacytowanie stawki są pewnego rodzaju wyznacznikiem. Odzyskanie Vatu to chyba nie sprawa karna bądź rodzinna dla której stosujemy inne stawki. Powiem więcej jeżeli sprawa nie toczyła się przed sądem w tej sprawie to tym bardziej honorarium powinno być niższe – oczywiście to jest moja ocena. Czekam teraz na uzasadnienie podpisania tej umowy od Wójta bądź Pani Sekretarz.

  Mam prośbę do Pana Gąsiorskiego o zwrócenie się do gminy o udostępnienie tej umowy.

 20. TOM pisze:

  A dlaczego właśnie 8 % a nie 5 czy 2%? Argument, że inne gminy płacą podobnie jest z d…, jakie gminy będziesz łaskaw napisać.

  Gmina to nie prywatna firma, wszystko musi mieć uzasadnienie, również procent na jaki zawieramy umowę.

  Panie Gąsiorski proszę również zapytać do ilu oferentów (kancelarii) rozesłano zaproszenie do wykonania takiej usługi zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych.

 21. Z Panek pisze:

  W niczyjej obronie nie staje. Staram się ocenić beztroskie w przeciwieństwie do ciebie. I też uważam że to dobry pomysł aby redaktor wystąpił i to do wszystkich gmin z powiatu. Wtedy będzie miał większy artykuł.
  Powiem więcej… w ulubionej sąsiedniej gminie to oprócz prowizji były też za to wypłacone honoraria dla pracowników i włodarzy. Takie uzasadnienie padło na sesji. Z twojego wywodu wynika zatem że za podpisanie tak intratnej umowy.
  Może i się na tym nie znam ale widzę co jest w gminach obok

 22. Czesław pisze:

  Nie interesują nas inne gminy tylko nasza mała ojczyzna – Panki

 23. Sowa pisze:

  Gdyby w gminie pracował jak trzeba rada prawny lub adwokat to na pewno efekt odzyskiwania VATu byłby taki sam ale za dużo mniejsze pieniądze….ale jest jeden podstawowy problem !!
  W gminie zamiast kompetentnego prawnika jest osoba z pieczątką prawnika i tyle !
  Z dotychczasowego dorobku radcy prawnego gminy wynika, że albo podpisuje dokumenty i ich w ogóle nie czyta albo, co jeszcze gorsze, czyta i nie rozumie co podpisuje !!!

  • EWA pisze:

   wow ! dobre, ale może to się bierze z tego że Wójt za mało płaci pani Radcy Prawnej i dlatego mało angażuje się w sprawy gminne !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *