zachmurzenie duże
wtorek
Reklama
Pierwszy sukces Urszuli Bujak. Panki dostaną 460 tys. zł z RITów
29 stycznia 2019 r. | 10:49
8

Dotychczas w ramach wdrażania Regionalnych Inwestycji Terytorialnych ze środków RPO WSL 2014- 2020, w naszym subregionie wybrano ogółem do dofinansowania projekty na kwotę 341 mln zł, a podpisano już umowy o dofinansowanie na sumę ponad 300 mln zł.

Mamy jako subregion najwyższy odsetek już wybranych i zakontraktowanych projektów w województwie, jesteśmy też liderem wykorzystania RIT w skali kraju – mówił w ubiegłym roku prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk - to dowód dobrej współpracy między samorządowcami w subregionie oraz tego, że potrafimy efektywnie korzystać ze środków unijnych, na których rozdział mamy bezpośredni wpływ. Przypomnijmy, w 2013 roku wszystkie samorządy wraz z powiatem zaplanowały pozyskanie około 59,3 mln złotych z RIT. W roku 2018, kiedy dokonywaliśmy podsumowania (grudzień), kwoty pozyskane z tego źródła wyniosły ponad 64,2 mln złotych. Obecnie subregion skupia się na odnawialnych źródłach energii (OZE), na co przeznaczone zostaną również dodatkowe środki w wysokości około 6% całej puli, które uzyskano dzięki doskonałemu wykorzystaniu dotychczasowych kwot. Do połowy roku będą zapadać w tej sprawie decyzje, a od przyszłego roku pojawią się kolejne inwestycje dla mieszkańców. Obecnie zakwalifikowane propozycje zadań do dofinansowania i realizacji, to 21 samorządowych projektów związanych z efektywnością energetyczną i odnawialnymi źródłami energii (w połowie ub. roku). We wcześniejszym naborze, unijne wsparcie otrzymało 12 tego typu projektów z miast, gmin i powiatów subregionu północnego województwa śląskiego. Wszystkie 33 projekty to ok. 67 mln zł europejskiego dofinansowania. Przyjęcie do realizacji w drugim naborze aż 21 wniosków z naszego subregionu, to efekt zwiększenia puli na efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej.

Po długim okresie stagnacji, gdy gmina Panki nie otrzymywała żadnych środków, a nawet zaproszeń na spotkania w komitecie sterującym, coś drgnęło. W ubiegłym tygodniu ze spotkania z subregionem północnym, wójt Urszula Bujak przywiozła doskonałą wiadomość. Gmina ma przyznane 460 tysięcy złotych w ramach RIT na OZE. Za pozyskane środki, do końca marca zrealizowany zostanie projekt fotowoltaiki (pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych) dla hali sportowej w Pankach. Obecnie trwa ocena konstrukcji dachu hali pod kątem realizacji inwestycji. Gdyby ze względów technicznych nie było możliwości umiejscowienia paneli na dachu hali, to zostaną ustawione na podłożu gruntowym wokół budynku. To pierwsza od kilku lat pula pieniędzy dla gminy Panki od czasu, gdy poprzedni wójt skłócił się z pozostałymi członkami subregionu, próbując pozyskać znacznie więcej środków, niż zostało dla Panek przeznaczone. Wówczas gmina została odsunięta od wszystkich inwestycji, a sam wójt mówił, że RITy się skończyły. Dla niego faktycznie, jak widać nowa wójt nie jest karana za „grzechy” poprzednika i pieniądze dla gminy już pozyskała.

JAROSŁAW BRZĘCZEK
Klobucka.pl8 odpowiedzi na “Pierwszy sukces Urszuli Bujak. Panki dostaną 460 tys. zł z RITów”

 1. IRENA pisze:

  a ja pytam , który Wójt nic nie ” przywiózł ” ? widzę że w tych wszystkich artykułach coraz większa bieda umysłowa !

  5
  26
 2. Z gminy pisze:

  Gratuluję !!!

  28
  4
 3. Tobi pisze:

  Irena przypomnij sobie słowa twojego jebusis Bogusia który na jednej z sesji na której się wydało że chciał wszystkich podstępnie wydymać mówił on że ritow już nie będzie że to fikcja itp . A tu masz . Panki dostały z ritow. Brawo wójt tak dalej

  29
  4
 4. Arkadiusz pisze:

  Czy ty nie zdajesz sobie sprawy że twoje dzieci mogą się ciebie wstydzić czytając tę kurewskie bzdury? Irena!!!

  28
  3
 5. Ela pisze:

  Czy naczelny redaktor Kłobuckiej.pl mógłby zamieścić ile z RIT-ów dostały pozostałe gminy w powiecie czyli ; Kłobuck , Wręczyca Wlk. , Lipie , Opatów , Miedźno , Krzepice , Przystajń , może być w/g nieoficjalnych źródeł .

  19
  2
  • Jarosław Brzęczek pisze:

   Elu, w grudniowym wydaniu klobucka.pl,nie pamiętam teraz w którym numerze, było “oficjalne” zestawienie wszystkich środków z RIT dla gmin w całym powiecie.

   Można w każdej chwili kupić gazetę w wersji PDF z klobucka.pl

   Polecam

   22
   3
  • Ela pisze:

   Dzięki Jarku .

   18

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *