bezchmurnie
18°
18°
wtorek
Reklama
foto by antinus sp. z o.o
Nieeleganckie zachowanie wójta Praskiego
03 marca 2017 r. | 19:16
15

Wójt Przystajni, Henryk Mach odniósł się do informacji płynących z sąsiedniej gminy, jak również do artykułów prasowych odnośnie solarów: "Wójt Praski - stroi się w cudze piórka – przypisując sobie nasze zasługi. Chcę być uczciwy wobec naszych pracowników. Oni zrobili dobrą robotę, na której skorzystają również nasi sąsiedzi z Panek. Szkoda, że wójt Praski nie umie podziękować za naszą pracę, a chwali się jej efektami na sesji i w gazetach. To nieuczciwe, tak nie powinno być."

Sesja z szóstego stycznia w Przystajni obfitowała w nieoczekiwane zwroty akcji. W jej trakcie Henryk Mach odniósł się do informacji płynących z sąsiedniej gminy, jak również do artykułów prasowych odnośnie solarów. Przypomnijmy, Panki były „liderem” w projekcie związanym z dofinansowaniem projektu. Na początku stycznia wójt Bogdan Praski zwrócił się do wójta Henryka Macha, aby to on przeprowadził postępowanie przetargowe - tłumacząc, że w Pankach brakuje kadr. W poczuciu obowiązku o wspólny nasz projekt, całą procedurę przeprowadził referat inwestycji gminy Przystajń. Przewodniczącym komisji przetargowej pierwotnie została Sylwia Piątkowska, a po jej odejściu Jolanta Mann-Matuszczyk z UG w Przystajni, a zastępcą Jolanta Wydmuch z UG w Pankach, a członkiem komisji Agnieszka Zabawa.

Postępowanie było bardzo trudne. Wpłynęło ponad 70 zapytań w trybie przetargowym złożonych przez oferentów, na które trzeba było odpowiedzieć. To głównie na barkach Jolanty Mann-Matuszczyk i Agnieszki Zabawy spoczywał obowiązek odpowiedzi. Precyzując specyfikację istotnych warunków zamówienia, urzędnicy korzystali z pomocy wielu ekspertów – takich, którzy nie brali udziału w przetargu, jak również nie mających wykonywać jakichkolwiek robót związanych z wykonaniem instalacji.

Wójt Henryk Mach: „byłbym usatysfakcjonowany, gdybym usłyszał z ust partnera będącego liderem w projekcie – Bogdana Praskiego - słowo dziękuję. Zwykłe podziękowanie, za nasz wkład pracy, bez którego nie zakończono by postępowania przetargowego i nie wyłoniono wykonawcy. Ono nie wybrzmiało, jest mi przykro. Długo zastanawiałem się czy o tym mówić, ale gwoli zwykłej przyzwoitości trzeba to powiedzieć, bo nasi ludzie wykonali pracę i wypada ich docenić. Wójt Praski - stroi się w cudze piórka – przypisując sobie nasze zasługi. Chcę być uczciwy wobec naszych pracowników. Oni zrobili dobrą robotę, na której skorzystają również nasi sąsiedzi z Panek. Szkoda, że wójt Praski nie umie podziękować za naszą pracę, a chwali się jej efektami na sesji i w gazetach. To nieuczciwe, tak nie powinno być.”

Pozostała kwota zaoszczędzona po przetargu czyli w przybliżeniu około 1 mln. zł, trafi do wspólnej puli Subregionu Północnego, z której może skorzystać każda gmina składając nowy wniosek o dofinansowanie.

DROGA PRZYSTAJŃ - PACANÓW

Henryk Mach na sesji:

"W czerwcu 2016 roku podpisano umowę partnerską z Gminą Panki na pozyskanie wspólnego dofinansowania z programu dróg lokalnych na remont ul. Kolejowej, poprzez Kuźnicę Starą, aż do Pacanowa. A w lipcu Panki wycofały się z umowy planując inną drogę do pozyskania doinwestowania. W międzyczasie Przystajń otrzymała dofinansowanie. Sprawa obecnie się bardzo skomplikowała. Poruszam to już dzisiaj, aby nie okazało się, że jesteśmy winowajcą jako gmina, gdy droga na Pacanowie nie zostanie wyremontowana w czasie gdy nasz odcinek zostanie wykonany. Z naszej strony pozostaje tylko do końca marca wyłonić wykonawcę i budować.

Zanim jednak zostanie podpisana z Wojewodą Śląskim umowa o dofinansowanie, zgłosiliśmy się do gminy Panki z zapytaniem czy robimy to wspólnie jako jedno zadanie? Według naszej oceny to wspólny interes, razem zrobilibyśmy to taniej. Sytuacja się obecnie skomplikowała, bo ze strony Panek w tej części Pacanowa planowana jest budowa kanalizacji, która powinna być wykonana przed położeniem asfaltu. Wykonanie powyższego odcinka jest planowane ze środków RPO (Regionalny Program Operacyjny). Co do zasad panujących w RPO, to są one dość proste. Składając wniosek do RPO, a taki został już przez Panki złożony, można zacząć budować i ponosić koszty kwalifikowane z tym związane. Kanalizacja jest tam do wykonania na odcinku około 160m, to tylko 5 lub 6 przyłączy. My z chwilą wyłonienia wykonawcy na zadanie drogowe rozpoczniemy prace i pewnie do połowy lipca zakończymy nasz odcinek. Nie chcę, aby powstało mylne wrażenie że unikamy jako gmina wspólnej inwestycji z sąsiadami. Już od czerwca ubiegłego roku mamy umowę, a Panki wycofały się z wniosku aplikacyjnego. Przystajń ma już dofinansowanie, projekt i prawomocne zgłoszenie. Jako Urząd wysłaliśmy pismo do Rady Gminy i do Wójta Praskiego, aby uzyskać odpowiedź co do stanowiska Gminy Panki. Odbyła się sesja, nasze pismo odczytano, mija czas, a nie mamy odpowiedzi. Nie chcemy stwarzać wrażenia, że robimy coś za plecami Panek. Uważam, że ta inwestycja powinna być wykonana wspólnie. Niestety są terminy rozliczenia wniosku i zgodnie z harmonogramem musimy to robić – wspólnie lub sami."

Jarosław Brzęczek, klobucka.pl15 odpowiedzi na “Nieeleganckie zachowanie wójta Praskiego”

 1. Z Panek pisze:

  Praski mówi zupełnie co innego, czyli to Mach kłamie?

 2. Z Panek pisze:

  Praski Panu Machowi to do pięt nie dorasta

 3. Smith pisze:

  Pan Mach wójtem w Przystajni jest dopiero pół kadencji więc chyba jeszcze nie pora osądzać kto komu do pięt dorasta. Wystarczyło by ze Panu Henrykowi noga by się podwinela (czego mu nie źyczę) i nagonka zaczęła by się na jego osobę. Banda kretynów jeździła by po wsiach i krzyczała by Zapraszamy na referendum. Tak dzisiaj był o w naszej gminie.

  • Z Panek pisze:

   Jeździł i namawiał na referendum Pan poseł Jaskóła , wedlug pana to kretyn , to kim jest praski co chwali sie swoim małym,

  • @ pisze:

   Mach w 2 lata zrobił więcej niż Praski w 6,5. Wystarczy policzyć. Daleko szukać, droga na bagna i droga na aleksandów, obie robiła firma Bud-Met, jedna się sypie i trzeba ją naprawiać, druga zrobiona jak należy. Ale Mach chyba trzy razy nie odebrał i musieli poprawiać zanim wypłacił publiczną kasę, a Panki płacą przed robotą.

  • @ pisze:

   Kowalu, noga może się powinąć. Podwinąć możesz rękaw, albo ogon pod siebie.

 4. Smith pisze:

  Naprawdę Jaskuła siedział w aucie? Nie widziałem co tam.

 5. Smith pisze:

  Sorry- go

 6. Z Przystajni pisze:

  Może i Mach narzeka, ale czemu nie ma zdjęcia Macha i wypowiedzi?

 7. Z Przystajni pisze:

  Ta strona niszczy ludność 🙁

  • Smith pisze:

   Zgadzam się niszczą wszystko. Całą sprawę można było inaczej rozegrać. Ludzie tworzący referendum są dla mnie na samym dnie, ale nie przez to źe je tworzą, a dlatego w jaki sposób próbują przekonać ludzi. Maja nas za naiwnych ludzi.

  • Z Panek pisze:

   w jaki sposób ich niszczy?

 8. jacoo pisze:

  hehehe kłamca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *