bezchmurnie
22°
22°
sobota
Reklama
Panki nie są przyjazne dla przedsiębiorców!
27 lipca 2017 r. | 12:28
12

Wójtowi Bogdanowi Praskiemu marzy się kolejna kadencja. Liczne skandale nie wróżą mu znakomitej przyszłości. Nie tylko skandale twierdzą, że w Pankach dzieje się źle. Potwierdza to także ranking przedsiębiorczości, który przygotował serwis samorządowy Polskiej Agencji Prasowej. W gminie Panki na 1000 mieszkańców przypada zaledwie 75,70 przedsiębiorstw. To pokazuje, że gmina nie jest przyjazna dla przedsiębiorców, a Wójt Praski nie wie jak to naprawić.

Liderem przedsiębiorczości został dolnośląski Karpacz, w którym w 2015 r. na 1 tys. mieszkańców przypadało 795,37 podmiotów gospodarczych. Kolejne miejsca zajęły: gmina miejska Krynica Morska z woj. pomorskiego (362,06 podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców) i zachodniopomorska gmina wiejska Rewal, gdzie wskaźnik przedsiębiorczości wyniósł 352,87. Panki w tym zestawieniu zajęły odległe 1093. miejsce.

Wśród gmin wiejskich największą liczbą podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców odznaczały się także: zachodniopomorskie Mielno (290,05), mazowiecka Lesznowola (285,88), Ustronie Morskie z woj. zachodniopomorskiego (271,91) oraz Suchy Las (218,53) i Tarnowo Podgórne (210,29) z woj. wielkopolskiego.

Biorąc pod uwagę gminy miejsko-wiejskie, najbardziej przedsiębiorcze okazały się nadmorskie miejscowości turystyczne: Międzyzdroje (269,45 podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców), Władysławowo (244,84) i Dziwnów (232,77), a także gminy położone w obszarach oddziaływania miast wojewódzkich: Łomianki (220,33), Piaseczno (174,99) i Konstancin-Jeziorna (163,79) k. Warszawy oraz Rzgów (166,63) k. Łodzi.

Spośród gmin miejskich największą liczbę podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców odnotowano w miastach turystycznych: Łebie (343,36), Jastarni (298,90), Zakopanem (210,52) i Szczawnie-Zdroju (202,49).  Miastem na prawach powiatu o największej wartości współczynnika przedsiębiorczości został Sopot, w którym na 1 tys. mieszkańców w 2015 r. przypadało przeciętnie 236,52 podmiotów gospodarczych. Wysoko w rankingu uplasowały się także Warszawa (230,08), Poznań (200,65) i Wrocław (178,11).

W gronie najmniej przedsiębiorczych samorządów w 2015 r. znalazły się gminy położone w regionach o niskim PKB per capita. Wskaźnik przedsiębiorczości przybrał najniższą wartość w Nowym Dworze (woj. podlaskie). Na 1 tys. mieszkańców przypadło tu jedynie 27,83 podmiotów gospodarczych. Niewielkie wartości wskaźnik ten osiągnął także w Wąsoszy w woj., podlaskim (30,59), Pruchniku w woj. podkarpackim (31,83), Rudniku w woj. lubelskim (32,62) i Górowie Iławieckim w woj. warmińsko-mazurskim (32,92).

PAWEŁ GĄSIORSKI/serwis samorządowy PAP

 

serwis samorządowy PAP

 12 odpowiedzi na “Panki nie są przyjazne dla przedsiębiorców!”

 1. Ginek pisze:

  Może by tak przedstawić jak wypadły sąsiednie wiejskie gminy w naszym powiecie? I w końcu pokazać jakiś poziom tych pomyj pisanych przez blogowca…

  • Jarosław Brzęczek pisze:

   Miejsce Miejscowość Firm /1000
   364 Kłobuck 105,57
   557 Krzepice 95,59
   939 Popów 80,52
   992 Wręczyca Wielka 78,72
   1093 Panki 75,7
   1232 Miedźno 71,92
   1290 Lipie 70,72
   1443 Opatów 66,99
   1469 Przystajń 66,23

   Niestety nie da się wstawić wykresu. Ranking ułożony w kolejności.

   Pozdrawiam
   JB

 2. Krzychu pisze:

  Wójt Praski nie wie jak to naprawić, buahahahaha,,, koń by się usmial,
  A wójt Mach w Przystajni dopiero to ma problem ????, w tym rankingu zajal znakomite 1469 miejsce!!! Gratulacje! Prawie 400 miejsc za Pankami,
  ????????????????

 3. Krzychu pisze:

  No i masz Ginek poziom tych pomyj.
  Poziom taki jak i redaktora. Trochę wystaje ponad gumolit ????

 4. Jarosław Brzęczek pisze:

  Ten ranking należy czytać w połączeniu z innym, inaczej niewiele on wnosi do meritum. Wójt Praski czy inni wójtowie nie mają magicznego wpływu na poziom samozatrudnienia. Miejsce gmin wiejskich jest najczęściej niższe niż gmin o charakterze miejskim czy łączonym. Panki mają całkiem sporo prywatnych przedsiębiorców nie tylko na tle powiatu, ale ogólnie województwa czy kraju.

  Według mojej oceny ten ranking należy zestawić z innym – udziałów dochodów własnych budżetu gminy w całym budżecie. Wtedy doskonale widać brak środków w gminie czyli ile należy uzyskać subwencji, dotacji itd., żeby budżet się domykał.

  W takim rankingu widać, że ilość przedsiębiorstw na terenie gminy ma niebagatelny wpływ na poziom inwestycji. Gdy gmina ma dochody własne niewielkie, to jest bardziej zależna od budżetu, poziomu bezrobocia, wzrostu gospodarczego itp. W takich zestawieniach królują miasta – szczególnie największe, dla przykładu Warszawa 77,43 proc., albo najbogatsza gmina w Polsce – Kleszczów 96,82 proc.

  Jeśli gminy mają mniej niż 50% dochodów własnych, planowanie inwestycji długoterminowych jest zagrożone, bo nie zależy od włodarzy gmin, a od subwencji, dotacji itp., które nie zawsze można z różnych powodów otrzymać. Przykładem na dzisiaj może być opisywana w klobucka.pl (również gminapanki.pl) postawa wójta Bogdana Praskiego.

  Kilkanaście gmin planowało inwestycje z udziałem dotacji na poziomie około 70%, ale Praski postanowił sprzątnąć całość dla siebie. Biedna gmina nie przesunie znikąd środków, gdy dotacji nie otrzyma – wójt traci w oczach mieszkańców, bo obiecał itp. Gmina z dużym udziałem własnym i stosunkowo niewielkim wykorzystaniem kredytów, w najgorszym razie na rok przed wyborami weźmie kredyt i będzie dotować mieszkańcom “solary” z własnych środków, by zyskać w oczach wyborców – dotąd jasne?

  To teraz jeszcze prostsze – najłatwiej mają te gminy, które dochody własne mają najwyższe. W naszym regionie to:
  Kłobuck 58,64%
  Panki 56,98%
  Krzepice 47,67%
  Wręczyca Wlk. 43,94%
  Popów 39,94%
  Przystajń 39,78%
  Lipie 39,55%
  Opatów 30,81%
  Miedźno 30,44%

  Przy tak dużych dochodach własnych, jakie mają Panki, inwestycji powinno być u nas multum.
  A tu proszę, okazuje się, że prawie najsłabsza gmina w regionie – Opatów, w okresie 2014-2016 miała na głowę mieszkańca inwestycji 998,00zł. Czwarta od końca Przystajń 1421,00zł, a najlepsza gmina wiejska – Panki – jedynie 853,00zł na mieszkańca.

  Tak było do zeszłego roku. W tym roku Panki w stosunku do naszego sąsiada – Przystajni wyglądają, jak ŻEBRAK przy królu.

  Wystarczy powiedzieć, że w same drogi powiatowe gmina Przystajń w tym roku inwestuje przy udziale środków własnych aż 51% – 9 273 568 zł – dzieląc to przez ilość mieszkańców, wydatki na drogi powiatowe – bez gminnych, w które też inwestują kilka milionów – daje 1562,00 zł na mieszkańca!!! DWA RAZY WIĘCEJ niż Panki w 3 lata łącznych wydatków, a przecież u sąsiada trwają non-stop inwestycje. Wybudowali most, przedszkole, kilka milionów idzie w wodociąg, setki tysięcy w chodniki przy drogach, Sukiennice, rynek, drogi gminne, docieplenia…

  W tym roku gmina Panki na drogi powiatowe nie wyda nawet 1,00zł. Według informacji z gminy na drogi gminne również nie są przewidziane większe środki. Dojdzie kawałek asfaltu na Pacanowie w kierunku Kuźnicy, gdy położony zostanie tam wodociąg.

  Jak często można przeczytać na tym portalu w komentarzach – Praski to doskonały “menedżer”. Bardzo proszę o przykłady, bo za cholerę nie umiem znaleźć, a naprawdę staram się szukać skrupulatnie.

  Pozdrawiam
  Jarek Brzęczek

 5. manieczek pisze:

  A PRZED REFERENDUM WOJT NA SESJI SIE CHWALIL ZE OD STAROSTY DOSTAL 7 MILIONOW NA INWESTYCJE GDZIE SA TE PIENIADZE POSZLY NA ZMIANE WYSTROJU W LAZIENCE A MOZE POCHLONELY JA KOSZTY SADOWE ALBO REKLAMOWA GAZETKA W PANKACH PL

 6. Eulalia pisze:

  W związku z tym, mieszkańcy gminy Panki żądają dostępu do morza, ewentualnie do gór !!!!! Wtedy będziemy otwierać takie same biznesy jak pozostałe gminy wiodące w tym rankingu ????. Żałosny artykuł ????

 7. manieczek pisze:

  LEPSZY TEN RANKING NIZ RZETELNOSC NADAWANYCH CERTYFIKATOW NP. FAIR PLAY I ODWRACANIE W TEN SPOSOB UWAGI OD PROBLEMOW WOJTA

 8. MIESZKANKA pisze:

  NIE PROBUJ WMOWIC ZE MIESZKANCY OD PRASKIEGO ZADAJA RZECZY NIEMOZLIWYCH I NIE MANIPULUJ CHCEMY DROG Z GWARANCJA CHODNIKA KTORY POPRAWI BEZPIECZENSTWO W DRODZE DO SZKOLY A ZA KTORY GMINA JUZ ZAPLACILA 2 LATA TEMU I DOSTEPU DO INFORMACJI PUBLICZNYCH KTORYCH SIE W GMINIE BRONI JAK NAJWIEKSZEJ TAJEMNICY PANSTWOWEJ .KONIEC MACHLOJKOW WOJTA KRYTYCH PRZEZ WACHOWSKA I 9 CIU WIERNYCH PRZYDUPASOW . JASNOSC PRZEJRZYSTOSC ETYKA HONOR PATRJOTYZM TO CNOTY Z KTORYM TA EKIPA ZAPOMNIALA PRZY KORYCIE….

 9. Andrzej pisze:

  7 mln nie będzie. W poniedziałek było zebranie w sprawie Panek o wykluczenie z pakietu Północnego w Częstochowie . I oczywiście wstępnie zostało przeglosowane , to było zebranie wójtów z trzech powiatów A co naj zabawniejsze od nas wysłali sekretarke.

 10. Jarosław Brzęczek pisze:

  Panie Andrzeju,

  tak po prawdzie, to nie wysłali sekretarki, a młodszego inspektora Barbarę Klimzę.

  I nie wstępnie wykluczyli Panki z jakiegoś paktu czy pakietu…, a spotkali się członkowie Klubu Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów Regionu Częstochowskiego w celu podjęcia uchwały umożliwiającej wykluczenie obecnych członków i przyjmowanie kolejnych.

  Podjęli tą uchwałę jednogłośnie, co przynajmniej w teorii wykluczenie Panek czyni realnym. Za kilka tygodni spotkają się zapewne znowu i wtedy zdecydują.

  pozdrawiam
  JB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *