zachmurzenie duże
31°
31°
piątek
Reklama
GUS: Panki w ostatnich latach pozyskały zaledwie 0,5 mln zł z UE!
02 marca 2018 r. | 09:40
10

Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej, na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego, opublikował ranking dotacji unijnych za lata 2014-2016 r. (wartość umów lub decyzji o dofinansowanie projektów realizowanych na terenach gmin w Polsce) dotyczącej perspektywy unijnej 2014-2020. Jak na tym tle wypadła gmina Panki?

Przypominam tylko, że Wójt Gminy Panki na każdym kroku podkreśla, że Panki pozyskują pieniądze z Unii i są to całkiem duże kwoty. No to przyjrzyjmy się faktom.

Panki znalazły się na 1769 miejscu (na 2238 samorządów) z kwotą przyznanych środków w wysokości 499 284,82 zł. Gdy weźmiemy pod uwagę, że Wójt na każdym kroku podkreśla, że pozyskał miliony, to coś tu nie gra. Gdzie w takim razie podziały się te pieniądze i dlaczego fakty temu przeczą?

Identyczną kwotę jak Panki pozyskała m.in. Przystajń, pewnie z jakiegoś wspólnego projektu. Dla porównania, Wręczyca Wielka w tym czasie pozyskała aż 17,70 mln zł.

Jak podkreślił GUS, dane dotyczą projektów realizowanych na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego i nie należy ich utożsamiać wyłącznie z projektami realizowanymi przez gminę czy miasto. Podane liczby odnoszą się do podpisanych umów o dofinansowanie projektów unijnych i uwzględniają koszty niekwalifikowalne. Chodzi o fundusze ze środków UE na lata 2014-2020 dostępne w ramach krajowych programów operacyjnych, takich jak PO Infrastruktura i Środowisko, a także programów regionalnych, po które mogą sięgać beneficjenci na obszarze danego województwa. W zestawieniu nie wzięto pod uwagę Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) i PO RYBY.

Ranking możecie zobaczyć TUTAJ.

Co ty na to Wójcie?

PAWEŁ GĄSIORSKI

 10 odpowiedzi na “GUS: Panki w ostatnich latach pozyskały zaledwie 0,5 mln zł z UE!”

 1. Praszczyk pisze:

  Bodzio no i gdzie jest ta kasa z unii?

 2. Mieszkanka pisze:

  Tylko RPO WSL i POiR? Gdzie PROW, WFOŚiGW, szeroko rozumiane środki krajowe? Może lepiej szerzej się zapoznać z dotacjami Panie Redaktorze, gdyż środki RPO i POiR to środki trudne do pozyskania i zarezerwowane dla wielkich graczy, mając na uwadze koszty ( gdzie uwzględnienie kosztów całkowitych nie pokazuje finansowo dotacji pozyskanej przez gminy) w okresie “przerwy” i zastoju w rozdaniu pieniędzy z RPO, gdyż jak wiadomo rozdanie unijne mimo rozpisania go na lata 2014-2020 uruchamia fundusze formalnie od 2016 r. Lata 2014-2016 to lara rozliczające nierozliczane środki w poprzednim rozdaniu 2007-2013. Lepiej sprawdzić panie Redaktorze lata pełne rozdania unijnego uwzględniając wszystkie środki ( krajowe i zagraniczne) nim zacznie się kogoś oceniać. Kolejny brak fundamentalnej wiedzy o środkach unijnych. POiR rozlicza potężne inwestycje, a samo RPO to kropla w morzu potrzeb. Najwięcej funduszy pozyskuje się ze środków krajowych.
  PS. Przynajmniej wyprzedzono Przystajń, o czym Pan nie napisał, a szkoda 🙂

  • ATRO pisze:

   Zwróć uwagę, że listę tworzył GUS, nie zaś redaktor.

   A czy dane z PROW na lata 2014-2020 są takie korzystne?
   PROW nabór na operacje typu Gospodarka wodno-ściekowa
   – Gmina Przystajń. Poprawa gospodarki wodno-ściekowej w Gminie Przystajń poprzez budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Antonów, Kuźnica Nowa oraz budowę dodatkowego zbiornika na wodę pitną na stacji uzdatniania wody w miejscowości Przystajń. 1 745 384,00 zł dotacji.
   – Gmina Wręczyca Wielka. Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Hutka- etap I. 1 999 999,00 dotacji.
   – Gmina Krzepice Budowa sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przykanalikami w gminie Krzepice dla miejscowości: Dankowice-Piaski, Starokrzepice ul. Piaskowa, ul. Zawodzie i ul. Królewska, Podłęże Królewskie. 1 996 503,00 zł.
   – Panki nic.

   PROW Budowa lub modernizacja dróg lokalnych:
   – Gmina Wręczyca Wielka Przebudowa drogi gminnej ul. Sportowa w miejscowości Wręczyca Wielka. 1 364 691,00 zł dotacji
   – Gmina Przystajń Przebudowa drogi gminnej nr 678025S w miejscowościach Przystajń i Bagna. 626 821,00 zł dotacji
   Przebudowa drogi gminnej nr 678039S w miejscowości Ługi Radły. 436 561,00 zł.
   – Gmina Miedźno Przebudowa drogi gminnej w Ostrowach nad Okszą – ul. Kasztanowa – Gmina Miedźno. 755 629,00 zł dotacji
   – Gmina Krzepice Przebudowa dróg gminnych nr 639042S i nr 639007S ul. Kościuszki w Krzepicach. 579 890,00 zł.
   – Gmina Opatów Przebudowa odcinka drogi gminnej, ul. Piaskowa na osiedlu w Opatowie 269 953,00 zł.
   – Panki nic nie dostały….

   Środki z LGD:
   Nabór nr 5
   – Gmina Panki, Budowa ścieżki rowerowej Janiki-Zwierzyniec Trzeci 213 706 zł.
   – gmina Krzepice Przebudowa boiska sportowego przy SP nr. 2 w Krzepicach 207 269 zł.

   Środki krajowe… rozumiem że tutaj sukcesem jest trzykrotnie składany wniosek na budowę biblioteki? I trzykrotna odmowa dofinansowania…

   Rzeczywiście wyprzedziliśmy Przystajń, w liście redaktora. Oczywiście w kolejności alfabetycznej… Niestety prawda jest brutalna, liderem w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych to my nie jesteśmy.

 3. Mieszkanka pisze:

  a może warto pokusić się o WFOŚiGW?
  a co do konkursu na biblioteki, to kluczowym wskaźnikiem w wyścigu po tę dotację są wskaźniki scholaryzacji gminy, powierzchnia zabudowy, a zatem czynniki niezależne od sposobu i jakości aplikowania niestety…
  ponadto, to mieszkańcy powinni składać potrzebę aplikowania na dane działania, widocznie może mało skuteczne jest kworum radnych niewsłuchujących się w głos mieszkańców albo co gorsze, ich brak…

 4. Leszek pisze:

  Panki 1 marca 2018 r. godz 19:30 “HIT ” Internetu !!!! W roli głównej Naczelny Kłobuckiej.pl . Do obejrzenia na ” Nowiny Kłobuckie” fb

  • Ela pisze:

   Bardzo dobry filmik szkoleniowy dla “drogówki” , jak szybko i sprawnie zatrzymać podejrzanego kierowcę, bez używania sygnałów świetlnych i dźwiękowych na przejściu dla pieszych. Czekamy na kolejne nagrania szkoleniowe , może na “szybkie” zatrzymanie na środku autostrady !!!!

 5. piotrek pisze:

  Chcialbym nadmienic ze pan Sosniak zostal ukarany mandatem za jazde bez swiatel w warunkach ograniczonej widocznosci 200zl i 4 pkt karnych w rece mial hot doga co widac na nagraniu na stacji paliw i na monitoringu kebaba. Super postawa mlodego kierowcy . Taki byl glodny ze nie mial czasu zapiac rowniez pasow. Sugerowanie ze policja ma zmowe z Brzeczkiem to przejaw jego ignorancji przepisow i braku szacunku do krzepickiej policji. Zycze powodzenia.

  • Korek pisze:

   Oj to nie był dobry tydzień dla redaktorów siusiumajtków… jeden przegrał w sądzie ż wójtem Konpisk a drugi dał popis drogowego chamstwa. Smutne

  • Jarosław Brzęczek pisze:

   Korek, bohaterze – podpisz się z imienia i nazwiska nim nazwiesz kogoś siusiumajtkiem 🙂
   Chamstwo drogowe w moim wykonaniu być może uratowało komuś życie 100 metrów dalej, bo zajęty hot dogiem pan Ariel nie zwracał za bardzo uwagi na fakt, że jedzie bez świateł – przejechał kilkaset metrów, najbardziej ruchliwe skrzyżowanie w okolicy i nawet migający mu z naprzeciwka światłami ne byli w stanie mieszkańca gminy Opatów przekonać do włączenia świateł.

   Jak widać jestem skuteczny nie tylko w wykazywaniu absurdów w gminie Panki 😉 Jak się za coś biorę, to załatwiam sprawę do końca – czy się to komuś podoba czy nie.

   Ela – jak wybudują autostradę w okolicy, przerzucę się na autostradę – wolę zatrzymywać z rozmachem…

  • Lidka pisze:

   Korek nie potrzebna ta uwaga na temat redaktorów siusiumajtków , to są ich początki dziennikarstwa , na razie piszą wszystko na NIE ,ale cały czas żyją nadzieją że Wójt się zmieni , a wtedy na pewno będą mieli ” pole”, aby się rozwinąć , bo mają od kogo się uczyć ( “deszcz pieniędzy ” , ” strumień pieniędzy ” , grad , tajfun , tornado pieniędzy !!!!! )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *