zachmurzenie duże
wtorek
Reklama
Szereg nieprawidłowości po kontroli RIO w Urzędzie Gminy Panki
29 marca 2024 r. | 14:08
24

Inspektorzy Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach przeprowadzili kontrolę w Urzędzie Gminy Panki, podczas której wykryli wiele nieprawidłowości w zarządzaniu gminą.

Kontrola obejmowała kompleksową gospodarki finansowej Gminy Panki za okres od 1 stycznia 2019 r. do dnia zakończenia kontroli.

W kolejnych dniach postaram się większość nieprawidłowości omówić.

W zakresie zamówień publicznych RIO zauważyła, że w 2019 r. przeprowadzono postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na realizację zadania pn. „Przebudowa drogi gminnej ul. Głębockiego w Pankach” (wartość umowy 416.779,84 zł), w którym:
- zaniechano opisania przedmiotu zamówienia za pomocą specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych, tj. dokumentów wymaganych zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1986 z późn. zm.),
- zaniechano wezwania wykonawcy, którego oferta została uznana za najkorzystniejszą, do złożenia wyjaśnień lub uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych, pomimo że przedłożone przez niego dokumenty nie potwierdzały spełniania przez niego warunku polegającego na posiadaniu zdolności kredytowej lub środków finansowych w wysokości nie mniejszej niż 300.000 zł w okresie nie wcześniejszym niż 1 miesiąc przed upływem terminu składania ofert.

Z przedłożonej przez wykonawcę wymaganej przez zamawiającego na potwierdzenie spełnienia tego warunku opinii bankowej wynikało, że bank dokonał analizy wg stanu na 31 marca 2019 r., a więc na 5 miesięcy i 16 dni przed upływem terminu składania ofert.

Zamawiający zaniechał natomiast wezwania tego wykonawcy do uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych, udzielając zamówienia wykonawcy, który nie wykazał spełnienia warunku udziału w postępowaniu, naruszając tym samym przepisy art. 26 ust. 3 oraz art. 7 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2018 r., poz. 1986 z późn. zm.).

Czynności w zakresie przygotowania dokumentacji inwestycyjnej i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wykonywali pracownicy Inspektoratu Inwestycji i Infrastruktury. Nadzór w tym zakresie sprawował Kierownik tego Inspektoratu.

Wniosek nr 1
Wzmocnić nadzór nad pracownikami Urzędu Gminy Panki w zakresie:
- prawidłowego opisywania przedmiotu zamówienia, zgodnie z wymogami art. 103 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r., poz. 1605 z późn. zm.),
- rzetelnej oceny podmiotowej wykonawców pod kątem spełnienia warunków udziału w postępowaniu wraz z każdorazowym przeprowadzeniem procedury jednokrotnego uzupełnienia przez wykonawcę podmiotowych środków dowodowych, jeżeli wykonawca, którego oferta została najwyżej oceniona, nie wykaże spełnienia warunków udziału w postępowaniu, stosownie do art. 128 ust. 1 oraz art. 16 i art. 17 ust. 2 ww. ustawy Prawo zamówień publicznych, mając na uwadze art. 68 i art. 69 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2023 r., poz. 1270 z późn. zm.).

PAWEŁ GĄSIORSKI24 odpowiedzi na “Szereg nieprawidłowości po kontroli RIO w Urzędzie Gminy Panki”

 1. Małgosia pisze:

  szereg? A widział Pan żeby kiedykolwiek nie było? bździny do entej potęgi.

  1
  5
  • Edzio pisze:

   Czas na zmiane władzy razem z radnymi
   Dajmy szansę nowym .

   6
   1
  • Miły pisze:

   Swoją drogą ciekawy tok rozumowania że nieprawidłowości nie są wina rządzących a ludzi którzy startują w wyborach 🤦‍♀️. Jakie to ludzkie sukcesy przypisywać sobie a porażki sąsiadom. Do błędu trzeba umieć się przyznać i wyciągnąć z tego wnioski.

   2
   2
 2. Anna pisze:

  najlepiej Państwu z Leśnej, przepraszam wielmożnemu państwu i jeszcze panu Jarosławowi, przyjacielowi Andrzeja i Bogdana. Wtedy to będą popisy. Jeszcze brakuje “guru” ekowytwórcy i z tej ulicy wdoway po najbardziej s.p. zasłużonym radnym, która zna wszystkie sprawy mieszkańców gminy, nawet te najbardziej osobiste, przyjaciółka sprzedawcy artykułów z jesiennego święta. Brakuje do towarzystwa zacnego Pana Kazimierza, walczącego o Polskę ludową

  2
  3
  • mieszkaniec pisze:

   Do Anna : czy mam dobry tok myślenia , co do tych osób . Podam inicjały : państwo z Leśnej ? , J.K ,,,, M.P. ,,,, B.M. ,,,,, K.B . ,,,,,,,

  • Do Anny pisze:

   Aniu kochana dlaczego nie napiszesz wprost kogo masz na myśli ?? Czego się boisz że każesz się nam prostym ludziom domyślać o kim piszesz ?? Chyba że piszesz byle coś napisać ? A tak na marginesie masz teraz u władzy krystaliczne osoby ?? Kobieto weź się lepiej za pieczenie ciast niż politykę.

  • Aneta pisze:

   zmarłych też ruszacie zazdrosne kobiety wstyd dla urzędu gminy!

 3. Anna pisze:

  A kiedy było bardziej uczciwie? mam wymieniać co się działo za poprzednika? Wymień mi jedną nieuczciwość Bujak to postawię dobrą flaszkę, byle prawdę napisz, a nie kłamstwo bo inaczej to pomówienie

  1
  1
  • Miły pisze:

   Wymień jedną nieuczciwość pozostałych kandydatów ?? Widać kobieto że bardzo kibicujesz obecnej władzy i plujesz jadem na pozostałych. Tylko tak potrafisz przekonać żeby głosować na obecną władzę ?? Skoro jest tak dobrze to chyba nie mamy się czego bać i mieszkańcy zostaną przy pani Bujak ?? Więc wrzuć na luz i poczytaj książkę ( chyba że to zbyt trudne ) 😘

   1
   1
 4. Anna pisze:

  Czy ja napisalam że kontrkandydaci są nieuczciwi? gdzie ? czytanie ze zrozumieniem się kłania

  • Miły pisze:

   A kto z komentujących pisał o nieuczciwości ? Też masz problem z czytaniem ? Ale to już wiemy. Usilnie bronisz władzy co tylko sugeruje że albo pracujesz w gminie albo czerpiesz z niej korzyści.

   2
   2
  • Do Miły pisze:

   Cały czas piszesz z Panią Sekretarz
   więc trafiłeś!
   A dla czego gmina odmówiła zrobić kontrolę ujęcia wody?
   Że wyjdzie że ujęcie jest porażką!
   Teraz w obietnicach czytamy kolejne ujęcie wody będzie robione?
   Kto za to zapłaci kolejne 6 mnl zł a miało kosztować tylko 2 mln a zaraz zrobi się 15 ml.
   Zadajmy sobie pytanie czy Panki stać na takie wyskoki bez efektu.

  • Antonina pisze:

   wybierajmy faceta będzie spokój i porządek.jutro o 18 spotkanie w OSP. z Panem Wystalskim.Może przyszła pora na zmianę. Ciekawe co na nieprawidłowości mówią Alibabki jak to ktoś kiedyś nazwał Panie : Panią Wójt , Sekretarz Skarbnik i Przewodniczącą Rady . O czym tutaj w ogóle mówić jak Gmina wygląda teraz po 5 latach to jak będzie wyglądać po następnych 5 latach . Mam nadzieję że ludzie w Pankach pójdą po rozum i skończy się władza absolutna ,nepotyzm , i dbanie tylko o swój interes.

   1
   2
 5. Daniel pisze:

  kurrrwa, dajcieee już spokój, niech ludzie wybiorą ą

  2
  1
 6. Arek pisze:

  lepiej zrobić skatepark według Pani Kasi, a to że ludzie wody nie mieli to ich problem, u pani najwidoczniej była więc co się rzucacie. Sól w oczach, że ujęcie jest i funkcjonuje, proszę przeczytać informator gminny, znalazł się też w Pani skrzynce chociaż nie powinien, szkoda go dla Pani.

  2
  4
 7. Mieszkaniec pisze:

  Jakie Ujęcie wody?
  Czemu na sesjach Pani wójt nic nie mówi że zima rozerwała bufor i ile to kosztowało?
  Skatepark czekamy na konkurs kto wygra po pierwsze.

  3
  1
  • Ola pisze:

   Po 1. Pani wójt mówi o tym co chce, przecież nie będzie się chwalić ze zimą rozwaliło zbiornik na ujęciu, a przy roztopach był problem z zanieczyszczoną wodą (informacja wojt na klobuckiej.pl) ani o ilościach dodawanego chloru zamiast ozonou. Przecież chlor tani jak barszcz a że dla zdrowia gorszy to co z tego. Wójt i sekretarz stać na filtry do wody.
   Po 2. Kilka dni temu była informacja na kłobuckiej.pl że przyznano 100 tys zł na skatepark. Z Urzędu Gminy ta informacja nie wypłynie, bo przecież to inicjatywa radnych i pani sołtys.

   4
   1
  • Gość pisze:

   A miesiąc temu tak bronili Pani Wójt że nie woda Śmierdzi.
   Tylko studzienki od szamba ,a jednak woda Śmierdzi.
   Brawo dla pomysłodawcy z dworcowej

   4
   1
 8. Krzysztof pisze:

  u mnie poprawa z wodą 100 procent lepiej. Dziękuję Pani Wójt.

  2
  4
  • Z Kosek pisze:

   Krzysiu zgodzę się ze na Żerdzinie, na ten moment jest poprawa w ciśnieniu wody, ale mam ogromne obawy tą wodę spożywać. Mam małe dzieci w domu. Woda śmierdzi chlorem to raz. Dwa sytuacja z zanieczyszczeniem przy roztopach spowodowała że nie pijemy w domu tej wody wcale z obawy o zdrowie. Trzy źródło wody przy złożach rud żelaza pozostawia wiele do życzenia. Dlaczego urzad gminy nie opublikuje badań laboratoryjnych wody?

 9. Krystyna pisze:

  wybierajmy faceta będzie spokój i porządek.jutro o 18 spotkanie w OSP. z Panem Wystalskim.Może przyszła pora na zmianę. Ciekawe co na nieprawidłowości mówią Alibabki jak to ktoś kiedyś nazwał Panie : Panią Wójt , Sekretarz Skarbnik i Przewodniczącą Rady . O czym tutaj w ogóle mówić jak Gmina wygląda teraz po 5 latach to jak będzie wyglądać po następnych 5 latach . Mam nadzieję że ludzie w Pankach pójdą po rozum i skończy się władza absolutna ,nepotyzm , i dbanie tylko o swój interes.

  2
  1
  • Ula pisze:

   Ta na pewno skończy się dbanie o własne interesy 😂. Chyba sama nie wierzysz w to co piszesz. Wtedy dopiero się zacznie.

   2
   1
 10. Meblarz pisze:

  Pan Wystalski to powrót Praskiego i z pewnością Wachowskiej. Biznesmeni już zacierają ręce. Ile kosztuje wynajem lawet i od którego biznesmena ?

  4
  1
 11. Zenek pisze:

  Biznesmeni to przy najmniej coś potrafią zrobić żeby podatku dla wszystkich mieszkańców nie zostały podniesione .A cała reszta mieszkańców to tylko wyzywa i narzeka na wszystko.Kazdy tylko mądry w domu. Niech każdy założy biznes i się przekona jak smakuje ten chleb. Jakby w Gminie rządził pieniędzmi tak jak w swojej firmie nie było by takiej złej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *