zachmurzenie duże
24°
24°
niedziela
Reklama
klobucka.pl
Skandal! Uwaga na płatny audyt!
10 listopada 2017 r. | 16:47
31

Chyba tak powinniśmy nazwać tę wiadomość. Dotyczy ona głównie mieszkańców gminy Panki i to nie wszystkich, jednak warto przeczytać, bo słowo SKANDAL to za małe słowo, by określić to, co wyrabia się w pankowskim urzędzie.

Być może to przypadek, jednak nowy numer klobucka.pl pojawił się w sklepach i chociaż jeszcze nie zdążył na nim wyschnąć tusz, a już doszło do istotnych zmian dla mieszkańców Panek i okolic w kwestii płacenia za audyt.

Chodzi o program PONE, do którego kwalifikuje się około 200 mieszkańców tej gminy, mających otrzymać wsparcie finansowe przy wymianie pieców C.O., okien, drzwi zewnętrznych lub ocieplenia domów.

Być może to zbieg okoliczności, ale po ukazaniu się naszego artykułu nie trzeba już płacić kilkuset złotych za audyt – stał się on dobrowolny, chociaż jeszcze w poniedziałek miał być płatny, a mieszkańcy informowali, że jego koszt ma oscylować pomiędzy 150,00 zł, a 500,00 zł. Niestety pomimo prób rozmowy z wójtem w tej właśnie sprawie, nie udała się ta trudna sztuka. Mieszkańcy czekający w kolejce do złożenia podpisów byli świadkami, jak nerwowo reagował na próbę rozmowy i chował się w gabinecie. Sekretarz była również niedostępna – w tym czasie miała interesantów, a kilka prób rozmowy telefonicznej było nieskutecznych – nie odebrała połączenia.

W artykule „EKO ABSURD Z PŁATNYM AUDYTEM W TLE” napisaliśmy o umowach, które mieszkańcy podpisywali w urzędzie w poniedziałek 6 listopada. Nie otrzymali kopii umów, a te nie zawierały daty i podpisu wójta. Niejako przy okazji informowano interesantów o odpłatnym audycie. Jednak o nim nie było zapisu w umowach – jak informowali mieszkańcy. Skoro jednak nie mają kopii – nie wiedzą nic na pewno.
Dzisiaj na drzwiach zewnętrznych urzędu i tych do pokoju nr 16 gdzie znajduje się referat inwestycji, pojawiła się informacja, którą dołączamy na zdjęciach – iż audyt jest nieobowiązkowy, a odpłatność za niego dobrowolna.

Na wywieszonych kartkach nie ma podpisu wójta. W gminie przed godziną 15:00 nie było osoby kompetentnej, by udzielić nam informacji. Gdyby audyt był obowiązkowy mieszkańcy wydaliby łącznie od kilkunastu do stu tysięcy złotych – tylko w tej transzy, a przecież wymiana m.in. kotłów rozłożona jest na kilka lat. W poniedziałek odpłatny audyt wydawał się być obowiązkowy, a beneficjenci mieli za niego płacić. Pytanie tylko – komu i dlaczego dzisiaj już nie muszą.

Trudno ocenić czy możemy tutaj mówić wyłącznie o skandalu. Jak napisaliśmy w dzisiejszym artykule – sprawą powinno zająć się Centralne Biuro Antykorupcyjne. Całość wygląda bowiem bardzo podejrzanie.

JAROSŁAW BRZĘCZEK
Klobucka.pl31 odpowiedzi na “Skandal! Uwaga na płatny audyt!”

 1. Praszczyk pisze:

  Ciekawe czy zwrócą kasę

  • Olo pisze:

   Jezeli otrzymał Pan audyt to za co mają zwracać pieniądze? Czy usługa nie została wykonana?
   Jedyne do czego można się tu doczepić to brak przejrzystej umowy. Aczkolwiek wina jest także po stronie mieszkańców że nie domagają się egzemplarza umowy

 2. Olo pisze:

  A to jak prawidłowo dobrać kocioł? Kalkulator doboru kotła w necie wystarczy? Wpisać powierzchnię i jest ok??

 3. bogdan pisze:

  olo to ze gmina lamiac prawo bierze kase za audyt to wina mieszkancow. ty sam jestes tez chyba niezlym oszustem to jest jawny przyklad okradania pankowskiej spolecznosci .jakby sie to nie wydalo to ciagnal by dalej kase ale mleko sie rozlalo

  • Olo pisze:

   więc te pieniądze brał urzędnik gminy?? to oszust w takim razie, takich macie urzędników w gminie, zgłoś to do cba a nie tylko na forum piszesz

   Dlaczego wg ciebie jestem oszustem? bo uważam że odpowiedni dobór kotła odbywa się właśnie poprzez audyt? a wiesz moze co to wogole za dokument ten audyt czy tylko piejesz żęby piać? masz jakiekolwiek pojęcie w tych sprawach czy tylko rzucać oszczerstwa potrafisz na prawo i lewo? skoro ja jestem oszustem to kim ty jestes? cebulakiem?
   dobór kotła jak i cała modernizacja budynku powinny zostać poprzedzone audytem, nadal tak twierdzę, skoro jestem wg ciebie oszustem to napisz może dlaczego?

 4. Ela pisze:

  Tum powinna zająć się CBA , bo to nie może tak być że audyt jest płatny albo nie , od tego jest urzędnik żeby spojrzeć w tabelę i dobrać kocioł i uważam że Urząd nie powinien pobierać za to pieniędzy . Nieobowiązkowa to może być tylko ” tacka” w kościele , bo za usługę to obowiązuje już cennik. Nie można robić z petentów ” baranów” i jeszcze obarczać ich winą że czegoś nie dopatrzyli , bo od tego jest urzędnik . Brawo dla redaktora Kłobuckiej.pl za wykrycie afery.

  • Olo pisze:

   urzędnik jest od dobierania mocy kotła? a to dobre… ma spojrzec w tabelę? jaką qwa tabelę??!! urzędnik od tego jest wg Pani?? a to Pani jest od pobierania pieniędzy i stawiania wymagań czy jak??
   podpowiem Pani że w urzędach nie pracują ludzie którzy potrafią zrobić audyt bo normalnie urzędy nie zatrudniają ludzi za takie stawki. zaraz znalazłby się dziennikarzyna który stwierdziłby ze pan xyz zarabia 15 czy 20 tys zł. i ze to wielki skandal. dlatego ludzie ktorzy zajmują sie tworzeniem takich dokumentów (i innych) pracują jako freelancerzy.
   nie jestem z waszej gminy, nie robię audytów i mam gdzieś jaki będziecie mieć kocioł zamontowany ale dostaję białej gorączki jak słyszę ze urzednik ma wam dobrać kocioł za pomoca jakiejś tabeli. no paranoja jakas. skoro nie ma Pani pojęcia w tej sprawie to niech się Pani nie ośmiesza na tym forum
   urzędnik jest od pozyskania dotacji i od jej rozliczenia, nic się Pani nie stanie jeżeli też się Pani zaangażuje w ten projekt. jak coś robicie to róbcie to dobrze

   a na miejscu gminy w żadnym razie nie pozyskiwałbym dotacji na docieplenie czy wymianę stolarki. w ogóle jestem przeciwny takim dotacjom. niedlugo wam zaczną dotować lodówki bo bardziej energooszczędne, albo nowe zyrandole

 5. Zenek pisze:

  Jak Praski pozwolił to brała kasę
  U nas wszystko wolno robić

 6. Leszek pisze:

  Co do audytu energetycznego budynku (tzw .OZC) to uważam że warto zrobić ( cena też nie jest zła 150,00 zł 500,00 zł ) bo inwestycja którą planujemy nie jest tania mimo dofinansowania, a dobór kotła CO jest ważny , byle tylko audyty robiły osoby znające się na tym , bo zrobienie takiego wyliczenia nie jest proste .

  • Olo pisze:

   cena jest promocyjna ale Pan tu tego nie wytłumaczy, ma być za darmo rozumie Pan? albo najlepiej niech mi dopłacą gotówką za to że chcę
   natomiast tego nie powinien robić urzędnik nawet jeśli się na tym zna, to niestety śmierdzi na kilometr

 7. tomaszek pisze:

  Leszek nie wmawiaj ludziom glupot ze 150. 500 zl powinni zaplacic ze to dobre itp. jak zwykle u nas w gminie chcialo sie ludzi ubrac ale tym razem sie nie udalo . prawda jest taka ze nasz samorzad okrada swoich mieszkancow zwyklych ludzi po to zeby miec na imprezy dla vipow typu budmet jedrycha dygudaj ekomex itp . ktorzy pozniej mu sie odplaca i daja mu kase na kampanie wyborcza za to im sie bedzie umarzac podatki . w pankach pracuje coraz wiecej ukraincow co ma pewny wplyw na niskie zarobki w naszej gminie od nich w 70procentach nie zarejestrowanych nikt nie placi zusu ani podatkow ale co tam wojtowi ktory za swoje podboje dostaje 10000 zl miesiecznie. niech jezdzi z sekretarz na ukraine za nasza kase i zalatwia tania sile robocza zaprzyjaznionym firmom a mowi ze podpisal umowy partnerskie korzystne dla gminy jakie pytam sie bo jak dotad niczym co jest skrywane w wielkiej tajemnicy sie nie pochwalil . LUDZIE OTWORZCIE OCZY >………

  • Ela pisze:

   Do tomaszek : W tym co piszesz to może jest i trochę prawdy , bo ci panowie to raczej nie filantropi , a biznesmeni , tylko czy Bodzio wie że III RP i rządy PO-PSL się skończyły ? Czy dalej by ” tańczył ” na cienkim lodzie ?

  • Olo pisze:

   a właśnie że powinni, w większości gmin przy wymianie źródła ciepła robi się audyty. a jeżeli prawdą jest że kosztuje to u was 150zł to o czym my mówimy…

 8. Mieszkanka pisze:

  A może pora znaleźć dobrego informatora, wiarygodnego, co zna się w tematyce UE i dotacji?
  Dlaczego nikt nie napisze, że Gmina dokłada z własnego budżetu do PONE? Że tyle się robi dla mieszkańców, począwszy od projektu solarnego z Gminą Przystajń już zakończonego, gdzie na własne barki wzięła rozliczanie projektu za dwie Gminy, przez poprawnie złożony wniosek będący w ocenie obecnie na PV, solary i gruntowe pompy ciepła dla ponad 500 mieszkańców, po PONE na wymianę kotłów dla blisko 190 mieszkańców?
  Dlaczego pan “redaktor” nie doszkoli się z tematyki projektów unijnych, tylko komentuje niezgodnie z prawdą wszystkie projekty jakie podejmuje Gmina? Jeżeli ktoś myśli, że pozyskanie dotacji jest takie proste to gratuluję:) Wiele osób temu nie podołało w kwestii rozliczenia, te kwestie niektóre osoby może przerosły…dlaczego nikt tak do tematu podejdzie? To jest dopiero skandal i wprowadzanie informacji publicznej w błąd… przez niedouczoną redakcję…
  PS. PONE nie obsługuje Gmina, tylko zewnętrzny Operator, może którego też przerosło społeczne oburzenie mieszkańców podjudzanych przez takie brednie? Dlaczego nikt nie wziął pod uwagę, ze to Gmina chce obronić mieszkańców biorących udział w PONE przed dodatkowym uiszczaniem opłaty komuś za audyt, nie Gminie, który już i tak został wykonany w usłudze Operatora, bo w ten sposób składano wniosek do WFOŚiGW?
  Zachęcam redakcję do zaznajomienia się z regulaminem WFOŚiGW również odnośnie dat umów z mieszkańcami, ogólnie dostępnego, nim następnym razem redakcja będzie żywić się z taniej sensacji niezgodnej z prawdą i podburzaniem mieszkańców.
  Skoro tak źle jest w gminie, nikt nie jest zadowolony, dlaczego chętnych do udziału w takich unijnych projektach nie brakuje, a wręcz przeciwnie, jest ich mnóstwo? Niech pan Redaktor na to odpowie, a nie karmi ludzi bredniami, jak karmi inne gminy ościenne w taki sam sposób… Wzywam do rzetelnej informacji droga redakcjo….

  • Ela pisze:

   Do mieszkanka : Skoro Gmina jest tak transparentna , to pytam dlaczego nie potrafią odpowiedzieć na pytania redaktorowi Kłobucka.pl , tylko swoją odpowiedź kwitują “ucieczką”.

  • Olo pisze:

   zapewne redaktor nie skontaktował się z operatorem PONE bo nie wie że taki ktoś jest, albo nie wie czym taki operator się zajmuje. naoglądał się filmów, poczuł krew i zrobił takiego gniota który prostych ludzi porwał. a na dotacjach sie nie zna, niech lepiej pisze o KGW bądź spotkaniu sołeckim

   swoją drogą czy to nie operator powinien przygotować audyty dla każdego budynku? jeżeli to zrobił to kto robił dodatkowy audyt? (w takim przypadku zupełnie niepotrzebny)

   jesteśmy operatorem w kilku miastach na Śląsku, my nie mamy tego problemu – w ramach umowy operatorskiej wykonujemy audyt dla każdego budynku i jest po problemie. Panki przegapiliśmy, ale widząc roszczeniowe podejście mieszkańców mogę stwierdzić że pominęliśmy szczęśliwie:)

   nie jestem fanem waszych włodarzy ale pod względem OZE i dotacji dla mieszkańców ktoś w gminie robi dobrą robotę. Ludzie tego nie doceniają, a wystarczyłoby spojrzeć ile robi się (a raczej nie robi) w sąsiednich gminach….
   i zaczynam rozumieć podejscie niektorych urzedników w gminach ze “dla mieszkancow nic nie robimy bo z nimi tylko klopoty sa i pretensje”

 9. tomaszek pisze:

  Do mieszkanki . przeciez umowy byly podpisywane w gminie to co melesz ozorem zwalajac na firme zewnetrzna. to gmina urzad odpowiada za to co sie dzieje w jej budynku.

 10. tomaszek pisze:

  Wedlog ciebie pewnie z gminy wyplywaja zetelne informacje . Jestes wiec tak samo zaklamana jak Praski i jego swita ktora juz sie pogubila w tych klamstwach.

  • Mieszkanka pisze:

   Rzetelne informacje to takie, szczególnie te publiczne, które są sprawdzone także w innych źródłach. Dlaczego redaktor nie porozmawiał z Operatorem PONE? Dlaczego nie porozmawiał z Doradcą Energetycznym WFOŚ, który opiekuje się gminą Panki i opiekunem projektu PONE w gminie? Skoro redaktor nie uzyskał żadnych informacji od urzędników, to skąd brednie jakie pisze? Może trzeba się umówić z kimś w Urzędzie, jak to się praktykuje winnych gminach, bo szczerze, ludzie pracują i mają obowiązki, a nie czekają kiedy “redaktor” wejdzie szukając sensacji…
   A skoro gmina odpowiada za to co się dzieje w Urzędzie, ma prawo przestrzec mieszkańców przed “naciąganiem” ich na pieniądze,które w ich imieniu uiściła już Gmina, skoro dostała uchwałą WFOŚ decyzję pozytywną o przyznaniu dotacji i pożyczki?
   Poczytajcie ludzie, a nie wierzcie jednemu redaktorowi….

  • Ela pisze:

   Do mieszkanka : Ok , szkoda tylko że urząd przestrzegł mieszkańców przed “naciągaczami ” dopiero po nagłośnieniu sprawy przez tygodnik Kłobucka.pl .

 11. tomaszek pisze:

  to czemu kartka informacyjna ze oplata jest dobrowolna nie zostala powieszona na poczatku tylko dopiero po publikacji gazety o bezprawnym pobieraniu oplaty . odpowiem . bo wojt myslal ze to sie nie wyda .

  • IRENA pisze:

   No to Wójt na pewno wyciągnie konsekwencje wobec pracownika który to nadzorował i naraził mieszkańców na straty .U Bogdana Urząd Gminy musi być transparentny.

  • Mieszkanka pisze:

   I znowu wszyscy wierzą w to, co napisano, że po publikacji….wcale nie, tydzień wcześniej już informowano mieszkańców o tym fakcie, wiem osobiście… bo jak normalny człowiek umówiłam się i dostałam wszystkie informacje w Urzędzie…a ponieważ zmiana regulaminu PONE musi być uchwalona na sesji , to to już wymysł prawny odgórny, bo na sesje się czeka… A PONE nadzoruje Operator, przypominam!!!

 12. tomaszek pisze:

  A ja jak poprosilem o wzor umowy bo chce ja na spokojnie w domu przeczytac to mi pani odmowila powiedziala ze umowe nalezy podpisac na miejscu . Ale ty jestes hipokrytka.

  • Mieszkanka pisze:

   To jest chyba normalne, że umowy trójstronne podpisuje się w Urzędzie… a jak pan chciał przeczytać, wystarczyło to zrobić na miejscu w Punkcie PONE, do czego on służy… Skoro jest Pan uczestnikiem projektu należy czekać swobodnie na swoją kolejkę zgodnie z harmonogramem i ankietą, a skoro nie jest Pan uczestnikiem, to po co Panu ona?
   PS. Nie przypominam sobie, byśmy byli na “ty”, więc proszę bez oceniania mnie personalnie słowami jakimi Pan użył, bo skoro taki Pan odważny, proszę się ujawnić, a nie “smarować” jako anonimowy uczestnik dyskusji kogoś, kogo Pan nie zna, bo to słabe…

 13. Mieszkaniec pisze:

  Czy w tym zamieszaniu nie chodzi o osobę p. Michała Cz., który wykonywał audyty – to chyba ta osoba jest autorem tego zamętu i dezinformacji.

 14. MIESZKANKA pisze:

  A TY czemu sie nie podpisujesz mieszkanko .haha podszywasz sie pod pracownice urzedu ,a moze rzeczywiscie nia jestes a biorac pod uwage jak bronisz praskiego to pewne ze mu regularnie robisz l…a.

  • Mieszkanka pisze:

   Przepraszam, ale w którym miejscu podszywam się pod pracownika Urzędu? Zwyczajnie przykro, że zamiast zająć się rzetelną informacją ktoś oczernia wszystkie gminy jak tylko idzie obok: Żarki, Starcza, itd. Wystarczy zwyczajnie mieć trochę wiedzy w tematyce oraz doświadczenie, by móc dyskutować na forum, nawet tutaj z Państwem, ale widzę, że ich brak prowadzi tylko i wyłącznie do ataków poniżej pasa tekstami prosto z marginesu… Tak niestety to wygląda, gdy komuś wiedzy brakuje i próbuje atakować tak marginalnie i rynsztokowo… bądźmy ludźmi na poziomie, bo póki co żadnego sensowego argumentu nie przeczytałam od Państwa… Proszę dotrzeć do źródła informacji RZETELNEJ, a nie rzucać pomówienia, za co w rzeczywistości nie- wirtulanej grożą paragrafy…. każdy potrafi być anonimowy w internecie, ale to co pisze, zostaje, więc więcej powagi ludzie

 15. niewazne pisze:

  Audyt powinien być dobrowolny i w zwiazku z tym indywidualnie płatny. Wiem jakiej mocy mam kocioł, wiem czy mi wystarcza czy nie – nie potrzebuje wiedzieć więcej. Pozyskiwanie kasy unijnej nie jest łatwe i projekty musza być pisane tak aby zostać jak najlepiej ocenione, stąd też czesto pojawia się w nich konieczność wykonania audytu aby sie unia nie dop…liła że pieniądze wydane nieracjonalnie itp. Sprawa nie jest ani prosta ani jednoznaczna, ale audyt jest ludziom tak naprawdę na ch.. potrzebny.

 16. As Pik pisze:

  Jak traktowany jest Brzęczek przez wójta i jego świtę widać na wideo. Byłem w urzędzie, jak przyszedł i chciał pozyskać informacje. Pod 16 nie dostał nic, a wójt warknął na niego i zamknął mu drzwi do sekretariatu. O dobrowolnym audycie nie było żadnej mowy. Umowy nie dostałem i nie wiem co podpisałem. Ufać powinienem urzędowi, ale po takich numerach zwyczajnie im nie wierzę i cieszę się, że jest taki Brzęczek, co im patrzy na ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *