zachmurzenie duże
-1°
-1°
czwartek
Reklama
wykop
Mandat za opony
18 kwietnia 2019 r. | 11:44
0

Ciekawych informacji można doszukać się w statystykach policji. Według Komendy Głównej Policji, aż 25,6 proc. pojazdów biorących udział w wypadkach spowodowanych niesprawnością techniczną w 2017 roku było spowodowanych przez złe ogumienie.

Coraz częściej możemy się dzięki temu spodziewać mandatów, a czasami również utraty dowodu rejestracyjnego za niewłaściwie dobrane lub nadmiernie zużyte opony. Nowe opony mają bieżnik o głębokości od 6,5 do 8 milimetrów, a według polskich przepisów wymagana jest minimalna głębokość bieżnika o głębokości 1,6 milimetra. Podczas kontroli opon wystarczy wybrzuszenie na jednej z nich, niski stan bieżnika lub ubytki w postaci wyrwanej gumy, by ukarać kierowcę mandatem w wysokości do 500 złotych za stwarzanie zagrożenia w ruchu lądowym. Policja może też odebrać dowód rejestracyjny. Za niewłaściwy stan techniczny pojazdu uważa się też różne wzory bieżnika na kołach jednej osi, za co również grozi mandat, zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i wizyta na badaniach technicznych. Kary grożą też za jazdę na wyścigowych slickach i oponach z kolcami. Gdy ogumienie wystaje poza obrys pojazdu przy nazbyt szerokich felgach, policja może ukarać mandatem od 50 do 500 złotych i pozostałymi sankcjami – jak wyżej. Prócz samych mandatów, należy się liczyć z problemami w razie wypadku z odszkodowaniem. Gdy biegły dopatrzy się nieprawidłowości, ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania.Co więcej przy zniszczeniu mienia lub uszczerbku na zdrowiu osób trzecich, istnieje groźba odpowiedzialności cywilnej.

Klobucka.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *