bezchmurnie
18°
18°
wtorek
Reklama
Panki zakończyły szacowanie strat w rolnictwie
09 sierpnia 2018 r. | 08:17
0

Gmina Panki jako pierwsza na Śląsku zakończyła szacowanie strat spowodowanych przez suszę. Protokół w tej sprawie przekazano do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. W całym regionie śląskim działają komisje szacujące straty, w dwudziestu na 164 gminy biorące udział w tych pracach są one zaawansowane, a trzy gminy w województwie nie biorą udziału w liczeniu strat spowodowanych suszą.

Ostatniego lipca Rada Ministrów przyjęła uchwałę o programie pomocowym dla gospodarstw rolnych i rybackich, dotkniętych stratami spowodowanymi wystąpieniem suszy lub powodzi. Koszty programu realizowanego w tym roku, to wydatek budżetu państwa w kwocie około 800 mln zł. O procesie szacowania szkód poinformował w trakcie konferencji prasowej w Nakle Śląskim wicewojewoda śląski Piotr Kołodziejczyk. W swoim wystąpieniu zaapelował o przyspieszenie prac szacowania strat, by jak najszybciej uruchomić pomoc rządową dla rolników. Ze słów wicewojewody wynika, że klęska suszy mogła dotknąć ponad 80 proc. powierzchni i 63 proc. gruntów rolnych w województwie śląskim. Do piątkowego wystąpienia wicewojewody tylko 20 ze 164 gmin przekazało informację o szkodach w rolnictwie. Wicewojewoda śląski Piotr Kołodziejczyk mówił w trakcie konferencji: - Dwadzieścia monitorowanych przez nas gmin pracuje nad tym, by protokoły powstały jak najszybciej. Na chwilę obecną jedynie gmina Panki przesłała nam gotowe protokoły, a dalsze 6 gmin zakończyło prace i niebawem prześle wyniki, kolejne 14 gmin nadal szacuje straty.

Wsparcie dla rolników z gminy Panki, ma być przekazane zaraz po zakończeniu weryfikacji protokołu komisji. W pozostałych monitorowanych przez urząd gminach susza dotknęła niemal 7 tys. hektarów upraw, a straty sięgają ponad 30 proc. plonów. Wysokość wsparcia z rządowego programu dla rolników, którzy utracili 70 proc. i więcej plonów wynosi 1 tys. zł dopłaty do hektara. Ze wstępnych analiz urzędu wojewódzkiego, taka kwota będzie wypłacona w gminie Krzepice. Straty miejscowych rolników na 50 hektarach przekroczyły 70 proc. upraw. Przewidziano też dla rolników m.in. preferencyjne kredyty na wznowienie produkcji, gwarancje spłaty pożyczek i możliwość otrzymania ulgi w podatku rolnym.

JAROSŁAW BRZĘCZEK
Klobucka.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *