zachmurzenie duże
23°
23°
piątek
Reklama
Jest źle. Może czas na zmiany?
05 sierpnia 2017 r. | 12:37
10

Gdyby nie spółka Maskpol, w gminie Panki byłoby bardzo źle. Dzięki podatkom, gmina Panki jest tylko w kiepskiej kondycji finansowej. Panujący od 7 lat Wójt Bogdan Praski w ubiegłym roku skompromitował gminę i nie chciał odejść. Praski utrzymywał, że kondycja finansowa gminy ma się bardzo dobrze. Nie do końca tak jest, pokazuje to ranking dochód gmin przygotowany przez serwis samorządowy PAP na podstawie danych z GUS z 2016 roku.

W zestawieniu GUS wzięto pod uwagę zarówno dochody własne - czyli m.in., wpływy z podatków i opłat oraz udziały w PIT i CIT - ale także subwencję ogólną, dotacje celowe z budżetu państwa, a także środki unijne. Panki z sumą dochodów w przeliczeniu na jednego mieszkańca w wysokości 3 504,22 zł znalazły się na 2075 miejscu na 2478 gmin!

Brak inwestycji i środków zewnętrznych doskonale widać na ulicach. Jak już gmina dostanie środki, to nie potrafi ich wykorzystać. A później pewne inwestycje trzeba kilka razy poprawiać. No cóż, Wójcie może czas na zmiany?

Najbogatszą gminą w Polsce pozostaje Kleszczów (woj. łódzkie). Łączna suma dochodów w przeliczeniu na jednego mieszkańca osiągnęła tam poziom 47 709 zł. Jest to ponad 12 razy więcej niż średnio w gminach i niemal 17 razy więcej niż Komprachcicach, gminie wiejskiej w woj. opolskim, gdzie dochody per capita były najniższe (2 822 zł).

PAWEŁ GĄSIORSKI

 10 odpowiedzi na “Jest źle. Może czas na zmiany?”

 1. Eulalia pisze:

  Żądamy dostępu do kopalni i elektrowni, tak jak w gminie Kleszczów! Wtedy bedzie u nas tak samo dobrze! Nie zamierzam bronić wojta, ale porównanie do Kleszczowa jest dziecinne … Jak się nie zna dobrej rady, to po co dawać głupie, Panie redaktorze? ????

 2. Jarosław Brzęczek pisze:

  Żądanie Twoje jest zasadne i możliwe do realizacji. Kopalnie wszak mieliśmy już na naszym terenie – dostęp więc istnieje, a elektrownie wójt obiecał kilkuset mieszkańcom, małe, przydomowe, fotowoltaiczne, na które zapragnął niemal 8 milionów złotych, tylko więc czekać rozkwitu gminy.

  W ramach już nie żartu, a gospodarskiej rady, polecam zajrzeć do Przystajni. Tamtejsza gmina na dwóch hektarach przygotowuje tereny pod prywatną inwestycję – elektrownię słoneczną, fotowoltaiczną. Inwestycja ma pochłonąć według słów inwestorów około 10 milionów złotych. U wylotu wsi w kierunku Olesna przygotowane są tereny inwestycyjne, tylko patrzeć, jak zaczną się pojawiać inwestorzy skuszeni niskimi podatkami. Może się również okazać, że inwestor z Przystajni kuszony dobrymi warunkami inwestycyjnymi w Pankach, wcale nie ulokuje tutaj swojej bazy transportowej, bo rachunek ekonomiczny nie wychodzi na plus…

  Przystajń to oczywiście nie Kleszczów, ale… koszt prowadzenia działalności w Przystajni – jak się okazuje, jest niższy (podatki) niż w Pankach. Nie mając Maskpolu, jako zaplecza podatkowego potrafią zarządzać środkami i pozyskiwać kapitał znacznie lepiej niż Panki. Ale co ja tam droga Eulalio wiem.

  pozdrawiam
  JB

  • Ciekawy pisze:

   Ten inwestor z Przystajni to Sas-Trans? To ta baza co miała powstać na Kawkach, o tą inwestycję chodzi?

   Bo z tego co zauważyłem to wszystko stoi w miejscu… parę sesji temu wójt twierdził że lada chwila w naszej gminie powstanie baza transportowa, bodajże na Kawkach (przy drodze wojewódzkiej, nie w miejscowości) oraz serwis ciężarówek w pobliżu Polomarketu, ale jak widać wszystko stoi. Co do farmy fotowoltaicznej to czyż w naszej gminie tak dwa lata temu miało powstać coś podobnego na Janikach.

   Generalnie to w naszej gminie przydałoby się stworzyć coś na wzór mini strefy ekonomicznej, ożywiłoby to trochę gminę…

  • Ala pisze:

   Panie Jarku uważam że jest pan fenomenem całkowicie fałszywej świadomości , bo ja przypuszczam, nie jestem pewna , ale przypuszczam że pan być może wierzy w to co pan pisze

 3. jacoo pisze:

  Wójt dużo gada i obiecuje a oprócz zabawy swoim małym nic nie robi

 4. gornik pisze:

  Dzialki pod budowe za blokami sprzedaje pan tajemniczy z golcy ale jak dzwonilem i zadalem kilka niewygodnych pytan powiedzial ze wojt ,pani Bozena wszystko wiedza znaja cene z Praskim ma zalatwione ze jak tylko pierwsza budowa ruszy to bedzie asfalt oswietlenie woda kanalizacja czyzby prywatne posrednictwo,,,,,,radze nie zapominac ze tam byla kopalnia ze grunt jest jaki jest moga wystapic szkody, Czy gmina wystapila do urzedu gorniczego o mapy plany ,chyba nie a z tego co wiem na ul lesnej pod nowym budynkiem wlasciciel co ma wiedze zdobyta swoimi sciezkami zalal ponad metrowa plyte stabilizacyjna. pragne nadmienic ze w gminie nie ma kasy na stare drogi gruntowe a innym sie tylko obiecuje. Menadzer jak sie patrzy ten twoj Bogus Eulalio ale od prywaty i dla prywaty . Umarzac bogatym gnebic biednych trwonic kase gminna na doradcow adwokatow sprawy sadowe biby dla vipow spoufalanie sie ze swiatkiem przedsiebiorcow wrecz ukladanie sie z nimi co swiadczy o braku etyki i wrecz nieuczciwosci traktowanie ludzi jak baranow to jest prawdziwy okaz samorzadowca wzor dla innych.,,,,,,,,,,,,pozdrawiam

 5. Panki pisze:

  Praski tylko dużo obiecuje i nic więcej, miała być robiona drogą koło Cebuli, raczej nie już. Ulica polna miesiąc po łataniu dziur wygląda dzisiaj jak po wojnie szacun dla firmy BUD MET . Kanalizacja praszczyki , Pacanów wątpliwe jak fundusze unijne mają być zablokowane .
  Od referendum nic nie zostało zrobione w naszej gminie . Drogi gminne wyglądają tragicznie , Przystajń ma praktycznie wszystkie rogi gminne asfaltowe i większość w stanie dobrym . A Panki czasy kamienia łupanego. Przykład żerdzina jaciska łącznikiem na ulice polną

 6. Ula pisze:

  Tylko kretyn z Cisia może napisać takie bzdury? Jaruzelskiemu tylko takie pieski są potrzebne na nich dobra kasę robi, a pieskowi zostają tylko ohłapy co zresztą widać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *