zachmurzenie duże
24°
24°
niedziela
Reklama
Nie ma kasy dla wykonawców kanalizacji w Pacanowie?
07 maja 2018 r. | 10:42
5

Konsorcjum firm Hydromex Plus z Częstochowy wraz z Inst-Gaz z Jaskrowa, wykonuje inwestycje wodno-kanalizacyjne na terenie gminy Panki. Prace ziemne trwające od listopada ubiegłego roku udało się ukończyć w miejscowości Pacanów.

Informowaliśmy już, że Panki otrzymały z RPO na inwestycje wodno-kanalizacyjne najniższe procentowo dofinansowanie spośród gmin powiatu kłobuckiego. Najwyższe dofinansowanie otrzymała gmina Miedźno, prawie 83 procent. Około 50 procent otrzymała gmina Opatów - aż 4 328 945,45zł. Najmniej środków zewnętrznych pozyskano natomiast w Pankach to niewiele ponad 32 procent - całkowity koszt projektu kanalizacji i fragmentu wodociągu w trzech sołectwach to 5 557 945,00 zł, z czego dofinansowanie z RPO wynosi 1 805 614,03 zł.

ZAKRES PRAC
Wykonanie kanalizacji sanitarnej i wodociągowej w trzech sołectwach gminy Panki jest przewidziane na przełomie dwóch lat 2017/18 z terminem zakończenia robót na ostatni dzień czerwca 2018 roku. W zasięgu inwestycji są dotychczas nieskanalizowane, a zabudowane tereny położone w granicach miejscowości: Pacanów oraz Praszczyki i Kałmuki. W ramach tej inwestycji planowane są roboty w zakresie m.in.: Praszczyki i Kałmuki: wykonanie kanalizacji sanitarnej PCV o średnicy 200mm: 3271,25 metrów bieżących wykonanie przyłączy kanalizacyjnych PCV o średnicy 160mm: 1774,40 metrów bieżących wymiany pomp w ilości 2 sztuk w istniejącej przepompowni ścieków P-1 przy ul. Częstochowskiej w Pankach. budowy sieci kanalizacyjnej grawitacyjnej, tłoczonej, przyłączy, przepompowni ścieków i jej zasilania w wodociąg oraz odtworzenia nawierzchni do stanu pierwotnego. Pacanów: wykonanie kanalizacji sanitarnej PCV o średnicy 200mm: 1234,40 metrów bieżących wykonanie przyłączy kanalizacyjnych PCV o średnicy 160mm: 446,15 metrów bieżących wykonanie rurociągu tłoczonego PE o średnicy 110mm: 581,25 metrów bieżących budowa przepompowni ścieków -1sztuka wykonanie sieci wodociągowej PE o średnicy 110mm: 98,20 metrów bieżących odtworzenie nawierzchni do stanu pierwotnego oraz wykonanie nowej nawierzchni bitumicznej drogi powiatowej i zagospodarowanie terenu przepompowni ścieków.

NIE MA ŚRODKÓW DLA WYKONAWCÓW?
Od wielu tygodni wiadomo, że gmina w Pankach ma problemy z płatnościami. Dowiadywaliśmy się u podwykonawców robót czy otrzymali już zapłatę za wykonane prace. Nie dotarliśmy zapewne do wszystkich firm pracujących dla Konsorcjum Hydromex Plus z Częstochowy, która wraz z Inst-Gaz z Jaskrowa, wykonuje inwestycje dla gminy, jednak właściciele firm, z którymi rozmawialiśmy nadal nie otrzymali zapłaty. W piątek 27 kwietnia rozmawialiśmy o płatnościach z przedstawicielem firmy Hydromex, który jednak odesłał nas do lidera projektu nie udzielając odpowiedzi czy gmina wywiązuje się terminowo z płatności. Jak jednak dowiadujemy się nieoficjalnie, prawdopodobnie istnieje zaległość na kwotę kilkuset tysięcy złotych, mimo wcześniejszej prolongaty, a do urzędu trafić miało wezwanie do zapłaty – informacji tej nie udało się nam potwierdzić w urzędzie gminy.

Czy brak płatności za wykonane już usługi jest powodem, dla którego mieszkańcy Pacanowa od wielu miesięcy jeżdżą po nieukończonej drodze, pod którą jest już kanalizacja? Nie wiadomo, chociaż to prawdopodobne. Odtworzenie nawierzchni do stanu pierwotnego oraz wykonanie nowej nawierzchni bitumicznej drogi powiatowej jest ujęte w zakresie prac, których termin mija za dwa miesiące – jest więc nadal czas. Co jednak stoi na przeszkodzie, by wykonać prace? Kolejna niepotwierdzona wiadomość, to starania Gminy o środki w formie pożyczki w wysokości około 1,5 miliona złotych w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska. Nie podjęto żadnej uchwały Rady Nadzorczej na tego typu dofinansowanie.

JAROSŁAW BRZĘCZEK
klobucka.pl5 odpowiedzi na “Nie ma kasy dla wykonawców kanalizacji w Pacanowie?”

 1. IRENA pisze:

  Kasa jest i prace będą realizowane !!!!!

  3
  4
 2. Praszczyk pisze:

  Kasy nie ma jak na inne rzeczy

  4
  3
 3. Ela pisze:

  Dla Bodzia nie ma rzeczy niemożliwych , potrafi zdobywać różnego rodzaju dofinansowania dla naszej gminy , dzięki temu Panki mogą się dalej rozwijać , a ludziom żyje się lepiej , choć inwestując ogląda złotówkę z każdej strony , nie jest rozrzutny jak niektórzy włodarze

  2
  9
  • Anna pisze:

   Ela, to co bierzesz to bierz połowę.

   7
   1
  • Ela pisze:

   Szczególnie rozdając nagrody dla pupilków i wydając na sądy. No fakt bardzo mało rozrzutny ten nasz Bodzio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *