zachmurzenie duże
23°
23°
piątek
Reklama
Stanisław Kozak
Życzenia Wójta na Dzień Sołtysa
07 marca 2018 r. | 09:42
0

Mimo iż Dzień Sołtysa jest za kilka dni, Wójt Bogdan Praski już teraz przesyła wszystkim sołtysom życzenia. Zrobił to za pośrednictwem strony Urzędu Gminy Panki. Poniżej znajdziecie ich treść.

11 marca przypada Dzień Sołtysa. Coroczne święto, obchodzone w celu wyrażenia uznania wszystkim sołtysom. Sołtysi pojawili się już w średniowieczu – wyznaczani byli przez feudalnych panów, a ich głównymi obowiązkami było zbieranie czynszu i przewodniczenie ławie wiejskiej. Pełnili oni również rolę wiejskich sędziów. Z czasem ich mocna pozycja została częściowo ograniczona. Po upadku komunizmu sołtys został organem wykonawczym sołectwa, czyli jednostki pomocniczej gminy.

Obecnie sołtysa wybierają mieszkańcy danego sołectwa – zwykle zostaje nim osoba z miejscowej społeczności, która pozostaje na bieżąco w sprawach lokalnych. Współcześnie do obowiązków sołtysów, oprócz reprezentowania sołectwa na zewnątrz, należy m.in. zwoływanie zebrań wiejskich, realizowanie uchwał rady gminy czy też pobieranie podatku rolnego i leśnego.

Pragnę na Państwa ręce złożyć serdeczne podziękowania za współpracę z władzami samorządowymi gminy Panki, za sumienne dbanie o dobro lokalnej społeczności we wszystkich dziedzinach życia, za troskę wyrażającą się podejmowaniem i skutecznym realizowaniem działań i inicjatyw służących rozwojowi wsi, sołectw a tym samym całej naszej gminy.

Wójt Gminy Panki
Bogdan PraskiDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *