zachmurzenie duże
11°
11°
niedziela
Reklama
Kolejne kłamstwa ujawnione
08 marca 2019 r. | 10:54
11

Już wkrótce o związki Bogdana Praskiego z wydawcami wPankach.pl padną pytania w sądzie. Nim jednak do tego dojdzie przypomnijmy naszym czytelnikom o firmie Kingmaker – wydawcy wPankach.pl.

Pozornie darmowym wydawnictwie, które na nogach dwóch sympatycznych dziennikarzy docierało przez półtora roku do domów mieszkańców gminy Panki. Łącznie ukazało się drukiem kilkanaście wydań wPankach.pl. Można było przeczytać w każdym z nich bezkrytyczne i pozytywne artykuły na temat gminy Panki, jej włodarzu, a także wybranych urzędnikach. Dziennikarzom tworzącym gazetę i portal nieobca była też zdecydowana krytyka. Wyjątkowo krytycznie wypowiadano się za to o przeciwnikach wójta. Czytelnicy mogli ich poznać, jako nieudaczników, awanturników, naciągaczy i fajtłapów, którzy niewiele umieją i władzy zagrażać nie mogą.

Utrzymanie tytułu kosztowało sporo. W gazecie pojawiały się sporadycznie reklamy i życzenia, co jednak nie mogło zapewnić trwałości wydawnictwa. Mieszkańcy wielokrotnie w trakcie sesji rad gminy kierowali pytania do wójta, a także samych dziennikarzy - z czego tytuł się utrzymuje i czy gmina współfinansuje wydawnictwo?

Zawsze z ust wójta, a także samych redaktorów padały zaprzeczenia, za wyjątkiem sytuacji, gdy o okazjonalnych życzeniach wspomniał jeden z dziennikarzy. Wiosną ub. roku pismo zniknęło z rynku, przy szumnej zapowiedzi rozwoju na rynku już nie lokalnym, gminnym, a powiatowym. „Kto się nie rozwija ten się cofa” – informowali wydawcy. Miesięcznik „wPowiecie.pl” dotrzeć miał do szerokiego grona odbiorców, a obaj panowie odwiedzili w tej sprawie włodarzy z terenu kilku gmin. W powiecie kłobuckim tytuł jednak nie zaistniał, a elektroniczna wersja strony wPankach.pl zniknęła całkowicie wraz z całym archiwum artykułów. Widocznie dziennikarze przestali zarabiać na „darmowej gazecie”. Pod koniec czerwca 2017 roku do gminy dostarczono fakturę VAT za bliżej niesprecyzowane w dokumencie zadanie na rzecz pankowskiego urzędu o nazwie „Realizacja wsparcia dot. promocji gminy”. Nie wiadomo czym owo wsparcie było. Kosztowało jednak podatników tej gminy 13 530,00 złotych wypłacone 3 lipca 2018 roku. Pomimo zapewnień, że gmina nie współfinansuje wydawnictwa, okazało się też, iż wpłacono na rzecz wydawcy od kwietnia 2017 roku nieco ponad 2257,00 zł – w tym za życzenia świąteczne dla mieszkańców. O takich wypłatach poinformowano naszą redakcję w czasie, gdy wójtem był Bogdan Praski. Już wtedy informowaliśmy, że nie są to wszystkie wypłaty na rzecz Kingmaker, jednak nie posiadaliśmy oficjalnego potwierdzenia.

Dzisiaj wiadomo już, że gmina na rzecz wydawcy wypłaciła znacznie więcej pieniędzy niż wcześniej zechciała przyznać. Według najnowszych wyliczeń „wybielacze” – jak powszechnie nazywano redaktorów otrzymali nie mniej niż 31 678,65 złotych za usługi dla Urzędu Gminy Panki. Czy to już pełna kwota, którą urząd wypłacił redaktorom? Tego nadal nie wiadomo. Według szacunków naszej redakcji, to około 30 procent rzeczywistych nakładów w związku z wydaniami wPankach.pl. Być może resztę „dołożyli” reklamodawcy, sponsorzy lub Kingmaker z własnej kieszeni. Być może ustalenie tej kwestii stanie się możliwe, gdy gmina skieruje sprawę do sądu dla wyjaśnienia – jakie wsparcie dotyczące promocji gminy zrealizował wydawca czasopisma.

WYDATKI NA PRASĘ I MEDIA W GMINIE PANKI

Pozyskaliśmy informację na temat wydatków urzędu na rzecz innych podmiotów realizujących materiały promocyjne na rzecz pankowskiej gminy od 2015 roku, tj. niemal początku drugiej kadencji wójta. Środki wypłacone za usługi na rzecz gminy świadczone w okresie 1 stycznia 2015 roku do 1 stycznia 2019 roku wyniosły w kolejności malejącej:
- Kingmaker 31 678,65 zł;
- Krzysztof Świtalski 11 907 zł;
- Dziennik Zachodni 3577,09 zł;
- Gazeta Kłobucka 1090,92 zł;
- Jarosław Brzęczek 984,00 zł;
- Paweł Gąsiorski - GminaPanki.pl 0 zł.

JAROSŁAW BRZĘCZEK
Kłobucka.pl11 odpowiedzi na “Kolejne kłamstwa ujawnione”

 1. Leszek pisze:

  Brawo panowie , naprawdę robicie dobrą robotę ujawniając patologię jaka panowała , tylko jaki z tego będzie efekt , czy ktoś za to odpowie ?

  16
  2
 2. Coff pisze:

  Brawo….
  A może by tak sprawdzić ile kosztowała brama wjazdowa na stadion w Pankach
  Bo chyba też w/w wujt to rodzinie zlecił

  13
 3. Ela pisze:

  Prawie 50 tysi wydane na promocję Gminy tylko dla mieszkańców to jakiś żart ! no to ciekawe ile przygarnął nasz celebryta promując Panki w TV , ogólnopolskich tabloidach , w całej Polsce , Europie , a nawet na Świecie .

  3
  2
 4. Bono pisze:

  A Onet ile dostał?
  I po co tu gasiorski w zestawieniu, w dodatku na tlusto, skoro nic nie otrzymal?

  3
  2
 5. Stefan pisze:

  Trzeba teraz sprawdzić związki włodarza z reklamodawcami, czy “przypadkiem” przez opłaty za reklamy w szmatławcu, nie popłynęły pieniądze dla “wybielaczy”.

 6. Jola pisze:

  tyle Brzeczek się napisał a sam co robi? wszystko co obecne władze zrobią jest w jego “gazecie” złote, nawet przyjęcie Kiedrzyna – farsa, przemilczał a w kółko wyciąga to samo po poprzednikach albo węszy tanią sensację w innych gminach (np. kto miał wygrać konkurs we Wręczycy a jednak nie wygrał, ciekawe co on teraz na to?). Poza tym ta gazeta to same reklamy, ale chociaż jeden tytuł musi być chwytliwy..

  3
  6
  • IRENA pisze:

   a co tu niby już zrobili ? , nic ! Brzęczek nawet nie ma o czym pisać , zatrudnili kierownika do inwestycji , a inwestycji nie widać , tłumaczenia jak zawsze że gmina zadłużona i nie ma pieniędzy , grzebią tylko po szafach szukając “haków” na poprzedników .

   3
   5
  • Kolorowe sny pisze:

   Jola czy jak ci tam naprawdę, Bujakowej się nie czepia, bo nie ma o co. Kasę na klub dała i dotrzymuje obietnic, wypieprzyła kogo trzeba z urzędu i jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej. Jesteś następną do zwolnienia, nie zapominaj o tym.

  • Księgowa pisze:

   No dała… dała… nie tylko klubowi dała ?
   To teraz niech nie płacze, że pieniędzy nie ma.

   3
   1
 7. Arkadiusz pisze:

  Dowody na kłamstwa waszego Bogusia pokazuje i gwiazdy wschowskiej a wy dalej mówicie ireno że to nic takiego . Wybielacze nie na darmo jeździli do wschowskiej na herbatki chowając auto po krzakach żeby nikt tego nie widział .wysoki krowę zwaną panki razem z tobą ireno. Prostaczka z ciebie i zakłamana p…a. 60 tys tu 100 tys tam a ja w dupie wszystkich to hasło praskiego Ireny Eli i podobnych

  7
  1
 8. Stachu pisze:

  Spraw jest dużo więcej Irena

  10
  2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *