zachmurzenie duże
11°
11°
poniedziałek
Reklama
Strajk nauczycieli. Wystąp do pracodawcy o wypłatę zasiłku opiekuńczego!
08 kwietnia 2019 r. | 08:59
5

W związku ze strajkiem nauczycieli, rodzice nie muszą szukać opieki dla swojego dziecka. Mogą zająć się nim sami i wystąpić do pracodawcy o wypłatę zasiłku opiekuńczego.

ZUS przypomina, że zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom nie tylko wtedy, gdy ich dziecko zachoruje.

Można go otrzymać także wówczas, gdy dziecko jest zdrowe, ale nastąpiło nieprzewidziane zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza. Otrzymać go można na zdrowe dziecko, które nie ukończyło jeszcze ósmego roku życia i nie ma innych członków rodziny, którzy mogą zapewnić mu opiekę - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Zamknięcie żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego lub szkoły, do których uczęszcza dziecko jest traktowane jako nieprzewidziane, jeśli rodziców zawiadomiono o tym w terminie krótszym niż 7 dni przed zamknięciem. Prawo do zasiłku mają na równi matka, jak i ojciec dziecka. Zasiłek może otrzymać jednak za dany okres tylko jeden z rodziców, czyli ten który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę.

Wysokość zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia. Rodzic, który chce uzyskać taki zasiłek, musi złożyć swojemu pracodawcy wniosek i dołączyć do niego oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły. Zasiłek opiekuńczy przysługuje niezależnie od okresu ubezpieczenia.

Przysługuje on nie tylko osobom zatrudnionym na umowę o pracę, ale tym, które są objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym w ZUS, np. pracujący na umowie zlecenie lub w prowadzą własną działalność gospodarczą.

Potrzebne oświadczenia i wnioski

Dokumenty, które należy złożyć w swoim zakładzie pracy niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego to oświadczenie rodzica o nieprzewidzianym zamknięciu placówki oraz wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15. W przypadku, gdy zasiłek jest wypłacany przez ZUS złożyć trzeba ZAS-36 czyli oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat i dodatkowo zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników albo ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych oraz ZAS-36. Druk wniosku można pobrać ze strony internetowej ZUS albo w osobiście w ZUS. Można także go wydrukować po wypełnieniu - w formie elektronicznej na profilu PUE ZUS.

Maksymalnie 60 dni w roku

Zasiłek opiekuńczy zarówno na zdrowe, jak i chore dziecko do lat 14, przysługuje maksymalnie przez 60 dni. Nie zależy on od liczby osób uprawnionych do zasiłku, liczby dzieci lub członków rodziny, którzy wymagają opieki.

Na dziecko powyżej 14 roku życia lub innego członka rodziny zasiłek przysługuje tylko przez 14 dni. Na dziecko niepełnosprawne powyżej 14 roku życia - 30 dni.5 odpowiedzi na “Strajk nauczycieli. Wystąp do pracodawcy o wypłatę zasiłku opiekuńczego!”

 1. Leszek pisze:

  Jak im nie pasuje 4 tyś za 16 godz tygodniowo to wygonić do zamiatania ulic za minimalną

  3
  4
 2. nowy stary pisze:

  Powtarzam. Z tego co wiadomo, to program podwyżek dla nauczycieli trwa już od roku i rządzący zapowiedzieli kontynuację teraz i w latach następnych – i to jest rzekomo powodem do strajku. A nie strajkowano gdy podwyżek nie było za rządów Platformy – czyli nauczyciele ludzie światli dają się wodzić za nos politykowi starego układu, który chce przed wyborami zaszkodzić PiS-owi, bo rządy PiS zbytnio podobają się większości. No chyba że polscy nauczyciele zdecydowanie chcą powrotu Platformy do władzy i znowu kilkuletniego braku podwyżek dla nauczycieli. Sorry – taką mamy inteligencję. ________ Dziś już więcej wiadomo co to za strajk. Broniarz powiedział że trzeba zrobić wszystko aby “dobra zmiana”/czyli rządy Prawa i Sprawiedliwości/ trwała jak najkrócej. Wciągnął nauczycieli w opozycyjną akcję polityczną. Dziwię się że nadal tego nie wiedzą.

  1
  4
  • Bono pisze:

   Jest niewiele lepiej niż było. Socjalizm powinien upaść w 1990 roku a tu dalej kwitnie. Dopóki nie zrozumiecie że jest coś więcej niż PiS i PO dopóty będziemy żyć w bagnie. Amen

 3. Leszek pisze:

  Tylko nauczyciele mają po dwie emerytury po 1300 zł, A rolnik czy sklepowa 890 zł na rękę , i taka sprawiedliwość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *