zachmurzenie duże
24°
24°
niedziela
Reklama
Koniec marzeń o pompach i fotowoltaice!
24 stycznia 2018 r. | 09:43
20

Z końcem ubiegłego roku gminy zaprezentowały plany budżetowe na rok wyborczy. Plany ambitne, w większości nierealne. Najbardziej w swoich planach „odleciał” pankowski urząd. Tutaj założono, że w 2018 roku aż 20 446 147,74 zł wyda na inwestycje. To niemal tyle ile cały wynosił budżet z 2017. Uwzględniając wszystko, co urzędnicy i radni przygotowali dla mieszkańców, nie sposób było nie wyciągnąć dwóch prostych wniosków. Ze środków budżetowych gminy zaplanowano wydanie 5 197,747,58 zł, a zaplanowany deficyt, to aż 4 119 654,36 zł.

To właśnie z kredytów, pożyczek i zaplanowanego pozyskania środków zewnętrznych w wysokości 10 935 175,28 zł – miał być napędzany boom inwestycyjny gminy. To już nie była zwyczajna kiełbasa wyborcza. To trufle polewane sosem gruszkowym z tego szczególnego szczepu rosnącego na wierzbach.

Pośród środków inwestycyjnych największą pozycję miały te, które zaplanowano z uwzględnieniem Urzędu Marszałkowskiego – czyli Regionalnych Inwestycji Terytorialnych. Radny Andrzej Blukacz na jednej z ostatnich sesji ubiegłorocznych pytał o zaplanowane właśnie z RIT-ów środki na fotowoltaikęi inne odnawialne źródła energii - „jakie mamy szanse na uzyskanie pieniędzy z tego wniosku”?

„Nie da się tego wniosku odrzucić, dlatego chcą, aby go wycofać, a punktuje najwyżej ponieważ jest najwyższy czynnik ekologiczny”- przekonywał wówczas Bogdan Praski.

„I tak wszystkie inne wnioski, to jest droga konkursowa. W tamtym programowaniu było tak samo. Kto jaki wniosek złożył, kto był lepszy, to dostał. I tu już w niczym, nikomu, subregion nie pomoże. RIT-y się skończyły”– wieszczył wójt. –„jak to nie dostaniemy? A co ma subregion wspólnego z Urzędem Marszałkowskim? Tyle ma wspólnego, że w tej chwili jeżeli w ramach RIT-ów coś żeśmy brali, dostawaliśmy dwa punkty więcej. Tak jak mówię, RIT-y się już skończyły, środków więcej nie ma i każdy będzie równo przystępował do Urzędu Marszałkowskiego”– pewny siebie przekonywał.

PYCHA KROCZY PRZED UPADKIEM
„Ten wniosek ma wyjątkowo niski potencjał, gdyż kwota dotacji zaplanowana w jego ramach znacząco zbliżałaby się do zamontowania niemal na wszystkich budynkach na terenie gminy odnawialnych źródeł energii, a to z wielu powodów jest niemożliwe. Upraszczając, nie wszystkie budynki spełnią wymogi do tego, by takie instalacje zamontować. Ocena formalna jeszcze potrwa, należy się spodziewać zakończenia weryfikacji nie wcześniej niż w styczniu przyszłego roku. Osobiście jestem przekonany, że Panki środków nie otrzymają”– mówił nam jeden z przedstawicieli gmin w Subregionie Północnym.

Przypomnijmy – dofinansowanie do Odnawialnych Źródeł Energii ze środków zewnętrznych miało wynieść 7 826 182 zł. Niestety, we wtorek 23 stycznia na spotkaniu Zarządu Województwa Śląskiego przewidywania naszej redakcji zostały w pełni potwierdzone. Ze względu na wielkość projektu, którego realizacja w oczach komisji byłaby niemożliwa – wniosek Urzędu Gminy Panki, sztandarowa inwestycja w roku wyborczym - przepadł.

Można już skorygować wysokość budżetu o 10 milionów. Wniosek Panek znalazł się na szóstym miejscu, jak udało nam się nieoficjalnie potwierdzić. Być może już dziś, gdy gazeta będzie już w sklepach, na stronie (TUTAJ) czytelnicy będą mogli potwierdzić informacje przekazane w tym artykule.

To koniec marzeń o kiełbasie wyborczej, którą można było obdzielić kilkaset domów. Mieszkańcy mogą zapomnieć o dofinansowaniu do solarów, fotowoltaiki i pomp ciepła. Gdyby pycha nie przeważyła nad rozsądkiem, a gmina wystartowałaby po znacznie niższe środki – szansa była. Już teraz jednak wiemy, jak ten głośny upadek złagodzić może przychylna wójtowi prasa - podpowiadamy, jak nieoficjalnie wiadomo z całego powiatu żadna gmina nie otrzymała dofinansowania w tym naborze –może być i tak, że Panki złożyły najlepszy wniosek spośród tych wszystkich, którzy nie dostaną pieniędzy. Propagandowy sukces – jak znalazł. Trzy tygodnie stycznia, trzecia bolesna porażka. Najpierw wizerunkowa wpadka z horrendalnymi nagrodami dla urzędników, później przegrana w sądzie z Łukaszem Kiedrzynem, teraz odrzucenie wniosku. Co będzie następne?

JAROSŁAW BRZĘCZEK
Klobucka.pl20 odpowiedzi na “Koniec marzeń o pompach i fotowoltaice!”

 1. Praszczyk pisze:

  I co teraz Bodzio?

 2. obserwator pisze:

  Brawo Bodzio. Najlepszy wniosek… no ….. tylko w jakiej skali. Ciekawe kto się tak uwziął na biednego Bodzia? ????

 3. Ja pisze:

  http://bip.slaskie.pl/index.php?grupa=16&id_menu=22

  Ktoś wprowadza ludzi w błąd- oczywiście pan “Redaktor”?
  Zgodnie z linkiem nie podjęto takiej uchwały, a z kolei konkurs nadal nie został jeszcze rozstrzygnięty:
  https://rpo.slaskie.pl/lsi/nabor/138

  Kto zatem wprowadza ludzi w błąd?

  • Jarosław Brzęczek pisze:

   Dotychczas nie wprowadziłem czytelników w błąd, to że nie ma uchwały, nie znaczy, że nie wiem 🙂
   Już dziś mogę napisać które gminy mimo iż odpadły, środki jednej za jakiś czas otrzymają.

   Sekretarz Wachowska pewnie dzisiaj pojechała w tej sprawie na spotkanie w Huciskach… Ciekawe czy faktycznie zamiast wójta wysłali sekretarz?

   Ale o wszystkim poinformuję gdy przyjdzie czas 🙂

  • Ja pisze:

   A zatem musiałby pan zasiadać w Zarządzie Województwa 🙂 gratulować awansu ! tylko z taką stylistyką i gramatyką “dziennikarską” to zastanowiłabym się, czy Pan podoła…
   Nie można publikować informacji wyssanych z palca, znikąd potwierdzonych, gdyż taka procedura świadczy o matactwie i celowym działaniu na szkodę, pomówieniu i przede wszystkim niekompetencji.
   Nawet jeśli się to potwierdzi się ta informacja, o jakiej pan mówi, to będzie to stanowiło podstawę to podważenia rzetelności oceny wniosków unijnych, bo ewidentnie pan sugeruje “poukładanie kart pod stołem” i to pieniędzmi publicznymi, unijnymi, a na to jest paragraf… jeśli subregion od początku wykluczyć chciał Panki i “wybielić się” przed innymi gminami ( bo o pewnych niuansach także mi wiadomo odnośnie kompetencji doradzania ekspertów subregionu podczas aplikowania), a Częstochowa znajdzie się na 1-szym miejscu, to będzie to tylko potwierdzenie, że doszło do wielkiej zmowy, fikcyjnym zawyżeniu punktacji ( kto potrafi liczyć przeliczy punkty konkursu) i to na skalę kraju, co należy zgłaszać odpowiednim organom zgodnie z literą prawa…

  • Ela pisze:

   Ela
   Ale się rozpędziłaś. Nieładnie tak manipulować wiadomościami. Ale rozumiem że każdy mierzy swoja miarą, a znając wasze upodobania do zgłaszania wszystkiego i wszystkich do organów ścigania, życzę powodzenia.

   A gdyby ktoś jeszcze nie zauważył to uprzejmie podsyłam linka 🙂
   http://rpo.slaskie.pl/czytaj/rozstrzygniecie_konkursu_4_1_2_rit_pol25012018

  • Jarosław Brzęczek pisze:

   Jak na wyssane z palca informacje, szybko znalazło się ich potwierdzenie 🙂
   Moje słowa staną się powodem podważenia decyzji władz województwa?
   W końcu zdecyduj czy wyssane z palca czy stanowić mają dowód, bo to sprzeczne 🙂

   Sugestii też trudno się dopatrywać, to raczej umiejętność przewidywania.

 4. obserwator pisze:

  Jak widać na stronie województwa nie wszystkie uchwały zostały opublikowane. No chyba że ktoś nie potrafi czytać lub liczyć. Kilku brakuje, ale poczekajmy mądralo.

 5. obserwator pisze:

  Nie. Do Ja

 6. Siara pisze:

  wachowska ma niezły ból d*py od wczoraj. oj wachowska wachowska. co teraz wymyślisz, żeby utrzymać się na stołku?

  • IRENA pisze:

   To nie wina Wachowskiej , tu przegrał cały powiat kłobucki !!!! ja pytam gdzie jest tak prężnie działający w regionie PSL ??????

  • Siara pisze:

   Irena, widocznie PSL ma w “tyle” wachowską i praskiego. To wyłącznie wina tych dwojga i nawet PSL się ich wstydzi.

  • IRENA pisze:

   Do Siara : obejrzyj sobie na YouTube wspaniałe przemówienie Bodzia na temat edukacji na Konferencji Edukacyjnej PSL-u w Warszawie z dn . 25 sierpnia 2016 r . i może zrozumiesz pewne rzeczy .

  • Siara pisze:

   Znam to przemówienie i do tej pory chce mi się śmiać, jak je sobie przypomnę. Dzięki, rozbawiłaś mnie.

  • Ela pisze:

   Oglądałam przed chwilą to przemówienie Bodzia , było super bez żadnych kartek , cóż za owacja po wystąpieniu , nawet sam Kosiniak- Kamysz bił brawo .

 7. warszawiak pisze:

  Ta gmina sie chwalila certyfikatem fair play za co oni to dostali. kupili na allegro czy co

 8. obserwator pisze:

  No… Tak to działa płacisz i masz i to niemało.

 9. Olo pisze:

  Do przygotowania dokumentacji zatrudnia się profesjonalistów. Dwa wnioski napisane, oba z dotacją;) na 5 przyznanych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *