bezchmurnie
15°
15°
poniedziałek
Reklama
fot. OSP Zamłynie
Skandal goni skandal!
04 października 2018 r. | 10:53
13

Urzędnicy odpowiedzialni w gminie Panki za korespondencję z dziennikarzami i udzielanie w ramach obowiązków odpowiedzi na zapytania o informację publiczną, przez wiele miesięcy odmawiali przedstawienia rejestru faktur, o które zabiegał Paweł Gąsiorski prowadzący portal “gminapanki.pl”.

Pomimo, iż ciąży taki wymóg ustawowy, a dziennikarz uchylał przez SKO (Samorządowe Kolegium Odwoławcze) w Częstochowie wszystkie decyzje tutejszego urzędu, nie kwapiono się, by z obowiązków i nakazów prawa się wywiązać. Po wielu miesiącach „szarpania się” z oporną biurokracją i skierowaniu sprawy do prokuratury, Paweł Gąsiorski otrzymał wreszcie zestawienie za dwa miesiące 2017 roku.

Jak zwykle możemy się jedynie domyślać co było powodem opieszałości urzędu w wykonaniu ciążących na nim obowiązków, ale... W zestawieniu znajduje się wiele bardzo ciekawych informacji, w tym między innymi koszty organizacji dożynek gminno-parafialnych z 2017 roku. W zestawieniu ujęto na przykład dwukrotnie opłaty za wynajem nagłośnienia. Raz jest to Śląski Dom Aukcyjny Karolina M. na kwotę 6 120 zł, kolejnym razem PRO-ING Consulting Tomasz B. na kwotę 20 000 zł (dwadzieścia tysięcy złotych!). Razem 26 120 zł na oświetlenie i nagłośnienie sceny! Kwota zawrotna, co potwierdziliśmy w firmach zajmujących się wynajmem scen, świateł scenicznych i nagłośnienia estradowego. Profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie dożynek, to według słów właściciela firmy świadczącej od lat takie usługi od 3 tys. do 4 tys. złotych! To jednak nie wszystko . Usługa gastronomiczna w postaci cateringu świadczona przez lokalną firmę z Panek to aż 8 800zł Ochrona kolejne kilka tysięcy, a koszty wody – zapewne mineralnej – grubo ponad 1000 złotych. Całe ubiegłoroczne dożynki w Pankach kosztowały według wyliczeń aż 50 000 złotych To i tak zapewne nie wszystkie koszty, bo jak dowiadujemy się w innych gminach, taką imprezę szykuje się z reguły od czerwca, a faktury za niektóre atrakcje spływają często kilka tygodni po zakończeniu imprezy. Możliwe więc, że wydatki były znacznie wyższe. Istnieje też możliwość, że niektóre atrakcje nie zostały ujęte w budżecie Urzędu Gminy, a na przykład Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pankach. Do tych danych nie sięgaliśmy.

Mimo to kwota jest szokująca! To znacznie więcej niż Klub Sportowy w Pankach, który w 2018 roku otrzymał od gminy na cały rok (47 tys. złotych) pomimo, iż wychowuje obecnie około 80 piłkarzy w tym seniorów. W tym roku na dożynkach pojawili się dodatkowo spadochroniarze, Gosia Andrzejewicz, pokazy laserów i inne atrakcje. Ile więc wydano w tym roku? Gmina póki co nie ujawnia danych tłumacząc kilkutygodniowe opóźnienie w ujawnieniu danych koniecznością zebrania informacji z kilku źródeł… Takich problemów nie ma gmina Przystajń. Na zapytanie telefoniczne w ramach dostępu do informacji publicznej w kilka minut udzielono wyczerpującej informacji, iż sąsiedzi Panek na dożynki wydali około 21 600 złotych… Pozostawimy to bez komentarza. Chcielibyśmy jednak wiedzieć, co nasi czytelnicy o tym sądzą? Prosimy o opinie na adres klobucka.pl@gmail.com.

JAROSŁAW BRZĘCZEK
Klobucka.pl13 odpowiedzi na “Skandal goni skandal!”

 1. Lidka pisze:

  Nie można tu porównywać wydatków Panek na organizację Dożynek do Przystajni , Lipia czy Opatowa , nasza Gmina to “Ekstraklasa” można ją równać np. z takimi gminami jak Kleszczów , Rewal ,Rząśnia , samo to świadczą o tym wysokie nagrody za wykonywaną pracę , ile pozostałe gminy naszego powiatu nagradzały pracowników po 300,00-500,00 zł , odpowiedź nasuwa się sama , to tak samo jakby Warszawę porównać do Białegostoku lub Lublina.

  4
  15
  • Irek pisze:

   No to Lidka pojechałaś. Ekstraklasa buahahahaha. I porównywanie do Kleszczowa też nie na miejscu. A jakaż to gwiazda na dożynkach występowała i co to za atrakcje były że mamy usprawiedliwienie dla 50 tysięcy wyrzuconych na wypasioną imprezę dla VIP ów patrz koleżków Elki i Bodzia oczywiście za zamkniętymi drzwiami. A plebs niech się smalcem zatka i tanim piwem z kiełbasą z grilla.

   16
  • Jarosław Brzęczek pisze:

   Brawo Lidka. Tak właśnie należy “toczyć bekę” z tego urzędu. Już Cię lubię 🙂

   17
  • Lidka pisze:

   Do Kłobucka.pl : Jedynie pan zrozumiał ten przekaz , a temu co wsadził go na ten “urząd” na pewno jest mu wstyd za te 8 lat nie napiszę że “rządów” , bo obraziłabym innych. To tak jak wygłosił Premier Morawiecki na jednej z Konwencji PiS-u pewną anegdotę z telefonem od szwagra jak pyta ; “co robisz ?” , a ten mu odpowiada “nic , jestem w pracy “

   12
  • Ewa pisze:

   Dobrze ujęte .Brawo dla Pani.

  • Lidka pisze:

   Nie napiszę też że rządzenie go przerosło , bo żeby tak było to trzeba spróbować , dużą winę ponosi też Rada , bo gdyby nie afera z działką za OSP co niby miała powstać tam myjnia , to radni zrobili by z niego Króla , a Gmina była by monarchią. Dlatego uważam że 2 kadencyjność to dobre rozwiązanie , bo dłuższe rządzenie prowadzi do patologii. Ludzie później boją się sprzeciwić bo może kiedyś , coś tam …… , chodziarz dobrze wiemy że 80-90 % mieszkańców i tak nic nie będzie miała do czynienia z U.G , Tak jak napisał redaktor Kłobuckiej.pl że ludzie piszą komentarze, a potem je wycofują , a ja pytam czego się boją ? Ta patologia nie dotyczy tylko naszej gminy , bo takie standardy panowały za rządów PO-PSL .

   13
 2. IRENA pisze:

  Wójt zarządza dobrze Gminą i stać nas na takie wydatki , bo za dobrą pracę należy dobrze wynagradzać.

  1
  25
  • ele pisze:

   “Wójt zarządza dobrze Gminą i stać nas na takie wydatki” – w myśl zasady “Zastaw się a postaw się”.
   Dziurawe drogi, niewybudowany chodnik do szkoły przy ul. Tysiąclecia, zaniedbany budynek urzędu (nie ma docieplenia, dymiący piec), śmietnik przy oczyszczalni, budynki użyteczności publicznej w przeciwieństwie do Przystajni nie posiadają solarów.
   Spadochroniarze komu byli potrzebni? Chyba tylko podchmielonej gawiedzi.
   Gdyby gmina raz nie zorganizowała dożynek świat by się nie zawalił.
   A Pani mając na karku dług urządziłaby sobie wystawny bal?
   Z poważaniem.

   19
  • Ewa pisze:

   Ireno.nie zaszkodzi oszczędzać wtedy będziemy jak Kleszczów bogatą gminą to będziemy huczne bale robić.nie ma dróg ludzie lamp nie maja w niektorych miejscach wez sie zastanow co jest bardziej potrzebne.

   11
  • Ewa pisze:

   Wkolo to samo piszesz Ireno podaj jakieś konkretne przyklady a nie musi wygrac jaki on dobry i pracowity jaka gmina bogata na wsystko majá tylko niena to co trzeba już to nudne jest .

 3. Arkadiusz pisze:

  Wójt kiedyś powiedział że opłaca się przed wyborami zadłużyć gminę ugościć wszystkich i coś tam porobić bo ludzie nie widzą długu tylko cieszą się że w koło jest pięknie popili pojedli i poszli na wybory oddać na mnie głos.

  19
  1
  • lusi pisze:

   Czyli przespać całe 4 lata, a na koniec bum. Tak to ich styl. Jeszcze z wiosek ludzi na wybory podrzuci, Kiełbaską i okowitką poczęstuje i jest wynik.

   21
   1
 4. Arkadiusz pisze:

  Ponoć kolesie mu organizują autokary do podwoziu ludzi na wybory

  14
  1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *