zachmurzenie duże
11°
11°
poniedziałek
Reklama
fot. Klobucka.pl
Nowa skarbnik musi ratować budżet gminy
30 listopada 2018 r. | 12:45
58

Były już wójt Bogdan Praski na koniec swojej kadencji zatwierdził podwyżki dla części lub wszystkich pracowników urzędu. On sam, mimo iż z urzędu już odszedł nadal będzie podatników kosztował całkiem sporo. Praskiemu zostanie wypłacony ekwiwalent za niewykorzystany urlop oraz trzymiesięczna odprawa – jak poinformowano na poniedziałkowej sesji Rady Gminy w Pankach. Również dla skarbik Moniki Wilczyńskiej odwołanej w poniedziałek 26 listopada ze stanowiska (pracowała od 20 lipca 2018) konieczna jest wypłata odprawy. Sesja potwierdziła informacje naszej redakcji, że Wilczyńska złożyła wypowiedzenie (nadal nie wiadomo w jakiej formie), chociaż Bogdan Praski uparcie utrzymywał, że skarbnik nie złożyła wypowiedzenia, a chorowała. Koszty podwyżek, odpraw, a być może również premii, to według danych podanych na poniedziałkowej sesji aż 93 396,50 złotych. Tyle kosztować będzie podatników gminy między innymi pożegnanie z urzędem w Pankach kilku urzędników, w tym wójta. Nadal nie wiadomo jak kształtowały się uposażenia mecenasa Marka Witeckiego w okresie mijającego roku. Zgodnie z informacją uzyskaną z urzędu 17 stycznia br., podpisano z kancelarią umowę (kończy się 31 grudnia br.), na podstawie której wypłacano 3690,00 zł miesięcznie (z VAT). Czy to pełna kwota wypłat?

Wydatki urzędu na pensje i ich pochodne w ostatnich czterech latach wzrosły o niemal sto procent. Tegoroczne mają kształtować się na poziomie 1,5 miliona złotych, cztery lata temu około 800 tysięcy. Inflacja w tym czasie wynosiła: 2014 (0,00%) 2015 (-0,90%), 2016 (-0,60%), 2017 (2,00%); a w 2018 na koniec września wyniosła 1,90%. Czym podyktowany jest tak radykalny wzrost płac? Czy wszystkie wydatki urzędu i działania urzędników były zgodne z prawem i podyktowane koniecznością? Trudno to jednoznacznie ocenić bez dokładnej wiedzy za co i komu wypłacono środki. Nasza redakcja już w ubiegłym tygodniu wystosowała zapytanie na temat dokładnych wyliczeń związanych z płatnościami na rzecz kilku urzędników. To jednak tylko część spośród wydatków, które trudno uzasadnić. Obraz gminnego budżetu wygląda dzisiaj tragicznie, a deficyt mimo, iż w pełni nie jest jeszcze oszacowany, to już wiadomo, że będzie ogromny.

Warto przypomnieć, iż jest przepis mówiący o działaniach podjętych na szkodę urzędu: „Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.” Działanie na szkodę gminy, a także dobro publiczne jak również prywatne jest chronione na podstawie art. 231 kk. W rozumieniu przepisu dobrem może być prawidłowe funkcjonowanie samorządu terytorialnego, czyli m.in. organów gminy.

Po rozstrzygnięciach Urszuli Bujak związanych z ruchami kadrowymi w urzędzie, a także nieprzejednanej postawie wielu radnych nowej kadencji, można oczekiwać, że sprawy związane z funkcjonowanie tej gminy w ostatnich latach nie zostaną puszczone w niepamięć, a rozstrzygnięcia wobec byłych urzędników zakończą się prawdopodobnie w sądzie.

JAROSŁAW BRZĘCZEK
Klobucka.pl58 odpowiedzi na “Nowa skarbnik musi ratować budżet gminy”

 1. Wróżka pisze:

  Gdyby Praskiego schować w grobowcu, to nawet stamtąd będą jeszcze wychodziły jego sprawki . Jakim trzeba być człowiekiem ,żeby tak działać na szkodę innych i gminy ? To już zakrawa mi na chorobę zwaną nienawiść .

  30
  3
 2. ele pisze:

  Mieszkańcy głosujący na Panią Urszulę Bujak, czekają z niecierpliwością na podjęcie działań przez prokuraturę.

  30
  2
  • L pisze:

   Coś mam przeczucie że nikt się nie doczeka takich działań, bo Brzęczek to opisując ładnie odleciał

   4
   15
 3. Mieszkaniec pisze:

  Powodzenia dla nowej pani skarbnik. 🙂

  29
  2
 4. Lena pisze:

  Jak mozna wyplacac jakiekolwiek odprawy czlowiekowi ,ktory tak zadluzyl Gmine???Druga sprawa odprawa????? dla osobyktora pracowala od lipca 2018r.!!!?????Za co????Pani Wojt mam nadzieje,ze te machlojki znajda swoj final w Sadzie!!!Wierze,ze teraz mamy Wlodarza Panek ,ktora bedzie dbala o nasza Gmine!!!

  28
  1
 5. Wyborca pisze:

  Odprawa należy się osoba zatrudnionym na czas nieokreślony były wójt z góry wiadomo było że rządzić będzie 5 lat więc umowa powinna mu się skończyć i wójt gmina go nie zwolniła tylko skończył się czas kadencji to jaka kurna odprawa pytam?

  23
  1
 6. Beti pisze:

  No niestety wynika to z przepisów. Należy się odprawa 3 miesięczna pensja. No i ekwiwalent za urlop niewykorzystany. Dz ci się to podoba czy nie. Ale za te podwyżki i podobno premie powinien odpowiedzieć. Bo działał na szkodę gminy.

  24
  • Adai pisze:

   druga odprawa trzymiesięczna w konieczkach. za to trzeciej nie będzie. nowy pracodawca odprawi bez odprawy albo się mylę i fachowiec zagrzeje miejsce na dłużej

   17
 7. Obserwator pisze:

  Zobaczymy ile Pani Wójt ma odwagi i ile ludzie będą mieli cierpliwości czekając na rozliczenie poprzednich gospodarzy

  27
 8. Obserwator pisze:

  to niestety wynika z przepisów a nie z czyjejś odwagi. Jeśli ktoś był zatrudniony na umowę to należy mu się stosowna do zatrudnienia odprawa. Dobrze, że poprzedia pani uczciwie powiedziała że nie podejmie pracy bo też by trzeba wypłacić odprawę.

  21
 9. Obserwator pisze:

  a kto jest teraz skarbnikiem?

  17
  1
 10. Boguś pisze:

  Ten co trzyma kasę. U mnie na chacie zawsze trzymam ja.

  18
 11. L pisze:

  Znając życie to będzie potrzebowała ponad 5 lat, bo tak już w pisie maja

  2
  25
 12. Pisowiec pisze:

  Tak myślisz, że w PISie jest tak źle ?:) Niech Pani wójt przeliczy wszystkie nagrody od 2014 przyznane każdemu z urzędników i poinformuje ile faktycznie specjaliści nie z PISu zarabiali 🙂

  26
  1
  • L pisze:

   Chyba chciałeś napisać “specjaliści z pisu” 😉
   Rozumiem, że Ty w pracy żadnych nagród nie dostajesz stąd też takie podejście i ta zawiść o nagrody.

   2
   20
 13. Patent pisze:

  Czy jeżeli ktoś pomimo złej kondycji gminy przyznaje nagrody to czy działa dla dobra czy na szkodę gminy? Czy to jest gospodarskie podejście ?

  27
  • Ela pisze:

   ALARM – Anity Gargas i Prokurator ! , a wszystko się wyjaśni , tylko czy co to da ? to były i są typowe standardy PO-PSL-u

   22
   2
 14. Dorota pisze:

  w gminie słyszałam że na nagrody dla urzędników mogło pójść nawet kilkaset tysięcy …

  21
  • L pisze:

   Słyszałam… Podobno… Tak jak jaruzelski ze swoją wspaniałą gazetka, żadnych dowodów.

   2
   20
  • Mieszkaniec pisze:

   Przecież o tym pisała Gazeta Kłobucka, więc źródło niezależne.

   15
 15. Pomarańczowy król pisze:

  Jak dalej będzie tak szalala z wypowiedzeniami to na same odprawy trochę pójdzie

  3
  18
  • Ela pisze:

   Korzystnie dla Gminy będzie pozbyć się paru pracowników nawet kosztem odpraw , zatrudnić młodych nowych kompetentnych ludzi w wyniku konkursu , a nie po znajomości czy układach .

   22
   2
  • Pomarańczowy król pisze:

   No już wszyscy na przykładzie maskpolu wiedzą jak wygląda osadzanie stanowisk przez PiS a jak na razie bujakowa tak właśnie rządzi, jak pis. Ciekawe jestem też ile tych spraw byłego wójta i byłej sekretarz rzeczywiście znajdzie finał w sądzie ale znając Brzeczka i jego zabiegi słowne w gazecie to żadna nie znajdzie się w sądzie, bo tak mają już Ci co najgłośniej szczekaja

   5
   20
  • Ela pisze:

   Daj już spokój z tym Maskpolem , ludzie gadają głupoty że zadłużony , nic z tych rzeczy , Maskpol ma się dobrze , mają nowe kontrakty , a co do wymiany kierownictwa to znaczy że nie ma ludzi niezastąpionych , takie standardy są w PiS-ie , nie tak jak za PO-PSL gdzie spółki skarbu państwa chyliły się ku upadkowi , a zarząd ” siedział” do końca na stołkach nic nie robiąc. Teraz jedyny problem to pracownicy ! bo nie ma ludzi do pracy. Idź sobie teraz do Urzędu Pracy ? pustki ! a za rządu PO-PSL bezrobocie .

   7
   15
  • Pomarańczowy król pisze:

   I właśnie tutaj poruszamy ważną kwestię bo jeżeli ktoś jest specjalistą i zna się na swojej pracy to trzeba mu zapłacić, niby inflacja nie jest duża, ale wystarczy pomyśleć jak jeszcze 4 lata temu wyglądały ceny w sklepach. Nikt za 2000 nie będzie robił. Jak ktoś zna się na pracy i swojej branży to ma robić tu za 2000zl czy np w Niemczech za 2000 euro. Też ludzie do pracy są ale trzeba im zapłacić. Co do maskpolu to o ile dobrze mi wiadomo to mają jeden kontrakt, a to niezbyt wiele w perspektywie czasu, poza tym w biurze pracuje już więcej ludzi niż na produkcji albo już niewiele brakuje, zobaczymy co im z tego wyjdzie, ja dodam tylko że nie takie historie już widział świat.

   17
   3
  • Swojak pisze:

   Pomarańczowy królu..
   Nie pisz glupot !
   Naprawdę masz ludzi za idiotów ??
   Piszesz takie same głupoty np
   o Maskpolu jak opowiadał były już wójt…
   Wszyscy wiedzą w okolicy że pracuje tam okolo 600 czy 700 osób i zdecydowana większość przy produkcji a nie w biurze.
   Poza tym ludzie Ci pracuja tu od wielu lat a nie od teraz …
   więc daruj sobie wypisywanie tych bzdetów !!
   A nowej władzy gminnej pozwólcie samodzielnie podejmować decyzje. …
   Aha i jeszcze jedno.!!
   Naprawdę juz czas się pogodzić z przegraną

   15
   8
  • Na pewno? pisze:

   Co do Maskpolu… polecam lekturę prasy branżowej:
   https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=26210&q=maskpol

   Za Raport: Wojsko, Technika, Obronność:
   “Mamy też do czynienia ze zjawiskami negatywnymi. Objawem tego jest nadmierny poziom zadłużenia 11 spółek, powyżej 70%, np. BUMAR-ŁABĘDY, AUTOSAN, 18 spółek zadłużonych jest powyżej posiadanych kapitałów własnych. Wśród nich: BUMAR-ŁABĘDY. Relatywnie wysoki poziom zadłużenia posiadały również HSW, AUTOSAN, ZM TARNÓW, DEZAMET, ROSOMAK, JELCZ, MASKPOL. Podobne problemy dotyczą również spółek: CENZINU, OBR CTM, OBRUM, Stoczni Wojennej, STOMIL. WZL-1 i inne. Przyczyny są różne. Np. wynikają z problemów z realizacją planowanych kontraktów – 9 kontraktów anulowano na łączną kwotę 32,5 mln zł; 12 kontraktów na łączną kwotę 192 mln zł miało status zagrożonych; 105 kontraktów na kwotę 1,5 mld zł było opóźnionych. Generalnie przychody ze sprzedaży były niższe niż zakładano w planach rzeczowo-finansowych, np. WZI – tylko 9% realizacji zakładanych przychodów, WZM – 21 %, MASKPOL – 34%, Stocznia Wojenna – 40%, OBRUM – 45%, BUMAR-ŁABĘDY – 47%, MESKO – 53%. Inne przyczyny to kary umowne, płacone przez przedsiębiorstwa za nieterminową realizację kontraktów, nieprawidłowo zawarte kontrakty, czy sposób zarządzania nieadekwatny do potrzeb… (Wszystkie nazwy zachowaliśmy w oryginalnej pisowni Biuletynu Związkowego NSZZ Solidarność Mesko S.A.)”

   Także tak różowo to chyba tam nie jest….

   14
   2
  • Pomarańczowy król pisze:

   Swojak
   Może i robi 600 osób, ale uwierz mi że jeszcze robi, maskpolu staje się z dnia na dzień większym bagnem, komentarz wyżej jest sporo wyjaśnione. Kolejna rzecz to wmieszanie polityki w taki zakład, co też kończy się praktycznie zawsze źle, dobrym przykładem jest choćby Janów, gdzie ostatnią aukcje, słynną jeszcze z 3 lata temu na cały świat (tuż przed zmianą władzy), a w tym roku główna atrakcją na plakacie był zespół pieśni i tańca. O marnych przychodach już nawet nie wspomnę…

   10
   1
  • Bogdan pisze:

   Powiem tak, może i robi 600 osób ale większość z nich robi po 20 lat i dalej 2000zl zarabiają? Jakim cudem? Lepiej niech idą na wcześniejszą emeryturę i zamknąć ten zakład będzie święty spokój, a niektórzy nieroby którzy biorą 10 tysięcy miesięcznie wkoncu się wezmą za robotę.

   4
   6
  • mieszkanka Panek pisze:

   problem na Maskpolu to tylko taki, że zwalniają nie na podstawie kompetencji tylko przynależności partyjnej. Na taką skalę żadna partia nie wymieniała kadr i na pewno nie dlatego że te są złe. A stwierdzenie o bezrobociu że to jedyny problem jest bardzo krótkowzroczne- to ogromny problem, 500 plus sprawiło że wielu ludziom nie chce się pracować. To nie jest korzystne dla gospodarki.

   2
   4
 16. Zygfryd pisze:

  Ch… pójdzie w przeciwieństwie do poprzedniej rozpusty

  20
 17. Arek pisze:

  Brzeczek i jego ESEJE rozmijające się z prawda dotąd żadnego sprostowania pomimo nakazów sądu nie zamieścił wiec naprawdę trzeba patrzeć przez palce co pisze .A swoją droga jestem ciekaw czy do gminy nie wpływają faktury za usługi Redaktora ???Trzeba sprawdzić a ciekawe ile wyznaczy więcej pensji Wójtowa Radnym a Radni Wójtowej ?w nowej kadencji bo Praskiego pensja była obniżona .

  2
  21
  • Jarosław Brzęczek pisze:

   Widzę, że Arek wie lepiej niż ja o sprostowaniach, które mam zamieszczać zgodnie z wyrokami sądów. Jakimi wyrokami i jakich sądów? I jakie sprostowania? Pamięć mam nie najgorszą i żadnego wyroku w żadnej sprawie nie widziałem, Chyba, że pracujesz w sortowni poczty i odbierasz moje listy z sądów i stąd nic nie wiem 🙂

   15
   2
  • Arek pisze:

   Jednak jesteś tu na bieżąco Redaktorze żadna praca nie hańbi nawet sortownia byle uczciwa .Dyskusja z Redaktorem nie istnieje on wie lepiej .a pamięta Redaktor Panią Olgę Skwara pozdrawiam i koncze tym dyskusje z Panem

   13
  • Pomarańczowy król pisze:

   Oooo, kogo tu przywialo
   Arek, Brzeczek nabiera wody w usta jak ktoś go jedzie równo z ziemią i nie ma co odpowiedziec także nie ma co z nim dyskutować, bo prawda jest taka, że tak jak ktoś tu o kimś już wspomniał ten młot ma odwrócony kompleks wyższości, toteż stara się dowartosciowac, a z tego co mi wiadomo już nie jedno ma za uszami.
   Malo tego z tego co w jednej wojnie na facebooku widziałem to argumenty mu się szybko kończą, bo tylko postraszyl chłopaka jakimś domem handlowym i później jak sobie zdał sprawę że jest na przegranej pozycji to nic się nie odezwał, debil i tyle z tego brzeczka.

   14
  • Jarosław Brzęczek pisze:

   To zaspokój swoją ciekawość. Wystarczy złożyć wniosek i wyślą Ci na maila, nawet nie będziesz musiał nazwiska podawać. Takie prawo, którego mnie pozbawiano kilka razy, gdy do tego urzędu zwracałem się zgodnie z art 81 Konstytucji i kilkoma innymi mówiącymi o jawności życia publicznego.

   Jak Ci się jednak nie chce pisać, to poproś ładnie, z przyjemnością Ci odpowiem. Nie mam nic w tej materii do ukrycia. Pracuję – biorę pieniądze, nie kradnę, nie oszukuję. Efekty mojej pracy możesz oglądać w Internecie w ramach sesji na żywo i jako archiwum w youtube, o tutaj:

   https://www.youtube.com/channel/UCCOE4RMwmo7qMQMfg8EAQbg?view_as=subscriber

   Za usługi naliczam dokładnie takie same stawki jak w innych urzędach, nic mniej, nic więcej 🙂
   Gdy zdecydują, że usługi są zbędne – też się nie obrażę, mam ugodowy charakter.

   Pozdrawiam
   JB

   13
  • Mieszkaniec pisze:

   Brzeczek nie rob sobie reklamy wiadomo ze po darmo i za darmo całego zamieszania wkoło wyborów nie robiłeś . W to nawet naiwni nie uwierzą .a czemu do Ciebie należy transmisja rady może GMINA wyślę zapytanie do inych osób zajmujących się podobna działalnością jak ty! Byłoby uczciwiej ?! A odkąd to bez podania nazwiska czyli na anonim gmina udostępnia dokumenty KOMU !?jesli się nie podpiszesz weź skończ te Bajki bo Dysneya wyprzedzasz

   14
  • Jarosław Brzęczek pisze:

   Mieszkaniec – odrób lekcje nim kolejne głupoty napiszesz pod moim adresem.

   Transmisje na żywo od pół roku prowadzę dla gminy Lipie. Od miesiąca dla Lipia, Panek, Popowa i tymczasowo dla Przystajni. Być może wybrano współpracę ze mną jako sensowne połączenie ceny, jakości i rzetelności, którą wkładam w pracę?

   W sprawie drugiej – czyli odpowiedzi na zapytanie osoby anonimowej, podaję stosowne przepisy, żebyś nie musiał się nawet anonimowo kompromitować prezentowaniem niewiedzy. Jak już kiedyś pisałem – błogosławiony ten, który nie ubiera swojej niewiedzy w słowa – polecam wziąć pod rozwagę na przyszłość.

   https://www.prawo.pl/samorzad/anonimowy-wniosek-o-udostepnienie-informacji-publicznej-tez-trzeba-rozpatrzyc,103276.html

   pozdrawiam
   JB

   10
   2
  • Mieszkaniec pisze:

   Do Brzeczek -ja Tobie nie ubliżam za Ty jedziesz cały czas pomimo lekcji u Pani R…. która redaguje ci artykuły bo sam nie umiesz nawet poprawnie napisać

  • Mieszkaniec pisze:

   Do Brzeczek Ty możesz obrażać od nieuków itp pomimo tego ze bierzesz lekcjie i kulturalnej Pani od Polskiego Pani R..,,która redaguje ci artykuły bo sam nie umiesz nic napisać .mozesz nie wpuścić mojego komentarza jak to robisz cały czas blokując niewygodne dla ciebie

   1
   9
 18. Tobi pisze:

  Jak piszesz królu pomarańczy czy pomarańczowy królu o maskpolu to pisz prawdę a nie jak kosiniak kamysz płakał w Kłobucku ze starostom bo długoletniego prezesa zwolnili takiego dobrego dyrektora…….tomy materiału do prokuratury poszły na tego pana Krzysia .zginęło podobno koło 14 mln niegospodarność i rodzinne rozdawnictwo to kolejne 20 mln a ludziom którzy pracują 1300 zł miesięcznie ot część prawdy o dobrych rządach .ludzie na masowkach traktowani jak barachlo które było straszone zwolnieniami. Związki zawodowe lojalne zamiast ludziom to zarządowi. Zwykły elektryk janic 10 tys zł miesięcznie.ryzy Anton rodzina prezesa 8 tys miesięcznie Rysiu palacz 7 tys a spawacz który wdycha opary 1500 na galwanierce 1600 …brawo pomarańczowy królu

  21
  3
  • Pomarańczowy król pisze:

   I czy ktoś z nowym zarządem zarabia więcej? Czy ktoś ma łatwiej? Pewnie lewaku cebulaku powiesz ze tak, nawet mi Cię nie szkoda. Bo może i było jak było, ale jak zakład na konieczkach upadnie jeszcze wspomnisz moje słowa pisiorze.

   2
   14
  • Bogdan pisze:

   Jeżeli zakład upadnie na Konieczkach to jedynie będzie żal tych którym brakuje do emerytury.

   1
   13
 19. Tobi pisze:

  A czy ty dał byś ludziom odrazu podwyżki mimo że zakład boryka się z problemami .wójt też rozdał kasę na odchodne .ekonom jak pieruńsko. Ot wasze rządy PSL

  16
  1
 20. ele pisze:

  Do “orange king”
  Człowieku, pisz po polsku. Do szkoły miałeś pod górkę czy pod wiatr?

  Z poważaniem.

  11
 21. Arek pisze:

  Panie Jarosławie takie same stawki mówisz ?a zawsze jak w naszej gminie był jakiś przertag to ten kto go wygrał to według Pana Brzeczka na odległość śmierdziało ustawka !

  13
  • Ela pisze:

   Panu Jarkowi to się należy i uważam że nie jest stronniczym dziennikarzem , to co pisze to tylko prawda . Mieszkańcy Panek jeszcze mu podziękują , bo dzięki niemu , panu Czesławowi i Arkadiuszowi został rozkruszony ten ” beton ” , układy i cała ta patologia . Mam nadzieje że Gmina będzie się rozwijała , a przede wszystkim będzie TRANSPARENTNA !

   16
   2
  • Arek pisze:

   Ela czy Angelika czy Iwona lecz układ krążenia bo na głowę za późno

   2
   14
  • Pomarańczowy król pisze:

   I to jest ten moment kiedy Brzeczek nie potrafi odpowiedzieć. Usługa poszła bez przetargu, Bogdan już byłby diabłem wcielonym, ale jeżeli pani z pajakami na oczach i prawie łysiną na głowie zawarła z kimś współpracę bez przetargu wszystko jest w porządku, ten oszust już tak po prostu ma

   3
   9
  • Stefan pisze:

   Pomarańczowy pokaż swoją mordę i też ocenimy.

   12
  • Pomarańczowy król pisze:

   Oj już ten idiota Brzeczek odpalił swoją armie trolli, napiszcie do karła przecież poda wam moje ip i bedziecie mnie mogli Jareczku zlokalizowac … Oj przepraszam…… STEFAN…. Ale dalej nie zmienia to faktu że ten pajac Brzeczek nabrał wody w usta 🙂

   1
   8
 22. irys pisze:

  no i jeszcze głupio pisze Brzeczek że taką usługe wykonuje dla innych gmin a co to kogo obchodzi to tak jakby non stop wybierac tylko jednego lekarza bo on przyjmuje innych chorych to głupie wytłumaczenie dla sytuacji ze dostał prace za która gmina płac – z wolnej reki

  11
  1
  • adela pisze:

   Brzęczek za obowiązek transmisji on-line przez cały rok weźmie mniej niż rozczochrana premii. Kasa w gmnie to i moje podatki, wolę żeby on dostał za to, że rozwalił ten układ niż kolesie byłego i byłej. Należy mu się, gdyby nie Brzęczek, to dalej by nikt o niczym nie wiedział, a ten kłamca mydlił by nam wszystkim oczy następne pięc lat.

  • adai pisze:

   irys, nie zaszkodzi ci jak pójdziesz do pokoju, weźmiesz rozpęd i pierdolniesz tym pustym łbem o ścianę, może wręcz pomoże na rozjaśnienie umysłu

 23. Irys pisze:

  Do Adela -mam wrażenie ze identyczny komentarz chwalący Brzeczka już tu był tylko pod innym nickiem Drogi Jarku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *