zachmurzenie umiarkowane
23°
23°
sobota
Reklama
fot. klobucka.pl
Oddano drogę relacji Przystajń – Kuźnica Stara – Pacanów
03 stycznia 2018 r. | 12:05
36

W czwartek 28 grudnia przy udziale wójtów Henryka Macha i Bogdana Praskiego, a także radnych z gminy Przystajń, księdza Zbigniewa Mozola, wykonawcy robót właściciela firmy Bud-Met – Jarosława Kałmuka i kilkorga mieszkańców Kuźnicy Starej przecięto wstęgę nad przebudowaną właśnie drogą.

Ponad 3 miliony złotych kosztowało obie gminy wyremontowanie drogi relacji Przystajń – Kuźnica Stara – Pacanów. W przetargu ogłoszonym dnia 21 marca 2017 wyłoniono wykonawcę - Bud-Met z Truskolas, który wykonał całość robót związanych z przebudową. A ta zamknęła się remontem na odcinku 2746 metrów (Przystajń – Kuźnica Stara) plus 435 metrów (Kuźnica Stara – Pacanów).

Przecięcie wstęgi symbolicznie przywróciło drogę do ponownego użytku. W trakcie uroczystości obaj wójtowie wygłosili krótkie przemowy. Zaskoczeni wydawali się wszyscy spośród zgromadzonych gdy wójt Bogdan Praski podziękował liderowi projektu za wykonanie i dopilnowanie tej inwestycji, wskazując iż bez dobrej współpracy z wójtem Henrykiem Machem - Panki nie podjęłyby się samodzielnie przeprowadzenia tej inwestycji w roku 2017. Kolejno wójt Mach podziękował wykonawcy za współpracę i podkreślił, iż droga wykonana została w nowoczesnej technologii, która zapewni jej wieloletnie użytkowanie bez konieczności remontów.

Radni wyrazili nadzieję, że przez kilkadziesiąt lat drogi nie trzeba będzie modernizować i naprawiać. Droga łącząca obie gminy rzeczywiście robi dobre wrażenie. Odcinek leśny pomiędzy Pacanowem a Kuźnicą Starą jest solidnie wykonany, głębokie rowy odseparowano od drogi barierami energochłonnymi, dwa mosty pokryto równą nawierzchnią, a pobocza zabezpieczono i utwardzono. Jeszcze lepiej wygląda odcinek pomiędzy Przystajnią, a Kuźnicą Starą. Chodniki, pobocza, odwodnienia.

W ramach inwestycji wykonano również elementy uwzględnione w projekcie Przebudowy Rynku w Przystajni ze względu na ich lokalizację w pasie drogowym, to jest przyłącze wodociągowe, przyłącza kanalizacji sanitarnej i deszczowej, przyłącze energetyczne, a także krawężnik otaczający projektowaną płytę Rynku. Inwestycja kosztowała 3 403 485,62 zł. i została zrealizowana przy współfinansowaniu Budżetu Państwa w ramach „Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019” w wysokości 1 264 383,00 zł a także przy udziale finansowym Gminy Panki w wysokości 325 746,09 zł.

Całość wygląda solidnie i trwale. Do wykonania pozostały drobne prace, których nie można dokończyć w trakcie zimy.

JAROSŁAW BRZĘCZEK
Klobucka.pl

 36 odpowiedzi na “Oddano drogę relacji Przystajń – Kuźnica Stara – Pacanów”

 1. IRENA pisze:

  PRL !!!!!

  • Jarosław Brzęczek pisze:

   IRENA – W PRL-u jedynie beton był trwały. Niektórzy nadal tkwią mentalnie w tamtej epoce, na szczęście nie wszyscy.

 2. IRENA pisze:

  Naczelny “pieje” z zachwytu , ale za 2-3 lata zobaczymy solidny odcinek Panek i jeszcze lepszy Przystajni !

 3. IRENA pisze:

  Do redaktora tego artykułu : Czy to prawda że tradycyjna konstrukcja nawierzchni asfaltowej powinna zapewniać trwałość jej użytkowania przez 20 lat. Co do wypowiedzi Wójta ” iż droga wykonana została w nowoczesnej technologii , która zapewni jej wieloletnie użytkowanie bez konieczności remontów ” oznacza że : innowacyjna technologia ma zapewnić żywotność nawierzchni dróg w Polsce nawet do 50 lat. (STRABAG)

  • Jarosław Brzęczek pisze:

   IRENA, jak zapewne wiesz Przystajń leży na zachód od Panek i graniczy z dawnymi ziemiami zamieszkiwanymi przed 1945 rokiem przez Niemców. Ta nacja znana jest z solidności dróg. Niektóre wykonane w latach 30-ych ubiegłego wieku nadal nadają się do jazdy. Panki to już raczej wschód – w stosunku do Przystajni – na pewno. Stąd zapewne technologie drogowe bardziej przypominają stepy kazachskie, a momentami nawet drogi w okolicach Kamczatki.

   Porównać można też samych gospodarzy gmin. Mach prezentuje zachodni charakter człowieka otwartego na dialog, kulturę sztukę, otwartość i posiada maniery światowca. Model sprawowanej władzy przypomina zatem typowo zachodnie demokracje, w których zastąpiono argumenty siły – siłą argumentów.

   W Pankach ustrój przypomina feudalizm. Mamy więc duchowieństwo i wszystko, co wyraża przekonania “wiary” – ot, mieszkańcy wierzą, że wójt mówi prawdę, a wójt wierzy, że wszyscy są wierzący. Mamy też sporo z drugiego stanu feudalnych władców – rycerstwa. Wielu miejscowych ma zakute łby i niewiele do nich dociera. Jest i trzeci element – chłopstwo. Im wszystko jedno, kto nimi włada, jak mawiają “miły panie, my prostacy, a cóż wiemy nieboracy, to mamy za wszystko zdrowie, co on nam w kazaniu powie…”

   Więc droga Ireno, w tym feudalnym ustroju żyje się w stanie pomiędzy niewolnictwem, a kapitalizmem. I tak w gminie mamy niewolników podglądanych przez system kamer, żeby się któryś nie wychylił. Jednak władza jest już czysto kapitalistyczna co lubi podkreślać kupując kogo i co popadnie. I jak to w feudalizmie, są bunty i powstania, które jednak póki co nie obaliły ustroju, ale już wkrótce system się sam zawali, bo coraz mniej lenna do obdzielenia pomiędzy wasali, a ludek bystry widzi jak nielicznych monarcha nagradza.

  • Kasia pisze:

   a Pan Panie Jarosławie do jakiej nacji należy i co ona reprezentuje???

  • Jarosław Brzęczek pisze:

   Pani Kasiu – w znaczeniu narodowym do słowiańskiej, w pozostałym – który zapewne na myśli – nemo iudex in causa sua. Proszę więc samej ocenić, pozdrawiam.

  • Kasia pisze:

   Jako dziennikarz ma Pan bardzo niepochlebne zdanie o większości Mieszkańców Panek… zakute łby czy chłopi niemający zdania… Trzeba obrażać ludzi, którzy są zwolennikami Praskiego????? Każdy ma prawo do tego, żeby trzymać wójta stronę, równie dobrze wójta strona może o Panu i innych powiedzieć w ten sam sposób… Tylko po co???? W październiku okaże się co i jak, ale jak na razie Pana i innych nagonka pokazała w referendum, że ludzie chcą czego innego i takich jak Pan jest niewielu. Szanujmy się!!!!!

  • Jarosław Brzęczek pisze:

   Pani Kasiu, nigdzie nie napisałem o większości mieszkańców. Wielu, to jednak nie większość. O mentalności chłopstwa napisał Rej, u mnie to parafraza.
   Referendum pokazało jasno, że większość, która nie przyszła do urn, ma wszystko go, co dzieje się w Pankach w głębokim poważaniu.
   800 osób jednak przyszło i wyraziło swój stosunek głosując za odwołaniem wójta i rady. Stanowili niemal 100 procent głosujących.
   Oczywiście cierpliwie poczekamy do wyborów jako mieszkańcy.
   Warto jednak zaznaczyć, że w demokracji taki sam głos oddaje profesor i niepiśmienny analfabeta. Bardzo jestem ciekaw jaki był odsetek ludzi z różnych grup społecznych, którzy przyszli głosować.

   O wybory na jesień tego roku jestem spokojny. Podobnie, jak o materialy do gazety na temat tego co w gminie warto opisać… Jest tego multum.

  • Kasia pisze:

   Parafrazę rozumiem Panie Jarosławie. Nie zgodzę się z Panem, że Ci co nie poszli maja wszystko w poważaniu… Bo na głosowania mieszkańcy chodzą… Może najzwyczajniej w świecie nie chcieli brać udziału w tym co zorganizowała opozycja. Rada zagłosowała, wybory niebawem, szkoda tylko tych pieniędzy, które wydane były na referendum. Nie jestem za Praskim, bo może i lepiej byłoby jakby był ktoś inny, młody, z pomysłami itd. daj Bóg doczekamy się kandydata. Chodzi mi tylko o to, żeby nie jeździć po sobie, tym bardziej Pan, jako dziennikarz, daleki powinien być od ocen no chyba, że występuje tu Pan w innej roli to ok.

  • Jarosław Brzęczek pisze:

   Pani Kasiu – prowadzę gazetę, tam przedstawiam materiały prasowe. Tutaj podpisuję się imieniem i nazwiskiem – wyrażam własną opinię – mieszkańca Panek. Mógłbym wzorem 99% pozostałych osób podpisywać się anonimowym nickiem, nie wstydzę się jednak swoich poglądów i wyrażam je pod nazwiskiem. Jest mi obojętne czy kolejne 10 osób będzie mnie za to lubiło czy tysiąc innych zacznie mnie opluwać. Żyję na własny rachunek i odpowiadam jedynie przed moją rodziną i prawem, którego staram się nie naruszać

   Referendum kosztowało. Owszem. Nie jest winą mieszkańców, że wójt się skompromitował i do referendum dążyła znaczna grupa ludzi. Koszty rzędu 30 tysięcy złotych na gminę z budżetem 25 milionów to niewielka zapłata. Gminę stać na wydatek 100 tys. tytułem nagród dla wybranych urzędników, czym więc jest 30 tys.? Trzydzieści tysięcy to kwota wydana na leśną drogę pomiędzy Zwierzyniecką w Pankach, a Zwierzyńcem Trzecim – proszę jechać i zobaczyć, jak wygląda po roku od wyłożenia tych pieniędzy.

   Skoro jednak Praski był bezpośrednim powodem referendum, to może radni powinni obniżyć jego pensję do czasu odzyskania poniesionych nakładów? Nie zgodzę się z Panią, że należało pozostawić wójta na stanowisku “bo wybory za pasem”. Dwa lata złych rządów to mogą być miliony złotych strat do bankructwa gminy włącznie przy odrobinie pecha w związku z planowanymi solarami za 10 milionów złotych z RIT-ów. Błąd może spowodować zwrot całej dotacji. Poprzednich solarów do dzisiaj nie rozliczono, milion złotych z województwa do czwartku nie pojawił się na kontach urzędu – od sierpnia.

  • Kasia pisze:

   tez podpisałabym się z miłą chęcią, ale strach przed atakiem i epitetami z najwyższej półki mnie onieśmiela…Nie bronię wójta, czy to ten, czy na jego miejscu byłby inny broniłabym, bo w tej sprawie jeszcze nic, o dziwo, się nie wyjaśniło, a to by ucięło wszelkie spekulacje. Jak to możliwe, że jeszcze nic nie wiadomo????? W świecie dzisiejszej technologii???? Bardzo dziwne!!! Sprawcę morderstw szybciej znajdą niz osobę która cos tam publikuje na fb??????? Nie wierze w to!!! Nagrody może i duże nie znam, warto na przyszłośc prosić o takie zestawienia i np umorzen bo za tym moga kryć się różne dziwne interesy… A solary… jak dla mnie bezsensowna inwestycja… Ale to moje osobiste zdanie. Nasza gospodarka jesli chodzi o te fotowoltaiczne nie ma podstawowych rozwiazań jak jest w DE tam sie opłaca u nas???? nie bardzo prawie w ogóle

  • ATRO pisze:

   ,,Do redaktora tego artykułu : Czy to prawda że tradycyjna konstrukcja nawierzchni asfaltowej powinna zapewniać trwałość jej użytkowania przez 20 lat. Co do wypowiedzi Wójta ” iż droga wykonana została w nowoczesnej technologii , która zapewni jej wieloletnie użytkowanie bez konieczności remontów ” oznacza że : innowacyjna technologia ma zapewnić żywotność nawierzchni dróg w Polsce nawet do 50 lat. (STRABAG)”

   Pozwolę sobie udzielić odpowiedzi za redaktora. Tak to prawdą, nawierzchnia asfaltowa ma taki okres trwałości, przy czym w zależności od oddziałujących na nią czynników może on być dłuższy, bądź krótszy. Co od wypowiedzi wójta, nie bardzo wiem co mógł mieć na myśli, droga została wykonana z użyciem tradycyjnej nawierzchni asfaltowej. Przynajmniej warstwa ścieralna jest z tego materiału. Technologia o wytrzymałości 50 lat.. zapewne chodzi o drogę z betonu. W naszej okolicy taką droga będzie powstającą A1 wokół Częstochowy, jej wykonawcą jest właśnie Strabag.

 4. koziol pisze:

  Przed wyborami ten oszust ludziom w pankach mowi wiele rzeczy na szczescie nie wszyscy mu w jego bajki uwierza .Obiecanki cacanki juz znamy 3 lata nierobstwa walenia konia w kiblu zaczepiania w godzinach pracy na facebooku 16 latek krnabrnosc buta chamstwo nie patrzenia na przepisy przyjmowanie do gminy kogo sie chce naduzywanie stanowiska celem swojej prywatnej korzysci klamanie wprost mieszkancow na dozynkach na sesjach zebraniach soleckich i w urzedzie .To prawdziwy obraz lajdaka lenia a nie wymarzonego wlodarza .

 5. jerzy pisze:

  IRENA zobacz ile drog jast zrobionych w przystajni a ile u nas . To jedna piecdziesiata.Na jaciskach droga do wymiany nie ujeta w budrzecie na dzialkach na praszczykach na cygance kalmukach aleksandrowie tez . 70 procent drog gminnych wymaga kapitalnego remontu a ten pajac daje 100000 nagrod wiernym sobie klamcom.

 6. jerzy pisze:

  Kasia a gdzie ty bylas jak wojt nazwal mieszkancow baranami i do dzis nie przeprosil jak pomowil publicznie o zamach a czy przeprosil za lata klamstw i oszustw bo ja nie slyszalem jest w nim tyle pokory honoru i zgodnosci z etyka co w baltyku slodkiej wody . Czy to nie on przed referendum wykorzystywal pracownikow do roznoszenia ulotek nawolujacych do bojkotu,, a moze pani Barbara W ktora z nimi latala po ulicy 1 go maja robila to dla przyjemnosci i zdrowia , Nawiasem mowiac nie przystoi to urzednikowi .Ta nagroda 4 tysiace zlotych ktore dostala to pewnie m.in za to . No chyba ze wszechmogacy Bogdan ma jeszcze za inne rzeczy taka wdziecznosc.

  • Kasia pisze:

   Byłam w Pankach, bo tutaj też mieszkam. Z tego co pamiętam to w sprawie baranów mówi Pan o memie… “Mem- obrazek o charakterze humorystycznym, w którym elementy ikoniczne współwystępują z elementami tekstowymi”. Może to też taka parafraza była Pana wójta idąc za Panem Jarosławem… Czy Pani Barbara była wykorzystana w celu roznoszenia ulotek i czy nagroda za to?? Nie wiem trzeba by było ją o to zapytać. Temat rzeka jak w przypadku każdej władzy!!!

 7. IRENA pisze:

  Panie Brzęczek co pan na to że Panki pozyskały tak dużą firmę transportową z sąsiedniej gminy, która zasili budżet o 400 tys zł. We wcześniejszej wypowiedzi pisze pan że Panki to feudalizm , a “pieje” pan z zachwytem nad Wójtem sąsiedniej gminy, który nie potrafił dogadać się z właścicielem tej firmy . Cytuję pana powyższą wypowiedź ” Mach prezentuje zachodni charakter człowieka otwartego na dialog, kulturę sztukę, otwartość i posiada maniery światowca. Model sprawowanej władzy przypomina zatem typowo zachodnie demokracje, w których zastąpiono argumenty siły – siłą argumentów.”

  • Stefan pisze:

   No i cóż z tego że pozyskał??? Czy to aby jego zasługa czy znów przypisał sobie czyjąś zasługę tak jak to potrafi doskonale??? Czy po przyjściu tej firmy do Panek w rzece popłynie mleko i miód ?? Z tego co wiadomo firma przyszła bo obniżono podatek transportowy, trzeba by przeliczyć czy aby gmina nie straci na tym. A co będzie jak gmina w niedługim czasie podniesie podatek czy firma znów nie wyemigruje od nas ??

  • IRENA pisze:

   Do Stefan . To że pozyskał to fakt , to czy jego zasługa to raczej nie zasługa konserwatora , pracownika gospodarczego czy podwładnego mu urzędnika , rzeka nie musi płynąć mlekiem i miodem ale 400 tys. zł rocznie drogą nie chodzi , a co do obniżenia podatku to taka umowa jest na pewno wieloletnia , bo przeniesienie firmy to nie tylko teczka dokumentów , ale cała infrastruktura. Panki mają dużą możliwość nad rozwojem strefy ekonomicznej z Panek w stronę Częstochowy , ale to wymaga ciężkiej pracy jaką wykonuje Wójt , aby pozyskać kolejnych inwestorów , a nie siedzieć tylko w Urzędzie i nic nie robić .

  • Stefan pisze:

   Irena jego zasługa to taka że osmieszył i upokorzył nas mieszkańców swoim postępowaniem w łazience. Co do firmy to z dnia na dzień się wyniesie i żegnaj gienia, zresztą popatrz sobie, fizycznie nawet jej w Pankach nie musi być bo i prędko jej nie będzie, wystarczy że przyjdzie właściciel z teczka dokumentów i w każdej chwili może wyjść. Dla takiego człowieka liczy się tylko zysk a nie sentymentu. Co do uzyskanych pieniędzy masz dużą wiedzę więc podziel się z nami ile gmina straci przez obniżkę tego podatku?

  • IRENA pisze:

   Stefan widzę że nie jesteś na bieżąco z wiadomościami , bo na tym filmiku nie był on i właśnie jak piszesz ktoś go chciał ośmieszyć i upokorzyć , ale mu się nie udało . Ale przynajmniej Panki miały darmową reklamę i promocję , za oceanem nie wszystkie dzieci wiedzą gdzie jest Polska , ale za to wiedzą gdzie leżą PANKI .

  • Stefan pisze:

   Przedstaw dowody że to nie jego ptaszyna, bo do tej pory to tylko wasze pobożne życzenia żeby to była prawda.

  • ATRO pisze:

   Również dołączam się do prośby. Sam z chęcią zapoznałabym się z owymi dowodami, jeśli istnieją…. Bo w chwili obecnej znowu wracamy do powtarzania tego samego, głupawego sloganu, w który zdaje się niektórzy niewolniczo wierzą. A gdzie dowody wskazujące prawdę?

 8. agronom pisze:

  Ta firma jeszcze nie przyszla tylko moze przyjdzie.Narazie z tego co wiem nie ma jeszcze wymaganych pozwolen projektu ani planow.Ciekawy jestem co Praski prywatnie skorzysta za to ze obnizyl o 30 procent podatki wycieczki juz byly autokarem tej firmy.

  • Z Panek pisze:

   Czy mówisz o wycieczkach na które pojechały dzieci ze szkół? Dzieci były zadowolone

 9. jerzy pisze:

  Kasiu to to ze ten mem zostal wrzucony w godzinach pracy przez wojta tez jest w porzadku , ja myslalem ze stanowisko wojta ma za zadanie prace na rzecz panek i ich mieszkancow a nie siedzenie na facebooku naszej klasie czateri lub ogladanie pornosow i walenie konia. Ale widocznie taki gospodarz dla ciebie jest wzore. Zalosne

  • Kasia pisze:

   Nie tylko wójt jest na fb z godzinach pracy jesli o UG w Pankach chodzi czy w ogole o innych pracowników jakikolwiek firm. I nigdy nie powiedzialam ze wójt jest moim wzorem

 10. jerzy pisze:

  Do Irena to ty krecisz broniac zboczenca przypomnij sobie jedno z pierwszych oswiadczen twojego idola w ktorym bogdan napisal o podstepnym hakerze ktory wlamal sie do jego telefonu i wykradl mu prywatny filmik. Pozniej zmienil linie obrony, na dozynki nie przyszedl bo bal sie zamachu to kolejna bajka nastepnie mimo swojego dlugiego panowania sciagneli z kolesiami dwoch redaktorow zeby ratowac swoj wizerunek piszac dyrdymaly wychwalajac go klamliwie pod niebiosa.Ludzie nie sa glupi i wiedza ze gazeta ,,w pankach pl,,zaczela swoja dzialalnosc miesiac po skandalu z udzialem nagiego wojta praskiego

  • Stefan pisze:

   Jerzy szkoda się wysilać,Irenka jest z rodziny i będzie twierdzić że to że złapali za rękę będzie twierdzić że to nie była jego ręka a tym bardziej berło. Taki naród bez skrupułów, ale wymachiwanie szabelką w łazience i jeszcze kręcenie filmu własnym telefonem to już jest cool. Irka jeżeli to faktycznie ty to Zdzisiek przewraca się w grobie za to co wyczyniasz.

 11. jerzy pisze:

  Za pieniadze podatnikow siedziec na necie i m. in ogladac kiecki na allegro miesieczna zaplata 7000zl plus 13tka i nagroda to ponad sto tysiecy rocznie na jedna osobe w gminie a ty mowisz to tak lekko. Ja juz dawno mowilem ze informatyk powinien poblokowac w godzinach pracy urzedu dostep do portali spolecznosciowych to sie da zrobic ale sie poprostu nie dazy do tego.

  • Kasia pisze:

   ludzie maja fb na telefonach…

  • ATRO pisze:

   Co nadal nie zmienia faktu, że w pracy powinni się bardziej koncentrować na własnych obowiązkach służbowych, nie zaś na na mediach społecznościowych. Wiesz, moim skromnym zdaniem takiej sytuacji nie należy pobłażać w imię źle pojmowanego dobrego wychowania.

  • IRENA pisze:

   ATRO bez przesady , z nudów lepiej niech sobie wejdą na ten internet niż mają ” łazić” i “plątać” się po Gminie , nikomu przecież to nie przeszkadza że przeglądają allegro czy są na portalach społecznościowych. Dobrze że technika poszła do przodu , bo z nudów różne głupoty przychodzą do głowy.

  • ATRO pisze:

   Czyli rozumiem, że w urzędzie gminy, w godzinach pracy, pracownicy nudzą się?

   Dlaczego nudzą się? Jest ich za dużo w urzędzie? Może w zaistniałej sytuacji należy opracować program optymalizacji struktury zatrudnienia. Zupełnie nie rozumiem, jak można nudzić się w pracy. W urzędzie pracownicy nie mają żadnych obowiązków? Technika poszła do przodu… czyli z użyciem dorobku cywilizacyjno-technicznego żadne głupoty nie mogą przyjść do głowy?

   Ta teza mnie zwyczajnie rozbawiła, bo jest absurdalna.
   Ale oczywiście masz pełne prawo do swoich opinii, niezależnie od tego jak bardzo absurdalne by się one nie wydawały Twoim rozmówcom.

 12. kowal pisze:

  To tak jakby powiedziec ze mozna pic wodke w pracy bo mozna ja kupic w sklepie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *